Nawigacja

liczba odwiedzin: 345851

Kącik dla rodziców- Materiały do zajęć w domu

Grupa VII integracyjna

Rok szkolny 2020/2021

 

 

Ogólnopolska Akcja Edukacyjna

"Dzieci uczą rodziców"

Dnia 18.12.2020r. w ramach realizacji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" przedszkolaki uczestniczyły w zajęciu prowadzonym przez nauczycielkę Agnieszkę Haliasz na temat: Magiczny czasDzieci obejrzały prezentację multimedialną, podczas której poznały tradycje świąteczne, dowiedziały się czym jest „pomaganie” oraz zrozumiały jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi. Na koniec rozwiązywały zadania, które polegały na sklejeniu figurki Mikołaja i Rudolfa.

    

 

Przedszkolny Konkurs Plastyczny

Bożonarodzeniowy Aniołek”

Dnia 18.12.2020r. nastąpiło rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Bożonarodzeniowy Aniołek”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz drobne upominki.

Dziękujemy za udział w konkursie oraz wykonanie tak pięknych prac.

 

"Wigilia"

Dnia 16.12.2020r. w ramach organizowanej Wigilii w naszej grupie dzieci zaprezentowały "Jasełka". Poznały także zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia oglądając prezentację multimedialną oraz utrwaliły nazwy wigilijnych potraw. Podczas drugiego śniadania kosztowały pierogów z serem, własnoręcznie wykonanych pierników oraz piły tradycyjny kisiel. Dzień minął w przyjemnej atmosferze oraz na wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek. Oczywiście nie zabrakło także prezentów od Mikołaja.

   

    

 

Świąteczne pierniczki”

W dniu 11.12.2020 r. dzieci wykonywały świąteczne pierniczki na Wigilię. Przygotowane wcześniej ciasto dzieci rozwałkowywały i wycinały przeróżne motywy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Po upieczeniu pierników ozdabiały lukrem i dekorowały perełkami. Gotowe pierniczki będą ozdobą stołu na przedszkolnej Wigilii.

      

      

 

Mikołajki”

Dnia 07.12.2020 r. obchodzone były w grupie „Mikołajki”. Tego dnia dzieci obejrzały prezentację multimedialną o ,,Historii Świętego Mikołaja", wykonały jego portret z materiałów plastycznych oraz bawiły się przy muzyce i znanych piosenkach związanych z Mikołajem i zimą. Dodatkowo wykorzystana została magiczna ściana, przy której przedszkolaki rozwiązywały zagadki i łamigłówki, dzięki którym sprawdziły swoją wiedzę na temat gościa specjalnego- Świętego Mikołaja, który oczywiście odwiedził tego dnia naszą grupę i rozdał wszystkim dzieciom prezenty.

    

   

 

 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Wyzwania Teodora”

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora” dnia 02.12.2020 r. nasza grupa zdobyła czwartą odznakę pod hasłem: ,,Sprawność pomocnej dłoni". Pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Haliasz dzieci wykonały 20 kartek świątecznych i przekazały je Fundacji Arwena, która w ramach projektu społecznego ,,Trzy Gwiazdki'' przeciwdziała izolacji społecznej i osamotnieniu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki fundacji kartki wykonane przez naszych wychowanków trafią do osób samotnych i odizolowanych ze względu na wiek czy niepełnosprawność.

          

 

 

Ogólnopolska Akcja Edukacyjna

"Dzieci uczą rodziców"

Dnia 13.11.2020r. w ramach realizacji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" przedszkolaki uczestniczyły w zajęciu prowadzonym przez nauczycielkę Agnieszkę Haliasz na temat: „Młody Patriota”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, podczas której poznały symbole narodowe – flaga Polski, godło Polski oraz hymn, wysłuchały wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, dowiedziały się czym jest „patriotyzm” i na czym on polega. Na koniec wspólnie odśpiewały „Mazurek Dąbrowskiego” oraz rozwiązywały zadania tekstowe i krzyżówkę dotyczące treści patriotycznych.

        

      

 

 

Święto Niepodległości”

Dnia 10.11.2020r. z okazji Święta Niepodległości rozmawialiśmy na temat symboli narodowych i ich znaczeniu, wspólnie przeczytaliśmy  wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, natomiast w ramach akcji MEN „Szkoła do hymnu”, o godz. 11:11 odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”.

 

Uczymy się pogody po angielsku”

W ramach innowacji pedagogicznej „English is fun”-nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5 i 6 letnich”, na przełomie października i listopada 2020r. nauczycielka Anna Kuźnicka przeprowadziła zajęcia na temat „Uczymy się pogody po angielsku”. Codziennie przy pomocy Kalendarza Pogody dzieci odpowiadały na pytanie: „What's the weather like today?” i przyklejały odpowiedni obrazek. W ten sposób przedszkolaki utrwalały słownictwo dotyczące zjawisk atmosferycznych oraz uczyły się odpowiadać całym zdaniem na zadane im pytania. W dalszym ciągu będziemy kontynuowali opisywanie zjawisk atmosferycznych.

 

Liczymy po angielsku”

W ramach innowacji pedagogicznej „English is fun”-nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5 i 6 letnich”, na przełomie października i listopada 2020r. nauczycielka Anna Kuźnicka przeprowadziła zajęcia z zakresu nauki języka angielskiego, podczas których dzieci uczyły się liczenia w zakresie 20 w języku angielskim oraz rozwijały kompetencje matematyczne poprzez prawidłowe dodawanie i odejmowanie wykorzystując różnego rodzaju pomoce w postaci liczmanów.

   

 

 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

,,Wyzwania Teodora"

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Wyzwania Teodora" w dniach 6 i 9.11.2020r. dzieci z naszej grupy uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez nauczycielkę Agnieszkę Haliasz, podczas których zdobyły trzecią odznakę z listy z zadań sprawności  profesora Teodora ,,Antynudek" spędzając czas na słuchaniu bajki o Skrzatku Nudzimisiu i jego przyjacielu. Dodatkowo wykonały ilustrację Nudzimisia, wykleiły postać z plasteliny, grały w gry Dooble, natomiast w ramach popołudniowego spędzania czasu na świeżym powietrzu bawiły się liśćmi w ogrodzie przedszkolnym.

            

 

 

Ogólnopolska Akcja Edukacyjna

"Dzieci uczą rodziców"

Od listopada 2020r. nauczycielka Agnieszka Haliasz wraz z dziećmi przystąpiła do drugiej edycji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji dzieci w tak ważnych obszarach jak bezpieczeństwo czy ekologia.

 

 

Dzień Dyni”

Dnia 30.10.2020r. dzieci obchodziły Dzień Dyni”, podczas którego uczestniczyły w zajęciu z zakresu kodowania dyni, wydrążały nasiona z dyń, a następnie wykonywały ozdobne lampiony. Dowiedziały się także, jakie wartości odżywcze zawierają dynie oraz jakie potrawy można z nich przygotować. Nie zabrakło zabaw ruchowych i tańców .

      

         

 

„Jesienne malowanie”

Dnia 22.10.2020r. dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych pt.: „Jesienne malowanie”, podczas których malowały farbami plakatowymi inspirując się utworem A. Vivaldiego „Jesień” - Cztery Pory Roku. W ten sposób odkrywały własne możliwości twórcze w kontakcie z muzyką poważną.

        

 

„Pies naszym przyjacielem”

W ramach projektu „Dogoterapia skuteczną formą wspierania aktywności społecznej dzieci niepełnosprawnych” dnia 16.10.2020r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.: „Pies naszym przyjacielem”. Udział wzięły dzieci z grup integracyjnych. Za udział w konkursie przedszkolaki otrzymały nagrody. Wszystkim dzieciom i rodzicom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za piękne prace.

 

Dzień Książkowego Misia”

Dnia16.10 2020 r. przedszkolaki obchodziły „Dzień Książkowego Misia”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o ,,Znanych i nieznanych Misiach", odgadywały zagadki o bajkowych misiach, wykonały zestaw zadań i zabaw ruchowych zalecanych przez misie, śpiewały i tańczyły przy piosence „Maraton o Pluszowym kochanym Misiu” oraz wykonały prace plastyczne przedstawiając portret Misia. Na zakończenie dnia dostały odznakę „Dzień pluszaka”.

     

 

Kuchcikowy Mistrz”

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Wyzwania Teodora" dnia 9.10.2020r. dzieci z naszej grupy wykonywały sałatkę owocową i tym samym zdobyły drugą odznakę z listy z zadań sprawności profesora Teodora - ,,Kuchcikowego Mistrza". Kolejna sprawność zdobyta, jeszcze wiele przed nami.

      

 

Dzień zadań sportowych”

Podczas realizacji „Dnia zadań sportowych” dzieci z naszej grupy w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Wyzwania Teodora"  dnia 2.10.2020r. zdobyły pierwszą odznakę z listy z zadań sprawności  profesora Teodora ,,Sprawność zdrowego osiłka". Celem zajęć było wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest również ważna, jak troska o siebie samego. Sprawności do zdobycia jest siedem, jedna już za nami.

         

 

Zwierzęta po angielsku”

W ramach innowacji pedagogicznej „English is fun”-nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5 i 6 letnich” w miesiącu wrześniu 2020r. dzieci uczestniczyły w zajęciach pod hasłem: "Zwierzęta po angielsku" prowadzonych przez nauczycielkę Annę Kuźnicką, podczas których przypominały sobie nazwy niektórych zwierząt w języku angielskim z wykorzystaniem plansz obrazkowych, nagrań oraz różnego rodzaju zabaw ruchowych.

