liczba odwiedzin: 204204

Działania EKO

Happening pod hasłem:

"Energię oszczędzamy o środowisko dbamy"

W dniu 20.05.2016r. w ramach projektu: "Elektroodpowiedzialne przedszkolaki" dzieci z grupy III - integracyjnej, IV - integracyjnej, V i VI - integracyjnej uczestniczyły w happeningu pod hasłem: "Energię oszczędzamy o środowisko dbamy"

Dzieci przebrane za urządzenia elektryczne niosły transparenty i rozdawały ulotki zachęcające mieszkańców naszego miasta do prowadzenia działań przyczyniających się do oszczędnego gospodarowania energią, a także związanych z ochroną klimatu oraz propagujące zbiórkę elektrośmieci i zużytych baterii na terenie przedszkola.

Wystawa urządzeń elektrycznych

W miesiącu maju w ramach projektu: "Elektroodpowiedzialne przedszkolaki", dzieci z poszczególnych grup wiekowych wykonały z materiałów odpadowych urządzenia elektryczne.

Ciekawie zaprojektowane urządzenia, na których umieściliśmy hasła dotyczące oszczędzania energii ozdobiły hol przedszkolny i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród rodziców.

Wiosenne Sprzątanie

Na przełomie kwietnia i maja 2016r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w „Wiosennym Sprzątaniu”.

Sprzątanie śmieci odbyło się wg planu:

GR.I – 3 latki – podwórko przedszkolne

GR.III integracyjna – 3 latki – ul. Drzymały

GR.II – 4 latki – ul. Koszarowa

GR.IV integracyjna – 5 i 6 latki – ul. Nowowiejska

GR.V integracyjna - 5 latki – tereny ogródków działkowych

GR.VI integracyjna – 5 i 6 latki – ul. Wilanowska.

W ramach współpracy z FOWJM w Giżycku otrzymaliśmy potrzebne do tego celu rękawice ochronne oraz worki ekologiczne na śmieci. Wszystkie przedszkolaki z wielkim zapałem przystąpiły do sprzątania naszej najbliższej okolicy. Dzięki tego typu akcjom wzmacniamy świadomość ekologiczną u dzieci oraz uczymy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Zbieramy surowce wtórne

W naszym przedszkolu od kilku lat prowadzimy zbiórkę zużytych baterii. W tym roku szkolnym bierzemy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla szkół, pod hasłem: "Zbieraj baterie". Za zgromadzenie jak najwiekszej ilości baterii możemy pozyskać cenne nagrody, które posłużą naszym wychowankom.

W ramach współpracy z Fundacją RECAL od wielu lat dzieci z naszego przedszkola biorą także udział w akcji, pod hasłem: "Zbieramy puszki aluminiowe". Celem akcji jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży puszek przeznaczane są na zakup pomocy dydaktycznych i zabawek dla dzieci.

Od kilku też lat nasza placówka uczestniczy w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pod hasłem: "LOP - kontra elektrośmieci". Do zbiórki sprzętu angazujemy nie tylko rodziców i dzieci z naszego przedszkola ale rónież okolicznych mieszkańców, którzy w ten sposób pozbywają się zalegającego w ich domach sprzętu, dbając jednocześnie o środowisko przyrodnicze. Sprzęt przekazywany jest firmie "Serwisownia", która oddaje go do utylizacji. Przedszkole za każdą zebraną odpowiednią ilość sprzętu otrzymuje pieniądze, za które zakupowane są pomoce dydaktyczne i zabawki dla dzieci.

W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, Fundacja "Przyszłość dla dzieci" organizuje kolejną edycję akcji pod hasłem: "Zbieram nakrętki", w której uczestniczy nasze przedszkole. Zebrane nakrętki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i leki dla chorych dzieci.

Poprzez zbiórkę makulatury kształtujemy u dzieci postawy proekologiczne oraz tworzymy trwałe nawyki i zachowania ekologicznego stylu życia w domu, przedszkolu i najbliższym otoczeniu.

JESIENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR

18.09.2015 r.

Nasze przedszkole od wielu lat bierze czynnie udział w Akcjach Sprzątania Świata, organizowanych przez Fundację Ochrony Wielkich jezior Mazurskich w Giżycku, za udział których otrzymało szereg nagród, dyplomów i statuetek oraz tytuł Lidera Działań Ekologicznych.

Sprzątanie odbywa się co roku w miesiącu wrześniu i kwietniu.

Wówczas to, wszystkie dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystępują do zbierania śmieci wokół przedszkola oraz najbliżej położonych ulic, parków i ogrodów.

W ten sposób przedszkolaki uczą się poszanowania przyrody, sposobu segregowania śmieci oraz uświadamiają sobie negatywny wpływ zanieczyszczonego środowiska na życie ludzi, zwierząt i roślin.

Dbając bowiem o czystość środowiska przyrodniczego oraz segregując odpady, chronimy zarówno przyrodę w całej jej złożoności, jak i nas samych.

W tym roku jak zwykle w dniu 18 września 2015 r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wzięły udział

w Akcji Sprzątania Świata pod hasłem : "Wyprawa poprawa".

Sprzątanie śmieci odbyło się wg planu:

GR.I – 3 latki – podwórko przedszkolne

GR.III integracyjna – 3 latki – ul. Drzymały

GR.II – 4 latki – ul. Koszarowa

GR.IV integracyjna – 5 i 6 latki – ul. Nowowiejska

GR.V integracyjna - 5 latki – tereny ogródków działkowych

GR.VI integracyjna – 5 i 6 latki – ul. Wilanowska.

W dniu przeprowadzenia akcji, w każdej grupie została przeprowadzona rozmowa z dziećmi na temat dbania o czystość najbliższego środowiska przyrodniczego, o sposobach zbierania i segregowania śmieci, rodzajach śmieci oraz zwrócono uwagę na negatywny wpływ zanieczyszczonego środowiska przyrodniczego na rozwój i zdrowie ludzi, roślin oraz zwierząt. W ramach współpracy z Fundacją Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, każda z grup otrzymała odpowiednie worki i rękawice przeznaczone do tego celu.W ten sposób przedszkolaki uczyły się poszanowania przyrody oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Oto kilka fotek z przeprowadzonej akcji.

Grupa IV- integracyjna          Grupa IV- integracyjna                 Grupa V - 5 latki                     Grupa V - 5 latki             Grupa V i VI-integracyjna