liczba odwiedzin: 204070

Kącik dla rodziców

"Cukrzyca u dzieci"

objawy hiperglikemii                  objawy hipoglikemii              postępowanie w przypadku

(przecukrzenie)                          (niedocukrzenie)                     stwierdzenia cukrzycy

Pierwsze dni w przedszkolu- jak pomóc swoim dzieciom?

Pozostawienie dziecka w przedszkolu to moment w życiu rodziców, gdy doświadczają przerażenia swoich pociech. Zrozpaczone i płaczące maluchy błagają bliskich wzruszającymi stwierdzeniami : „Mamo, wróć, nie zostawiaj mnie, nie chcę tu być”. Rodzice ocierając łzy, swoje i dziecka wychodzą, nasłuchując czy dziecko się uspokaja i ze zgrozą stwierdzają, że kolejne 10 minut płacze.

To trudny moment dla wszystkich- przedszkolaków, rodziców, nauczycieli.

Niestety trudnych chwil nie da się uniknąć.

A wygląda to przeważnie tak: wtulone w mamę dziecko próbuje ją przy sobie zatrzymać, a mama przecież go nie odepchnie , nie ucieknie przed nim. Mama często oczekuje, że nauczycielka od razu rozweseli smutnego malucha. Natomiast maluch ma nadzieję, że ta obca pani nie będzie się do niego zbliżać.

Nie mamy wpływu na wrażliwość dziecka,

ale możemy udzielić rodzicom kilku wskazówek:

1. Przygotujcie dziecko do rozstania z Wami.

2. Dziecko powinno wejść do sali na własnych nogach- „wyrywanie malca z objęć mamy” to nieprzyjemny moment dla rodzica i nauczyciela.

3. Nie przeciągajcie rozstania, umówcie się na sposób pożegnania np. buziak, piąteczka, przytulas.

4. Zadbajcie o swój uśmiech i radosny głos, spokój i ciepłe słowa. Żal i strach w głosie rodzica – to gwarancja strachu u dziecka.

5. Nie zabierajcie dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu- jeśli zrobicie to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wymusić wszystko.

6. Dotrzymujcie składanych obietnic np. przyjdę po ciebie po obiedzie, po przedszkolu pójdziemy na spacer, itp.

7. Czas pobytu w przedszkolu nie powinien być długi. Jeśli to możliwe w pierwszych dniach odbierajcie dzieci wcześniej, potem stopniowo zwiększajcie czas pobytu w przedszkolu.

8. Pamiętajcie: żegnajcie i witajcie swoje dziecko zawsze z uśmiechem.

Okres adaptacji jest trudny, ale nie stanowi nic, czego nauczycielka przedszkola miałaby nie dać rady przezwyciężyć. Kiedy minie Państwa dzieci z radością będą witały swoje panie, kolegów i ulubione zabawki.

Wiemy, że powierzają nam Państwo swój największy SKARB.

Będziemy się o NIEGO troszczyć.