      

 

Powiedz, co widzisz na obrazku?”

W ramach innowacji pedagogicznej „English is fun”-nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5 i 6 letnich” we wrześniu 2020r. dzieci brały udział w zajęciach pt.: "Powiedz, co widzisz na obrazku?", prowadzonych przez nauczycielkę Annę Kuźnicką, podczas których utrwalały zdolności komunikacyjne i umiejętności porozumiewania się w języku angielskim poprzez rozpoznawanie i nazywanie różnorodnych przedmiotów znajdujących się na obrazkach. W ten sposób uczyły się także współpracy z drugą osobą oraz oswajały się z lękiem przed wypowiedzią.

 

„Poznajemy dni tygodnia”

W ramach innowacji pedagogicznej „English is fun”-nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5 i 6 letnich” we wrześniu 2020r. dzieci brały udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycielkę Annę Kuźnicką, podczas których uczyły się nazw dni tygodnia w języku angielskim poprzez śpiewanie piosenek, rymowanek, zabawy ruchowe i powtarzanie słownictwa.

   

 

„Ćwiczymy kolory”

W ramach innowacji pedagogicznej „English is fun”-nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5 i 6 letnich” w miesiącu wrześniu 2020r. dzieci uczestniczyły w zajęciach "Ćwiczymy kolory" prowadzonych przez nauczycielkę Annę Kuźnicką, podczas których utrwalały kolory w języku angielskim korzystając z kształtek ułożonych na ścieżce sensorycznej.

   

 

Kodowanie na dywanie”

W ramach realizacji zagadnienia z Rocznego Planu Pracy "Matematyka wokół nas", dnia 29.09.2020r. dzieci z naszej grupy uczestniczyły w zajęciach matematycznych z zakresu kodowania. Przedszkolaki uczyły się wyznaczać trasę na macie do kodowania według ustalonego kodu. W ten sposób ćwiczyły orientację przestrzenną, percepcję wzrokowo-manualną oraz znajomość cyfr i liter.

         

 

"Dzień Głośnego Czytania"

W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" dnia 29.09.2020r. w naszej grupie odbył się "Dzień Głośnego Czytania", podczas którego dzieci słuchały utworów Janiny Porazińskiej.

 

Ogólnopolski projekt edukacyjny

,,Wyzwania Teodora"

Od 5 października 2020r. do 14 maja 2021r. realizowany będzie w gr VII integracyjnej, przez nauczycielkę Agnieszkę Haliasz Ogólnopolski projekt edukacyjny ,,Wyzwania Teodora".

Głównym celem projektu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.

Projekt obejmuje zdobycie siedmiu sprawności w zakresie: sportu, plastyki, przygotowywania posiłku, okazywania pomocy, wyrażania emocji i uczuć oraz dbania o przyrodę.

Po osiągnięciu wszystkich sprawności każde dziecko otrzyma odznakę oraz dyplom profesora Teodora. Na placówki biorące udział w projekcie czeka certyfikat miejsca sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi dziecka.

 

 

Innowacja pedagogiczna

English is fun”

nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5,6 letnich

Od 01.10.2020r. do 30.06.2021r. realizowana jest w grupie VII integracyjnej przez nauczycielkę Annę Kuźnicką innowacja pedagogiczna: English is fun” - nauka języka angielskiego przez zabawę dla dzieci 5,6 letnich.

Głównym celem innowacji jest wprowadzenie dziecka w świat nauki języka obcego poprzez aktywną zabawę i osłuchanie z językiem angielskim.

Opracowana innowacja zawiera treści zintegrowane z głównymi obszarami edukacji przedszkolnej (np. z obszarem edukacji ruchowej, muzycznej, przyrodniczej czy społeczno – moralnej). Istotnym elementem innowacji jest codzienne obcowanie dzieci z językiem angielskim, śpiewanie piosenek, recytowanie rymowanek, uczestniczenie w anglojęzycznych zabawach.

W pierwszym półroczu zaplanowane działania mają na celu:

- przybliżenie dzieciom znajomości słownictwa z zakresu prostych pytań i odpowiedzi ( krótkie dialogi), - znajmości owoców i warzyw, dni tygodnia, pór roku, nazw niektórych kolorów

- liczenia w zakresie 20

- nazw przyborów szkolnych

- słownictwa tematycznego związanego ze Świętami Bożego Narodzenia.

Drugie półrocze dotyczy:

- nauki słownictwa związanego z zimą ( ubrania, sport)

- nazw wybranych zwierząt dzikich i domowych

- słówek związanych z rodziną oraz ubrań i zjawisk atmosferycznych związanych z okresem letnim.

Po realizacji każdego działu tematycznego nastąpi powtórzenie wiadomości poprzez udział dzieci w grach, zabawach i piosenkach.

 

,,Atrakcje Giżycka"

Dnia 29.09.2020r. dzieci z naszej grupy wybrały się na spacer na kładkę w pobliżu Kanału Łuczańskiego. Po drodze przedszkolaki zwiedzały najbliższą okolicę naszego miasta Giżycka.

      

 

Sprzątamy Świat”

W dniu 23.09.2020r. uzbrojeni w worki na śmieci i rękawiczki wyruszyliśmy posprzątać najbliższą okolicę. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do zbierania śmieci, które wrzucały do specjalnych worków. Uczyły się w ten sposób dbania o czystość najbliższego środowiska.

            

 

Obchody „Dnia Przedszkolaka”

Dzień Przedszkolaka” w naszej grupie odbył się 18.09.2020. Dzieci bardzo chętnie brały udział w ciekawych grach i zabawach dydaktycznych. Wspólnie nazywaliśmy miesiące, dni tygodnia,pory roku, dzieliliśmy wyrazy na sylaby. Oczywiście nie obyło się bez wesołej muzyki, przy której dzieci wspaniale się bawiły.

         

      

 

 

 

26.06.2020r. Piątek

„Statek” - praca plastyczna

Giżycko to piękne miasto leżące nad brzegiem jeziora Niegocin.

Myślę, że każdy z Was widział pływające statki...tylko czy każdy z Was potrafi je narysować??

Mam dla Was wierszyk, który pomoże Wam w tym zadaniu.

Kiedy skończycie rysunek możecie udekorować statek według własnego pomysłu- posypać kolorowym brokatem, czy wypełnić kulkami z bibuły.

Wasze głowy mają dużo pomysłów- do dzieła.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=bDFQe3YlNaQ

Czasem w wakacje są dni z brzydką pogodą i wtedy musimy siedzieć w domu. Zostać w domu to nie znaczy się nudzić.

Poznajcie zabawę „KLASKANKĘ” i pobawcie się w nią.

Pamiętajcie o niej również wtedy kiedy nie ma jak wyjść na dwór, lub wtedy kiedy macie na to ochotę.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=p9BFptWN5CA

 

Zajęcia popołudniowe

Witam Was.

Każdy z nas lubi zbierać różne skarby. Gdy mamy ich dużo to trzeba je gdzieś schować.

Dziś wykonamy „Skrzynkę na wakacyjne skarby”.

Potrzebne będzie: pudełko po butach, klej, kolorowy papier itp.

Pudełko oklejamy kolorowym papierem, ozdabiamy według własnych pomysłów. Takie pudełko pomieści kamyczki, szkiełka, muszelki znalezione nad morzem,itp.

 

Zajęcia rewalidacyjne

"Moje wymarzone wakacje"

Na początek zagadka:

Kto mi powie, jaki to czas

Gdy przedszkole idzie w las

Mama z Tatą w piłkę grają

I wszyscy się opalają.

W tym magicznym czasie

Grzyby rosną w lesie

Woda ciepła w morzu

W górach też nie gorzej

Lubię taki czas

Mogę długo spać, k

to mi powie

Jak ten czas się zowie? (WAKACJE)

Zabawa ruchowa „Bierzemy misia w teczkę jedziemy na wycieczkę”.

Wyobraźcie sobie, że za chwilkę wybieramy się na długą wycieczkę. Najpierw musimy zapakować nasz niewidzialny pleckach, w potrzebne nam rzeczy: zabieramy, ubrania, buty, jedzonko, aparat i lornetkę. Uwaga wyruszamy Najpierw jedziemy w góry, musimy się na nie wspinać (naśladujemy wspinanie się po górach). Mamy bardzo ciężki plecak, wiec dużo nas to sił kosztuje. Teraz nad morze, musimy przepłynąć kawałek (należy naśladować ruchem, tak jakby wykonywało się te czynności). Następny przystanek to wieś, kosimy trawę i karmimy koniki i krówki (dzieci naśladują ruch koszenia trawy – dorosły demonstruje). Po takiej wycieczce wracamy do przedszkola, zdejmujemy ciężki plecak i kładziemy się na dywanie i głęboko oddychamy (w tle słychać szum fal).

 

25.06.2020r. Czwartek

 

„Bezpieczne wakacje z Zozi”

Wysłuchajcie piosenki i wymieńcie to co należy robić, abyście byli bezpieczni podczas wakacji.

Teraz pora na to żeby zaśpiewać ulubioną zwrotkę piosenki razem z Zozi:

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Przed Wami kolejne zadania tym razem kilka kart pracy związanych z wakacjami.

Wydrukujcie je i rozwiążcie.

Miłej pracy.

Link do pobrania:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/06/WAKACYJNE-KARTY-PRACY-zestaw-2.pdf?fbclid=IwAR3nz33Hn-TvnguYIaVp8I2vHhDey9mpC2-cddKvOqwpMbc0vKOGKEk3MQc

 

Zajęcia popołudniowe

Witam .

Zapraszam do zabawy. Policzcie i kolorujcie według kodu.

Linki do pobrania:

https://i.pinimg.com/564x/56/c9/34/56c9341f904e74d502a719bfd8b66e11.jpg

https://i.pinimg.com/236x/da/cf/6e/dacf6e8375a32dfea212a5e97278da61.jpg

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Wiersz E. Bełczewskiej „Za co lubimy lato?”

Za co lubimy lato?

Za słońce co jasno świeci,

za bawiące się na podwórku dzieci,

za leśne poziomki, maliny, jagody,

za spacery z rodzicami do parku, na lody,

za wakacje, wyjazdy nad morze, jeziora i w góry,

za babki z piasku i lot latawca hen wysoko w chmury.

A za co jeszcze lubimy lato?

Za łąkę pełną kwiatów, biedronek i bąków,

za żabki kumkające koncerty wieczorne,

za kolorową tęczę co cudnie się mieni,

za parki ze śpiewem ptaków w soczystej zieleni.

I lato za to lubimy… Że daleko jeszcze do zimy!

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat wiersza, a następnie dowiedzcie się za co lubi lato Twoje dziecko.

 

 

24.06.2020r. Środa

Dziś kolejny dzień o bezpieczeństwie.

Zawsze zachowujemy się bezpiecznie, wakacje nas nie zwalniają od zachowywania zasad.


Obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=YZOw6JvT5Ug

Opowiedz mamusi/tatusiowi co zapamiętałaś/eś.

 

Teraz przed Wami "Przedwakacyjne Kodowanie".

Na kratownicach ukryte są rzeczy ściśle związane z wesołymi wakacjami.

Pokolorujcie wszystko według podanych kodów i odkryjcie niespodzianki:

https://drive.google.com/file/d/1IDO_idMcKvMmeSp1u68DmbD61iMlIY0U/view

https://ztorbynauczycielki.pl/wp-content/uploads/2018/04/KODOWANIE-S%C5%81O%C5%83CE.pdf

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam do pokolorowania mandali.

To wspaniały relaks.

Plik do pobrania: mandala(1).pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam Was na "Letni spacer" - opowieść ruchowa.

Jest słoneczny, letni dzień (ręce uniesione w górę, palce rąk rozszerzone, jak promienie słoneczne)

Idziemy leśną drogą (marsz w miejscu)

Rozglądamy się (patrzymy, jak przez lornetkę)

Widzimy, uciekającego zająca (podskoki obunóż w miejscu),

a na leśnej polanie czerwienią się poziomki i maliny (naśladowanie zbierania leśnych owoców)

Idziemy dalej i wchodzimy na łąkę (marsz w miejscu)

Rozglądamy się (patrzymy, jak przez lornetkę)

Zbieramy kwiaty (kucanie i układanie bukietu z kwiatów)

Z leśnymi owocami i bukietami pachnących kwiatów wracamy do domu (marsz w miejscu)
 

Po powrocie ze spaceru zapraszam do zabawy matematycznej „Muszelki”.

Potrzebujemy muszelki różnej wielkości lub kamyki.

Rodzic rozkłada kolejne muszelki, mówiąc, że pochodzą one znad morza. Prosi, aby dziecko opisało ich wygląd i ułożyło je od najmniejszej do największej. Z muszelek można układać rytmy. Na koniec poproś dziecko aby samodzielnie ułożyła dowolny obrazek z wykorzystaniem tych muszelek.

 

 

23.06.2020r. Wtorek

W wakacje można spędzić ze sobą dużo czasu. Nieco zwolnić, robić ulubione rzeczy - często te, które przekładaliśmy.

Dziś zachęcam Was do wspólnego Zaplanowania Wakacji.
1. Wypiszcie wspólne pomysły na wakacje. Nie tylko wyjazdy, ale drobne czynności, które sprawiają Wam przyjemność np. wyjście na lody, wieczory filmowe, spacery w inne miejsce niż zawsze.
2. Jeśli planujcie wyjazd - zastanówcie się jakie rzeczy będzie trzeba ze sobą zabrać.
3. Wymyślcie wspólny wakacyjny challenge! 5000 kroków dziennie? Stworzenie "Rodzinnej książki kucharskiej" z ulubionymi przepisami? Wyjazd do lasu?

To tylko moje podpowiedzi - to Wy wiecie najlepiej, czego Wam potrzeba.

Kolejne zadanie jest ściśle związane z powyższymi pomysłami. Wróćcie na chwilę do listy zadań i stwórzcie „Plan wakacyjnego wyjazdu”.

Przygotujcie kartkę formatuA3 i przygotujcie sobie listę potrzebnych rzeczy podczas wakacyjnych wycieczek. Jeśli macie w domu ulotki reklamowe z różnych sklepów wykorzystajcie je. Możecie wycinać potrzebne Wam przedmioty (żywność, napoje, owoce, namiot, materac, plecak na piesze wycieczki, strój kąpielowy itp.) i przykleić je na Waszych listach. Możecie wykorzystać farby, kredki czy inne materiały plastyczne.

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam Was do obejrzenia eksperymentu. Dowiecie się z niego gdzie jest powietrze.

Link do pobrania: https://youtu.be/Xgcf_IbiVjU

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zobaczcie film edukacyjny o bezpiecznym zachowaniu się podczas wakacji nad wodą. Zastanówcie się jak należy się bezpiecznie zachować w wakacje podczas pobytu nad jeziorem, w górach oraz w mieście.

Link do pobrania: 

https://www.youtube.com/watch?v=0iidgRGFl60

Porozmawiajcie z dzieckiem o tym czego nie wolno robić, i jak powinno się zachowywać by być bezpieczne. To jest doskonały moment do tego, aby sprawdzić czy dziecko zna swój adres zamieszkania. Jeśli nie, to go utrwalcie.

Proponuję zabawy:

1. „Wakacyjny rysunek”.

Rodzic daje dziecku tackę z piaskiem i prosi, aby narysowało na niej palcem plażę, morskie fale, słońce i chmury itp.

2. „Co będzie pływać, a co nie?”

Potrzebujemy: dwa szklane pojemniki z wodą (ciepłą i zimną), lekkie przedmioty (kawałek kartki, małą plastikową nakrętkę, piłeczkę pingpongową) i ciężkie przedmioty (drewniany klocek, metalowy samochodzik, mały kamyk).

Dziecko dotyka najpierw ciepłej wody, a potem zimnej wody i wspólnie z rodzicami określa, jaka jest zwykle woda w morzu. Następnie umieszcza w jednym z pojemników kilka przedmiotów i próbuje określić, dlaczego jedne toną, a inne nie.

Wniosek: Przedmioty, które są lekkie, unoszą się na wodzie, a przedmioty cięższe opadają na dno pojemnika.

 

22.06.2020r. Poniedziałek

Witam Was w ostatnim tygodniu roku szkolnego.

Zbliżają się wakacje a więc pora porozmawiać o tym, jak spędzić je wesoło i bezpiecznie.

Dziś poproście rodziców o przeczytanie wiersza „Nie wolno” i porozmawiajcie o tym co zrobić, aby być bezpiecznym.

Nie wolno”

Nawet małe dziecko dobrze o tym wie
kto to jest znajomy, a kto obcym jest..
Ze znajomym można bawić się, rozmawiać
ale gdy ktoś obcy, to trzeba uważać!

Nie wolno zaufać nawet gdy ktoś mówi,
że zna mamę, tatę i bardzo nas lubi.
Nie wolno przyjmować słodyczy,  podarków
lub iść z nieznajomym na spacer do parku.

 

Teraz wspólnie poćwiczymy przy muzyce. Zapraszam Was na zumbę. Specjalnie dla Was jeden znany Wam układ i drugi nowy.

Linki do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q

https://www.youtube.com/watch?v=FP0wgVhUC9w

 

Zajęcia popołudniowe

Witam Was.

Lato kojarzy się nam ze słońcem, opalaniem, kąpielami w jeziorze. Zapraszam do wykonania zadania.

Link do pobrania:

https://ztorbynauczycielki.pl/wp-content/uploads/2018/04/KODOWANIE-S%C5%81O%C5%83CE.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Latem, przy pięknej pogodzie szczególnie smakują nam lekkie, kolorowe desery pełne owoców.

Poniżej proponuję prosty przepis, który można wykonać wspólnie z dzieckiem.

Galaretkowy deser”

Składniki: 1 galaretka zielona 1 galaretka czerwona 1 szklanka śmietany kremówki 30 % kawałki ulubionych owoców (banany, truskawki, kiwi itp.) cukier puder do smaku 4 kostki czekolady kilka rodzynek

Sposób przygotowania:

1.Każdą galaretkę rozpuścić osobno w półtorej szklanki wody. Ostudzić, a gdy stężeje pokroić w kostkę.

2. Pokroić owoce w plasterki lub kostkę.

3.Śmietanę kremówkę ubić na sztywno z odrobiną cukru pudru do smaku.

4. Do szklanek lub pucharków nakładać naprzemiennie galaretkę, bitą śmietanę, owoce itd. Ostatnia warstwa to bita śmietana udekorowana rodzynkami, posypką i startą czekoladą.

5. Schłodzić w lodówce.

Smacznego.

 

19.06.2020r. Piątek

Na początek pobawimy się w zagadki ćwicząc zmysł słuchu.

Zapraszam Was do wysłuchania odgłosów. Nastawcie uszu i podajcie odpowiedzi.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8

 

Wykonamy sobie "Tablicę sensoryczną”, która powieszona w dziecięcym pokoju będzie idealnym uzupełnieniem codziennych zajęć.

Do jej wykonania potrzebujecie sztywny karton lub kawałek sklejki, klej na gorąco, klej magic i wybrane przez dzieci materiały . Mogą to być ziarna fasoli, piasek, kasza gryczana, manna, kamyki, piórka, papier ścierny, drobne koraliki, pognieciona folia aluminiowa.

Przygotowaną podstawę podzielcie rysując na niej kreski w dowolny sposób: może to być koło podzielone jak pizza, może prostokąt podzielony jak tabliczka czekolady.

Każdy wydzielony kawałek posmarujcie dokładnie klejem i przyklejcie wybrane produkty.

Plik do pobrania: tablica_sensoryczna.pdf

 

Zajęcia popołudniowe

Już niedługo wakacje. Trzeba będzie wybrać środek transportu, którym pojedziecie nad morze albo w góry. Zapraszam do zabawy.

Spróbujcie rozwiązać zagadkę o pojazdach:

Żelazną szosą, koła go niosą,

czerwone światło zatrzyma go łatwo" (pociąg)

" Chodź nóg nie posiada,

szybko pędzi szosą,

bo go po tej szosie cztery koła niosą. (samochód).

 

Zapraszam was do obejrzenia bajeczki edukacyjnej dla dzieci pt. „Środki transportu”:

https://www.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg

A teraz ciekawe zagadki słuchowe - „Zgadnij jaki to pojazd?":

https://www.youtube.com/watch?v=kShLSH-J81A

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj proponuję poruszać się w rytm muzyki. Włączcie piosenkę , wysłuchajcie jej a następnie wykonajcie kolejne zadania, do których zachęcają dzieci.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

 

Poniżej proponuję 3 zabawy, w które możecie się pobawić z dzieckiem:

1. "Gdzie jest zabawka" – Chowamy w pokoju dziecka lub w innym pomieszczeniu ulubione zabawki dziecka. Zadaniem dziecka jest znalezienie w pokoju wszystkich swoich zabawek.

2. „Symetryczna gra” - Do tej zabawy wystarczy kartka przedzielona taśmą klejącą na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 sztuki np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Na początku pokazujemy dziecku jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Następnie dziecko układa po 3-4 przedmioty i odtwarza ten sam wzór z drugiej strony – odbicie lustrzane. Z czasem można dać dziecku więcej przedmiotów do układania.

3. „ Gra w kapsle” - Za pomocą szerokiej taśmy dekoracyjnej do pakowania wykonaj na dywanie lub papierze trasę dla kapsli. Oznacz start i metę, a następnie każdy z graczy kolejno pstryka delikatnie w swój kapsel i próbuje jak najszybciej pokonać wyznaczoną za pomocą taśmy drogę.

 

 

18.06.2020r. Czwartek

 

„Bezpieczne wakacje” - rozmowa w oparciu o prezentację multimedialną.

W ramach prowadzonej w naszej grupie Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” przesyłam zestaw ilustracji oraz zadań do wykonania na temat: „Bezpieczne wakacje”.

Proszę, by rodzice porozmawiali z dzieckiem na temat, jak należy bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą oraz jak należy zachowywać się w górach. Na zakończenie niech dziecko pokoloruje obrazek.

Pliki do pobrania:

Prezentacja_multimedialna_-_Bezpieczne_wakacje.pdf

Zadanie_do_wykonania_-_Bezpieczne_wakacje.pdf

Pamiętajcie o poniedziałkowych ćwiczeniach gimnastycznych :)

 

Zajęcia popołudniowe

 

Zapraszam do wykonania pracy plastycznej pt: "Letni ogród".

Potrzebne będą farby, kartka , widelec, chęci do pracy, wyobraźnia. Powodzenia. Praca jest prosta w wykonaniu. Miłego tworzenia.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=MMHYlNZiBhM

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj będziemy dostarczać dziecku różnych wrażeń poprzez dotyk. Wykorzystamy do zajęć różne przedmioty, które znajdują się w domu. Ważne, aby dać dziecku do dotykania, manipulowania przedmioty o różnej fakturze: miękkie, twarde, gładkie, szorstkie, śliskie, chropowate, zimne, ciepłe. Możemy wykorzystać do tego eksperymentu ciepłą i zimą wodę, podmuch suszarki ciepły i zimny, poduszki, koce, wykładziny…. wszystko co znajduje się w naszym najbliższym domowym otoczeniu, a w naszej obecności jest bezpieczne dla dziecka. Po poznaniu różnych faktur wybierzmy tą, która podczas dotyku sprawiła dziecku radość, wywołała jego uśmiech i przy jej użyciu wykonajmy masażyk dłoni, rąk, nóg, pleców dziecka.

Krótki wierszyk do masażyku wskazującego części ciała- do wykonania dłońmi:

Tu ma(imię dziecka…)rączki,

tu ma(imię dziecka…) nóżki,

To jest(imię dziecka..)brzuszek,

a to paluszki.

Na buzi jest oczko, uszko, nosek, minka.

A z tyłu są plecki, a na głowie czuprynka.

Zachęćmy dziecko do wykonania tego masażyku na ulubionym misiu, lali lub innej maskotce. Ważne by dziecko samo recytowało tekst wiersza i nazywało wskazując poszczególne części ciała.

 

 

17.06.2020r. Środa

"Jak poznajemy świat?" - zmysłowy tor przeszkód

Rodzicu ! Przygotuj zmysłowy tor przeszkód.

W niewysokie plastikowe pojemniki wsyp różnorodny materiał: kasza gryczana, piasek, kamyki, szyszki, papier ścierny, wata itp.

Poproś dzieci aby bosymi stopami przeszły po każdym tworzywie. Zapytaj dzieci co czuły chodząc po tym, co było przyjemne, a co im się nie podobało.

Przykładowe zdjęcie: tor_przeszkod.pdf

 

Teraz pora na matematykę - "Kodowanie".

Link do pobrania:

https://uczymydzieciprogramowac.pl/user/pages/04.zadania/109.oto-ja-zmysly-mata-do-kodowania/uczymy-dzieci-programowac-4-oto-ja-zmysly-mata-do-kodowania.pdf

 

W zamieszczonym linku jest scenariusz zajęć o zmysłach. Wydrukujcie stronę 6 i 9 i dajcie dzieciom do wycięcia- tylko stronę z krążkami.

Odczytajcie im wiersz o zmysłach a potem czytając go ponownie bardzo wolno dzieci muszą ułożyć na wydrukowanej kratownicy odpowiednie krążki według wskazówek z wiersza.

Plik do pobrania: wiersz-Nasze_zmysly.pdf

 

Zajęcia popołudniowe

"Kto to taki?" - zabawa rozwijająca wyobraźnię.

Potrzebne będą kartki i ołówki. Zaproście rodziców, rodzeństwo, kolegów do wesołej zabawy: " KTO TO TAKI?". Polecenie jest proste – rysuj....

Mordka, tułów, oko, ucho, ,nos, łapa, pazury, łapa, pazury, ogon, łapa, pazury, kudły łapa, kły, oko, ucho, pazury, wąsy, kropka, kreska.

Prawda, że powstały ciekawe rysunki?

 

Zajęcia rewalidacyjne

W dniu dzisiejszym skupmy się na poznaniu zmysłu smaku.

Zwróćmy uwagę dziecka na podstawowe smaki : słodki, słony, kwaśny, gorzki.

Zachęcam do degustacji. Podajmy dziecku do próbowania produkty w tych smakach.

Możemy zacząć od produktu, które dziecko lubi najbardziej, tak aby nie zniechęcić go do dalszego próbowania. Wykorzystajmy miód, cytrynę, przyprawy, słodycze, pokrojone owoce, soki- wszystko co w tych podstawowych smakach posiadamy w kuchni. Podając poszczególne produkty powinniśmy mówić co to jest i jak określamy ten smak.

Kolejnym krokiem może być zgadywanka. Jeśli dziecko już spróbowało określone produkty zasłońmy mu oczy. Teraz dziecko odgaduje nazwę podanego produktu.

Ku wielkiej uciesze dziecka możemy zamienić się rolami. Rodzic ma zasłonięte oczy i jego zadaniem jest odgadnąć jaki produkt podaje mu do próbowania dziecko.

Miłej zabawy.

 

 

16.06.2020r. Wtorek

 

Dziś przeniesiemy się w wymyślony przez Was świat.

Doskonale wiecie że niektórzy z nas muszą nosić okulary, bo ich oczy nie są wystarczająco zdrowe.

W naszej grupie też są osoby w okularach. Pamiętacie kto???

Wydrukujcie kolorowankę z konturami okularów i w miejscu szkieł namalujcie kredkami najpiękniejszy świat jaki byście chcieli zobaczyć po założeniu tych właśnie okularów.

Może to będzie baśniowa kraina pełna krasnoludków, a może plaża pełna kolorowych kamyków i muszelek??.

Bawcie się dobrze.

Link do pobrania:

https://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanka-okulary-ukrycia_9603.html

 

„Pięć zmysłów mam”- piosenka

Zaśpiewajcie razem ze Śpiewającymi Brzdącami piosenkę i sprawdźcie czy była w niej mowa o wszystkich zmysłach...

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=MnD7PFCTsVo

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam do zabawy matematycznej.

Układamy paski jeden pod drugim i kładziemy przy paskach cyfry od 1 do 6 - to będą fale. Rzucamy 1 kostką- oczka powiedzą nam na której fali układamy rybki. Wykonujemy rzut dwiema kostkami - sumujemy oczka. Układamy na fali określoną ilość rybek.

Miłej zabawy!

Zajęcia rewalidacyjne

Posłuchaj rymowanek i odgadnij o czym jest mowa.

Plik do pobrania: rymowanki.pdf

 

Swoje bystre oko wykorzystaj przy przejściu przez labirynty.

Pliki do pobrania: labirynty.pdf

 

 

15.06.2020r. Poniedziałek

Witam Was serdecznie.

W tym tygodniu porozmawiamy o zmysłach.

Dziś zapraszam do zabawy Was i Waszych rodziców. Poproście rodzica o odczytanie rymowanki i porozmawiajcie o niej: jakie były wymienione części ciała i za co odpowiadają.

Stańcie naprzeciwko siebie i klaszcząc na przemian w ręce swoje, a potem rodzica mówcie naszą rymowankę:

O-czy słu-żą do pa-trze-nia,
bu-zią smak ba-da-my.
U-szy sły-szą to i o-wo,
no-sem świat wą-cha-my

 

Przyszła pora na ćwiczenia gimnastyczne.

W poniższym linku znajdują się karty obrazkowe z poleceniami ćwiczeń. Wykonajcie je wszystkie i pamiętajcie o nich również w czwartek.

Link do pobrania:

https://panimonia.pl/2017/09/06/zabawy-ruchowe-przedszkolu-karty-obrazkowe-inspiracje/#jp-carousel-4411

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam do zabawy w „Rysowane rymowanki”.

Na pewno znacie te rymowanki.

Podczas wypowiadania rymowanki postarajcie się narysować określony wzór.

 

Po jesiennej łące skaczą dwa zające (rysowanie zygzaków)

Już na ziemi będę wnet , a pod ziemią mieszka kret (rys. schodów w dół)

Idę sobie w górę tak, a na górze mieszka ptak (rys. schodów w górę)

Płynę sobie na fali, widzę wyspę w oddali (rys. fali)

Lecę sobie samolotem. Hop! Do góry i z powrotem (rys. pionowych kresek).

 

Na jutro przygotujcie 12 rybek (wytnijcie z kolorowego papieru) i 6 długich papierowych pasków. Aby zadbać o środowisko wytnijcie paski ze starych gazet. Potrzebne będą 2 kostki do gier planszowych, kartoniki z cyframi 1-6.

 

Zajęcia rewalidacyjne

1. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki „Zmysły” wg Wiesławy Żaby- Żabińskiej.
Siadamy naprzeciwko siebie: dziecko – Rodzic

Uderzamy raz w swoje dłonie, raz w dłonie partnera, mówiąc rytmicznie tekst:

O-czy słu-żą do pa-trze-nia,
bu-zią smak ba-da-my.
U-szy sły-szą to i o-wo,
no-sem świat wą-cha-my

2. Tak czy nie? – rodzic zadaje pytania, a dziecko – jeśli uzna, że należy tak postępować - uśmiecha się, a jeśli nie należy tak postępować – robi smutną minkę ; zawsze uzasadniając swój wybór. Np.
– Czy powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne, kiedy słońce świeci nam w oczy?
– Czy można słuchać bardzo głośnej muzyki?
– Czy można jeść i pić bardzo gorące potrawy?
– Czy można wkładać do nosa drobne przedmioty?
– Czy powinniśmy oglądać książki, gdy stół jest dobrze oświetlony?
– Czy możemy głośno krzyczeć koledze do ucha?
– Czy powinniśmy brudnymi rękami przecierać oczy?

3. Z jaką częścią ciała się kojarzy?
Rodzic podaje nazwy zmysłów, a dziecko mówi i pokazuje, z jaką częścią ciała one mu się kojarzą. Np. węch – nos; wzrok – oczy; słuch – uszy; dotyk – ręka; smak – język.

 

 

12.06.2020r. Piątek

„Łódka” - praca plastyczna

W dniu dzisiejszym wykonamy sobie łódkę.

Potrzebna Wam będzie łupinka od orzecha lub spory plastikowy korek, wykałaczka i prostokąt z papieru.

W łupinkę lub korek włóżcie odrobinę rozgrzanej w palcach plasteliny. Na wykałaczkę nabijcie prostokąt z papieru tak, aby utworzył się żagiel. Maszt z żaglem wbijcie w plastelinę.

Do miski nabierzcie trochę wody i puśćcie swoją żaglówkę.

"Maszynista zuch" - zabawa ruchowo-muzyczna

Zabieram Was na wycieczkę pociągiem z Panem Miłoszem !!!

Wsiadajcie i bawcie się wspaniale.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=i76ClBnx2Ik

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam do zabawy matematycznej „Magiczne figury”.

Zadanie dla mamy:

Poproś dziecko o rozpoznanie figury geometrycznej, którą opiszesz słownie (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt).

Na kartce papieru, w pętli narysuj – 3 kwadraty, 2 koła ,4 trójkąty, 1 prostokąt.

Niech dziecko policzy ile jest figur. Ile prostokątów, ile kwadratów.... układanie działania matematycznego 3+2+ 4..... i zabawa może trwać dalej.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Wykonajcie zamieszczone poniżej karty pracy:

Karta_pracy_nr_1.pdf

karta_pracy_nr_2.pdf

Wybierzcie się z Rodzicem na spacer. Obserwujcie jakie pojazdy mijacie po drodze. Spróbujcie je policzyć. Posłuchajcie jakie odgłosy wydają.

Po powrocie narysujcie co widzieliście. Do pracy możecie wykorzystać środki transportu wycięte z gazet. Czy okażecie się dobrymi obserwatorami?

 

 

10.06.2020r. Środa

Dziś przygotowałam Wam zagadki „Środki lokomocji”, ale tym razem dźwiękowe.

Wysłuchajcie odgłosów i odpowiedzcie jaki to pojazd.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=kShLSH-J81A

 

Dawno nie zapraszałam Was do kodowania....

Tym razem na kratownicy ukryły się pojazdy.

Jestem pewna że poradzicie sobie z nimi bezbłędnie.

Link do pobrania:

https://drive.google.com/file/d/12-STFDaU-iOkIKOQ3QtKxVeswk2T-fpO/view

 

 

Zajęcia popołudniowe

Posłuchajcie i pobawcie się przy piosence „Mucha w Mucholocie”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=IueASDp61bc

 

Poproście mamę o pomoc w wykonaniu "Samolotu z gazety".

Może zróbcie konkurs czyj samolot poleci najdalej.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=InBZ2ySQAWk

 

Zajęcia rewalidacyjne

W temacie środków transportu nie może zabraknąć piosenek do zabaw muzyczno - ruchowych:

https://www.youtube.com/watch?v=gs8gSN8PboA

https://www.youtube.com/watch?v=vlQJBSuX0rE

https://www.youtube.com/watch?v=eghTPPifNsM

https://www.youtube.com/watch?v=IueASDp61bc

 

 

09.06.2020r. Wtorek

Dziś mam dla Was propozycję zajęć plastycznych -

„Ulubiony środek lokomocji”.

Pod podanym linkiem znajdują się środki lokomocji, którymi możecie podróżować podczas zbliżających się wakacji. Każdy z Was niech wybierze sobie ten który podoba się najbardziej i w podobny sposób wykona swój pojazd.

Bawcie się dobrze.

Link do pobrania:

https://pracaplastyczna.pl/index.php/srodki-transportu

 

Teraz czas aby pośpiewać i potańczyć.

Wysłuchajcie piosenki „Leci samolot” i naśladujcie wymieniane środki transportu.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=VSh3Ql3bZ7o

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam Was do podróży balonem.

Oto propozycja wykonania balonu.

Potrzebne będą : balonik , słomki lub patyczki do szaszłyków, taśma klejąca dwustronna, kolorowy papier, klej, pojemniczek po jogurcie, nożyczki

Do ścianek pojemniczka przyklejacie paski kolorowego papieru(taśma dwustronna). Przyklejacie 4 słomki. Lekko nadmuchany balonik umieszczacie pomiędzy słomkami. U góry balonika umieszczamy nitkę i przyklejamy taśmą. Zawieszamy wysoko.

Wybierzcie się teraz w podróż marzeń.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Czym podróżujemy?” – praca plastyczna

Wykonaj samolot/aeroplan.

Będzie potrzebne: rurka po ręczniku papierowym, papier kolorowy, klej, nożyczki, flamastry.

Wytnij z papieru skrzydła samolotu i przyklej na rurce. Wykonaj ogon i śmigło.

Samolot gotowy.

Przesyłam Wam dodatkowo karty pracy rozwijające percepcję wzrokowo-manualną.

Pliki do pobrania:

Pokoloruj wg kodu: kodowanie(1).pdf

Poprowadź po śladzie: mandala.pdf

Połącz w pary: pary(1).pdf

 

 

 

08.06.2020r. Poniedziałek

W tym tygodniu porozmawiamy o środkach lokomocji.

Dziś zapraszam Was do rozwiązania kilku zagadek.

Poproście rodziców o ich przeczytanie a Wy podajcie prawidłową odpowiedź.

Plik do pobrania: zagadki-srodki_lokomocji.pdf

 

Po ćwiczeniach umysłu przyda się odrobina gimnastyki.

Link do pobrania: https://youtu.be/2BQCcIjudZ8

 

Zajęcia popołudniowe

Na dziś przygotowałam Wam „Zabawy w skojarzenia”.

Mamo napisz rozwiązania na karteczkach.

Razem odczytajcie rozwiązanie:

1. Kiedy słońce zachodzi, to znak, że zbliża się ......noc

2. Kiedy niebo się chmurzy , to znak, że zbliża się ...burza

3. Kiedy liście spadają z drzew ....... to znak, że zbliża się ... jesień

4. Kiedy śnieg topnieje.....to znak, że zbliża się ..... wiosna

5. Kiedy świeci słońce i pada deszcz ....to znak, że ....będzie tęcza

6. Kiedy rozpoczyna się lato ..... to znak, że będą wakacje

Wykonajcie ilustrację do wybranego zdania.

 

Zajęcia rewalidacyjne

W tym tygodniu porozmawiamy o środkach transportu.

Podzielimy je sobie na kategorie:

Takie które jeżdżą, czyli takie, które przemieszczają się po ziemi (ulice, tory, szyny). Np. samochód, tramwaj, pociąg

Takie które pływają, czyli takie, które przemieszczają się po wodzie. Np. statek, łódka, motorówka.

Takie które latają, czyli takie które unoszą i przemieszczają się nad ziemią. Np. samolot, helikopter, balon.

Zapraszam was do obejrzenia bajki edukacyjnej o środkach transportu:

https://www.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg

"Jaki to środek lokomocji?" - włącz film o środkach lokomocji i spróbuj odgadnąć jaki to dźwięk:

https://www.youtube.com/watch?v=kShLSH-J81A

Przeczytaj/posłuchaj wiersza Juliana Tuwima „W aeroplanie”:

https://www.youtube.com/watch?v=8A3UZr3j3FM

Pytania na temat treści wiersza:

Co zrobiła kurka?

Czym podróżowała kurka?

Co kurka i babcia widziały w aeroplanie?

Co to jest aeroplan?

Jak skończyła się podróż aeroplanem?

Czy była to prawdziwa podróż czy tylko sen?

 

 

05.06.2020r. Piątek

„Moje marzenia” - praca plastyczna

Wczoraj ustaliliśmy , że macie swoje marzenia.

Dziś trochę pomalujemy. Przygotujcie duży arkusz papieru i wspólnie z domownikami namalujcie farbami to o czym marzycie.

Plakat który powstał powieści w widocznym dla wszystkich miejscu. Jeśli uda się Wam spełnić któreś z życzeń to zaznaczcie je na Waszym plakacie.

 

„Indianie” - zabawa muzyczno-taneczna

Dziś będziecie Indianami !!!!

Poproście rodziców żeby namalowali Wam charakterystyczne indiańskie elementy na twarzy i poczujcie się jak indiańskie dzieci. Zapraszam do świetnej zabawy !!!

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=ZKslipdC-sY

 

Zajęcia popołudniowe

Zapraszam do zabawy „ŁAŃCUSZEK SKOJARZEŃ”.

Mamo przygotuj : kartoniki z napisami- podwórko, boisko, rower, plac zabaw, itp.

Dziecko odczytuje ( samodzielnie lub z pomocą) hasła i podaje skojarzenia z nimi związane, np.: 

rower- kask ochraniacze, ścieżka rowerowa..... itp.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Posłuchajcie wiersza W. Fabera ,, Dzieci świata” i odpowiedzcie na pytania:

- Z czego śmiały się dzieci afrykańskie i dlaczego?

- Gdzie mieszkają Eskimosi?

- O czym nie wiedziały eskimoskie dzieci?

- Co łączy dzieci na całym świecie?

Plik do pobrania: Dzieci_swiata-wiersz.pdf

 

Zabawa do piosenki „Murzynek malutki”

Murzynek malutki, oczka ma błyszczące (pokazujemy na oczy)

kręcą mu się loczki, kędziorki sterczące (pokazujemy na włoski)

buzia cala czarna jak ta czekolada (pokazujemy na buzie)

mały nasz murzynek po murzyńsku gada

fili mili (młynek dłońmi) hahaha (klaszczemy)

Chodź do mnie murzynku (robimy gest ręką)

podaj rączki dwie, zrobimy kółeczko, zabawimy się, (taniec w kole)

dalej dalej, w koło, kręci się kółeczko, (klaszczemy)

jak się zabawimy, wypijemy mleczko filimili, haha, filimili haha (młynek dłońmi i klaskanie).

 

Posłuchajcie piosenek, a może zaśpiewacie ich fragmenty:

https://www.youtube.com/watch?v=mGsicfW_yG8

https://www.youtube.com/watch?v=K7i5YGNN4v8

https://www.youtube.com/watch?v=E4tI_GwuGts

 

 

 

04.06.2020r. Czwartek

„Dyzio Marzyciel” J. Tuwima

Chciałabym żebyście trochę pomarzyli. Czy wiecie co to są marzenia?? A może macie jakieś marzenia? Porozmawiajcie o nich z rodzicami. Zapraszam Was do wysłuchania wiersza o pewnym chłopcu, który też miał marzenia...

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=C2z6YLfOPUk

Czy marzenia Dyzia mogą się spełnić, a jeśli nie to dlaczego?

 

Dziś znów poćwiczymy .

Zapraszam Was do ponownego obejrzenia poniedziałkowych ćwiczeń i rozruszania się o poranku.

 

Zajęcia popołudniowe

„Bańki mydlane”

Mam dla Was dzisiaj propozycję, byście wspólnie z mamą zrobili bańki mydlane.

Proszę o wyjaśnienie dziecku różnicy między kołem a kulą.

Link do pobrania:

https://www.jaskoweklimaty.pl/banki-mydlane-jak-zrobic-tani-plyn-w-domu-przepis-na-plyn/

 

Posłuchajcie proszę wierszyków o bańkach i kole i spróbujcie powiedzieć czym różni się koło od kuli. 

Plik do pobrania: wiersze(2).pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

"Przyjaciele z różnych zakątków świata"

Zaproś do siebie przyjaciół z innych zakątków świata. 

Przesyłam Wam szablony trzech postaci do wycięcia i ozdobienia ich za pomocą kredek, mazaków lub farb.

Plik do pobrania: zapros_do_siebie_przyjaciol.pdf

 

 

 

03.06.2020r. Środa

Zapraszam Was do zabawy w „Szalone liczby”.

Przed Wami kilka prostych quizów, które utrwalą Waszą wiedzę.

Porównywanie liczb:

https://szaloneliczby.pl/porownywanie-liczb-do-10/

Policz kropki :

https://szaloneliczby.pl/policz-kropki/

Rozpoznawanie liczb ze słuchu:

https://szaloneliczby.pl/rozpoznawanie-liczb-ze-sluchu-1-10/

 

Poproście rodziców żeby przeczytali Wam wiersz „Przyjaciel”.

Wysłuchajcie go uważnie i odpowiedzcie na pytania.


„Przyjaciel” wiersz B. Koronkiewicz.


Przyjaciel to jest wyjątkowy ktoś wśród ludzi,
ten, kto ma przyjaciela, nigdy się nie nudzi.
Z nim rozmowa na pewno przyjemność ci sprawi,
gdyż to samo was smuci i to samo bawi.
Przyjaciel to ktoś taki, kto cię nie zawiedzie,
bo „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”,
To ktoś, z kim chcesz podzielić się ciastkiem, cukierkiem,
i do kogo mieć możesz zaufanie wielkie.
Z przyjacielem masz zwykle jakieś wspólne sprawy,
ty pożyczysz mu książkę, on ci film ciekawy,
Czasem się z nim umówisz, by pograć w gry nowe
i życzenia też złożysz mu urodzinowe.
Przyjaciel, kiedy trzeba, na pewno pomoże.
Z nim pójdziesz pograć w piłkę, pobiegasz na dworze
Albo spotkasz się w domu, kiedy wiatr i słota.
Bo prawdziwy przyjaciel jest na wagę złota!

Rozmowa na temat wiersza:
– Jaki jest przyjaciel?
– Kiedy poznajemy prawdziwych przyjaciół?
– Czym możemy podzielić się z przyjacielem?
– Jakie zabawy można organizować z przyjacielem?

 

Zajęcia popołudniowe

Posłuchajcie piosenki "Magiczne słowa".

Zastanówcie się i powiedzcie w jakich sytuacjach użyjecie magicznych słów.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=Iz_VSfa_VaE

 

Zajęcia rewalidacyjne

Na dzisiejszy dzień proponuję bajkę terapeutyczną i karty pracy w załączniku.

Pliki do pobrania:

bajka_terapeutyczna_i_karty_pracy.pdf

 

 

02.06.2020r. Wtorek

Czy wiecie że Majka Jeżowska nagrała piosenkę o tym żeby na całym świecie dzieci mogły żyć szczęśliwie??

Wysłuchajcie piosenki „Kolorowe dzieci” i porozmawiajcie na jej temat z rodzicami.

Wymieńcie kraje z których pochodziły dzieci z piosenki oraz jak te dzieci wyglądają.

Nauczcie się razem z rodzicami tej wesołej piosenki i wspólnie do niej zatańczcie.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

 

„Kolorowe dzieci” - praca plastyczna

Kolejnym zadaniem będzie rysowanie kredkami. Przygotujcie sobie kartkę papieru oraz kredki i narysujcie ilustrację do piosenki Majki Jeżowskiej. Może na Waszej pracy znajdziecie się Wy i Wasi przyjaciele z najdalszych krajów? 

Życzę miłej zabawy.

 

Zajęcia popołudniowe

Witam Was serdecznie.

Oto zadania na dziś. Kochani mamy czerwiec. Zaraz wakacje. Jeszcze trochę wysiłku i będziecie mogli odpoczywać.

„Rozsypanka wyrazowa”

Poproście mamę, by na 3 paskach papieru napisała drukowanymi literami (można pisanymi) kilka zdań. Następnie niech porozcina zdania na wyrazy.

Zadaniem dziecka jest ułożenie zdań z rozsypanek wyrazowych i narysowanie do nich ilustracji. Proszę, by mama przypomniała dziecku zasadę, że zdanie zaczyna się wielką literą i kończy kropką.

Przykładowe zdania:

Agatka rysuje kwiaty dla mamy.

Tomek nalewa mleko do miski.

Adam rysuje samolot.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Śnieg dla Eskimosa”- domowa piankolina.

Co potrzebujemy: 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego.

Wykonanie: Łączymy wszystkie składniki w dużej misce, pojemniku. Wyciskanie pianki, obserwowanie jak rośnie, mieszanie jej z mąką to świetna zabawa. Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle (iglo dla eskimosa), zakopywać skarby, bawić się autkami czy ludzikami, odciskać dłonie, a nawet pisać literki za pomocą wykałaczki. Jeśli biała puszysta masa nam się znudzi możemy dodać do niej odrobinę barwników spożywczych, a nawet brokatu.

Plik do pobrania: piankolina.pdf

 

 

01.06.2020r. Poniedziałek

 

Życzą Panie z grupy VII.

 

Witam Was w tym wyjątkowym dniu. Dziś Wasze Święto- Dzień Dziecka :)

Czy to prawda, że wszystkie dzieci na świecie są takie same? Lubią śpiewać, skakać i beztrosko się bawić. Ale czy wszystkie dzieci bywają też niegrzeczne?

Przeczytajcie o tym w wierszu pt.: „Dzieci” Danuty Gellnerowej!

Postarajcie się nauczyć go na pamięć.

Wszystkie dzieci
na całym świecie
są takie same –
lubią skakać na jednej nodze
i lubią zanudzać mamę.

Wszystkie dzieci
na całym świecie
śpiewają wesołe piosenki
i byle kamyk,
i byle szkiełko
biorą jak skarb
do ręki.

Podobno dzieci
na całym świecie
bywają niegrzeczne czasem,
lecz to nie u nas,
nie w naszym mieście –
to gdzieś za górą, za lasem.


 

„Gimnastyka dla smyka”

Zapraszam na wesołe ćwiczenia i taniec.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=XfHqcTiNp1Y

 

Zajęcia popołudniowe

Kochani.

Życzę Wam zdrowia, uśmiechu, radości i spełnienia Waszych marzeń. Bezpieczeństwa podczas zabaw. Mam nadzieję, że rodzice przygotowali Wam w tym szczególnym dniu dużo atrakcji . Mamo przygotuj jakąś niespodziankę... lody, jajko niespodziankę, ciacho....... Mamo to SEKRET.

 

„Lusterko” - zabawa słowna z liczeniem.

Na dzień dzisiejszy zadanie głównie dla mamy . Wy, moje bystrzaki, poradzicie sobie z nim w mig.

Potrzebne będą: kartoniki z cyframi od 1 do 8 , 3,5,7 6,5, 4, lusterko,

Dzieci dzielą nazwę lusterko na głoski i numerują je l1, u2, s3, t4 ,e5, r6, k7, o8.

Potem rozwiązują szyfr układając odpowiednie litery i odczytując wyraz:

3s, 5e, 7k, 6r, 5e, 4t

Tadammmmmmm. Dziecko dostaje niespodziankę.

 

Zajęcia rewalidacyjne

W tym tygodniu przypada ważne święto – Dzień Dziecka :)

Porozmawiamy o dzieciach z różnych części świata, o kolegach i koleżankach z przedszkola oraz zaproponujemy zabawy na ten wyjątkowy czas.

Obejrzyj zdjęcia. Powiedz jak bawią się dzieci? Czy bawisz się podobnie?

Plik do pobrania: zabawy_dzieci.pdf

 

Wydrukujcie bądź napiszcie drukowanymi literami DZIEŃ DZIECKA oraz poszczególne litery. Przeczytajcie napis wspólnie, a z powycinanej rozsypanki literowej ułóżcie poniżej taki sam tekst. Przypomnijcie dzieciom, że tego dnia obchodzą swoje święto, które możecie spędzić na wspólnych zabawach.

Przeczytaj tekst. Wytnij literki poniżej i ułóż taki sam napis.

Plik do pobrania: napis_i_litery-dzien_dziecka.pdf

 

29.05.2020r. Piątek

„Moja rodzina” - praca plastyczna

Witajcie. Na dzień dzisiejszy przygotowałam trudne , super trudne zadanie. Zaproście rodzinę do wykonania tego zadania. Poproście rodziców do narysowania portretów waszej rodziny . Wy też narysujcie. Zorganizujcie wystawę prac. Miłej i wesołej zabawy.

Zaproście rodzinę do wspólnego wykonania ćwiczeń gimnastycznych z środy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Posłuchajcie piosenki i spróbujcie się jej nauczyć.„Moja mama” .

Link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=9EaJmJhPiqE

 

 

28.05.2020r. Czwartek

Na dziś przygotowałam łatwe zadanie. Zastanówcie się i powiedzcie rodzicom: Co lubicie robić wspólnie z nimi. Mama lub tata niech to zapiszą. A teraz powiedzcie rodzicom co jeszcze chcielibyście robić razem. Zaproście rodziców na wspólny spacer, albo na rowery. Może pogracie w piłkę, poskaczecie na skakance, zagracie w klasy?

Zaproście rodziców do wspólnej zabawy przy piosence "Ta piosenka jest dla Mamy".

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=pamULWD7hzY

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zadanie na dziś to narysować portret swojej rodziny. Potrzebujesz do tego kartkę i kredki. Pamiętaj o tym, aby na rysunku znaleźli się wszyscy członkowie Twojej rodziny. To do dzieła.

Pozdrawiam.

 

 

27.05.2020r. Środa

Zapraszam do zabawy matematycznej „Wskaż, gdzie to jest?”

rozwijającej orientację przestrzenną na kartce papieru.

Wskażcie na kartce:

- górny brzeg kartki

- dolny brzeg kartki

- prawy brzeg kartki

- lewy brzeg kartki

- lewy górny róg kartki

- prawy górny róg kartki

- lewy dolny róg kartki

- prawy dolny róg kartki

- prawy dolny róg kartki itd.

Rysowanie linii na kartce:

- od góry do dołu 2 linie czerwone

- od dołu do góry 2 linie czarne

- od lewego brzegu do prawego 3 linie zielone

- od prawego brzegu do lewego 3 linie niebieskie

Rysowanie pod dyktando.

Mamo- zaznacz na kartce start i metę. Zadaniem dziecka jest dojście do mety. Zaczynamy na starcie np:

- dwie kratki w górę

- 3 kratki w prawo itd.

 

Proponuję także ćwiczenia gimnastyczne.

Zaproście koniecznie mamę i tatę do wspólnych ćwiczeń.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=vkwzFVN2Bds

 

Zajęcia rewalidacyjne

 „Co robią moi rodzice?” - ćwiczenia gramatyczne.

Niech dziecko własnymi słowami opowie na temt co robią jego rodzice. Zwróćcie uwagę na poprawność wypowiedzi. Jeśli dziecko nie do końca wie, jest to doskonała okazja do tego aby opowiedzieć mu o swojej pracy.

 

 

26.05.2020r. Wtorek

W dniu dzisiejszym porozmawiamy o członkach waszej rodziny.

Ponadto dziś jest święto- ŚWIĘTO MAMY. Najważniejszej osoby na świecie. Czy złożyliście już mamom uściski i obcałowaliście je? Powiedzieliście, że ją kochacie? Wręczyliście laurkę?

Zapraszam teraz do rozwiązania zagadek związanych z rodziną.

Plik do pobrania: zagadki(5).pdf

 

Dokończcie wypowiedzi:

Mama mojej mamy lub mojego taty to.... babcia.

Tata mojego taty lub mojej mamy to.... dziadek

Siostra mojej mamy lub mojego taty to.... ciocia

Brat mojego taty lub mojej mamy to.... wujek

Mama mojej babci lub mojego dziadka to... prababcia

Tata mojego taty lub mojej mamy to .... pradziadek.

 

Usiądźcie mamie na kolanach, przytulcie się i razem posłuchajcie piosenki o mamie:

https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g

 

Zajęcia rewalidacyjne

Pobawcie się z Mamą i zróbcie sobie masażyki relaksacyjne:

Tu płynie strumyczek, (rysujemy na plecach linię prostą wzdłuż kręgosłupa)
Faluje, wiruje. (rysujemy na plecach dziecka linię falistą)
Tu się srebrzy, tam ginie,(delikatnie drapiemy je po plecach, wsuwamy palce za kołnierz)
A tam znowu wypłynie (rysujemy na plecach linię prostą wzdłuż kręgosłupa)
Wtem przemknęła wiewiórka, (delikatnie szczypiąc, wędrujemy po plecach na skos dłonią)
Zaświeciły dwa słoneczka, (zataczamy dłońmi koła na plecach)
Spadł drobniutki deszczyk.(leciutko stukamy opuszkami palców w plecy dziecka na dole)
Czy cię przeszedł dreszczyk? (niespodziewanie, delikatnie szczypiemy je w kark).

 

Zanim zjesz śniadanko, (masujemy brzuszek)
Załóżmy ubranko. (delikatnym ruchem dłoni głaszczemy ciało)
Umyjemy ząbki, buzię, (dotykamy policzków)
już uśmiechy mamy duże (uśmiechamy się) Pokroimy chlebek, (odwróconą dłonią kroimy chleb na plecach) zrobimy kakao (delikatnie poruszamy opuszkami palców)
Zróbmy wszystko razem, (chwytamy się za dłonie)
by nam się udało! (podnosimy wspólnie ręce w geście radości).

 

 

25.05.2020r. Poniedziałek

Proponuję wspólną zabawę z rodzicami: „Mamo, Tato”.

Mamo! Mamo! klaskanie w swoje dłonie

Co, co, co? klaskanie w dłonie partnera

Goście jadą. klaskanie w swoje dłonie

No to co? klaskanie w dłonie partnera

Dzień dobry, dzień dobry. podawanie rąk na powitanie

Cmok, cmok, cmok posyłanie całusów

 

Tato! Tato! Wykonywanie takich samych gestów jak wyżej

Co, co, co? klaskanie w dłonie partnera

Goście jadą. klaskanie w swoje dłonie

No to co? klaskanie w dłonie partnera

Dzień dobry, dzień dobry. podawanie rąk na powitanie

Cmok, cmok, cmok posyłanie całusów.

 

 Wiersz „Moja mama” D. Kossakowskiej. 

Postarajcie się nauczyć tego wiersza na pamięć.

Plik do pobrania: wiersz(10).pdf

"Laurka"

Mamo udawaj, że nie widzisz, nie słyszysz. Zaproś tatę do współpracy. Niech to zadanie dziecko wykona bez ciebie i w tajemnicy. Będzie to narysowanie laurki. Takiej prostej z kwiatkami, serduszkiem. Wykonanej tylko przez dziecko, prosto od serca.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Mama mamy” – zabawa z rymowanką.

 

Mamy mamy

Mama mamę swoją ma, 

swoją mamę mam i ja.

Mama tu, mama tam,

ty masz mamę i ja mam. (…)

Wszyscy jedną prawdę znamy:

wszyscy swoje mamy mamy!

Po wysłuchaniu rymowanki porozmawiajcie na temat wiersza.

Rodzic pyta: Co to znaczy, że „mama mamę swoją ma”? Kim jest dla Ciebie mama Twojej mamy?. Następnie wspólnie recytujcie wiersz z odpowiednią modulacją głosu – wymawiajcie rymowankę raz głośno, raz cicho, szybko i wolno.

Kto jeszcze ma swoje mamy? - porozmawiajcie o zwierzęcych mamach, jak się nazywa: mama cielaka, mama źrebaka, mama prosiaczka, mama szczeniaka, mama kotka itp.

 

 

22.05.2020r. Piątek

Zapraszam do posłuchania piosenki „Pocałuj żabkę w łapkę”.

Link do pobrania: https://youtu.be/VY54RAevDNE

Teraz posłuchajcie ciekawostek na temat żab.

Link do pobrania: http://filing.pl/19-najbardziej-zadziwiajacych-zab-swiata/

„Gąsienica” - praca plastyczna

Potrzebne będą: koła wycięte z papieru( możecie zrobić konkurs dla całej rodziny, kto wytnie więcej kółek),kartka z bloku rysunkowego, klej zielona kredka.

Na kartce rysujemy zielone kreski od dołu do góry kreski – tworzymy trawę, wykonajmy to w rytm piosenki: https://youtu.be/VY54RAevDNE

Naklejcie koła na trawę tak aby zachodziły lekko na siebie tworząc gąsienicę. Dorysujcie oczy i czułki. Macie już gotową gąsienicę w trawie.

Żabie kroki”- piosenka do posłuchania i do zabawy.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=i6jnXanLvuU

 

Zajęcia popołudniowe

Dziś piątek- ostatni dzień spotkań na majowej łące.

Zapraszam Was do obejrzenia filmów edukacyjnych o pszczołach- pracowitych owadach.

Linki do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE

https://www.youtube.com/watch?v=PX8JKShqt9c

https://www.youtube.com/watch?v=exknqkNNFGg

 

Zajęcia rewalidacyjne

Muzyczne zabawy dla dzieci do przeprowadzenia w domu:

Przy włączonej muzyce biegamy, skaczemy, tańczymy…

W pewnym momencie zatrzymujemy muzykę i wydajemy komendę:

-Dotknij krzesła, albo biegniemy do drzwi, lub dotykamy podłogi…

Dziecko podczas tej zabawy musi jak najszybciej znaleźć dany przedmiot i go dotknąć lub wskazać placem. Następnie ponownie włączamy fragment piosenki, kontynuujemy nasze pląsy, aby po chwili wydać kolejną komendę. Możemy na przykład puszczać bańki , dzieci biegają , a na sygnał wyłączonej muzyki każdy musi jak najszybciej złapać jedną z baniek…

Zabawę w zależności od potrzeb edukacyjnych możemy zmieniać i zamiast wyszukiwać w otoczeniu przedmioty, możemy również wskazywać:

-części ciała (noga, ręka, kolanko, łokieć, ucho nos…) dziecko uczy się schematu ciała i orientacji lewo- prawo.

-kolory w otoczeniu lub na ubranku (żółty przedmiot, niebieski przedmiot itp.)

-tworzywa z jakich wykonane są przedmioty ( dotykamy coś drewnianego, plastikowego, metalowego, papierowego…)

– szukamy na podłodze na rozłożonych wcześniej przygotowanych szablonach na przykład odpowiedniej samogłoski, sylaby lub cyferki.

 

21.05.2020r. Czwartek

„O żabkach w czerwonych czapkach” - bajka edukacyjna.

Czy zastanawialiście się dlaczego żaba jest zielona , skowronek jest szaro-brązowy? Dziś dowiecie się jakie ma znaczenie barwa ochronna dla życia zwierząt.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=uXfxfNpIKZU

Pytania na temat bajki:

 • Jak miały na imię żabki występujące w opowiadaniu?

 • Dlaczego chciały zmienić swoje stroje?

 • Kogo żabki zaprosiły na zabawę?

 • Kogo nie zaprosiły?

 • Jakie stroje uszyły żabki?

 • Czy to był dobry pomysł?

 • Dlaczego kolor zielony jest odpowiedni dla żabek?

Czy już wiecie jakie znaczenie ma barwa ochronna dla zwierząt?

Wykonajcie także ćwiczenia gimnastyczne z poniedziałku.

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawa słowna - „Prawda czy fałsz?”

Oceń, czy wypowiedziane przez mamusię/tatusia zdania są zgodne z prawdą czy nie. Klaśnij w rączki, jeśli zdanie jest prawdziwe.

Przykłady:

…ryby pływają w stawie,

…żaba urodziła kotka,

…żaby skaczą po trawie,

…ślimaki to ogromne zwierzaki,

…dzięcioł stuka w korę drzewa i robaki z niej wybiera,

…maki to kolorowe ptaki,

…kiedy świeci słońce, jest ciepło na łące

Zajęcia rewalidacyjne

Na dziś proponuję zabawy sensoryczne.

„Woda i kolorowy lód”

Do zabawy z wodą potrzebnych będzie kilka naczyń o rożnych wielkościach i kształtach. Przydadzą się też kubeczki, lejki, miarki kuchenne. Zadaniem dziecka może być przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego, porównywanie, gdzie jest jej więcej, sprawdzanie, czy zawartość jednego naczynia zmieści się w drugim. A wrzucając do pojemników z wodą zabarwione spożywczymi barwnikami kostki lodu, dziecko poznaje przeciwieństwa ciepło – zimno, ciało stałe – płynne. Obserwuje też, jak lód rozpuszcza się i barwi wodę.

„Solne obrazki”

Sól kuchenną wsypujemy do kilku kubeczków i energicznie mieszamy kawałkiem kolorowej kredy. Powstały pył zabarwi sól. Teraz można zacząć tworzyć obrazki. Dziecku spodoba się posypywanie nasmarowanej klejem kartki kolorowym pyłem. Zabawę można urozmaicić. Wystarczy przygotować kartkę z wybranym konturem narysowanym grubym flamastrem. Może to być np. owoc, zwierzę, dom – ważne, żeby kształt nie był skomplikowany. Wypełnienie konturów różnymi kolorami soli wymaga większej precyzji i koncentracji uwagi.

„Sypka tablica”

Na dużej tacy lub kuchennej stolnicy rozsypujemy warstwę mąki, kaszy manny lub piasku – i tabliczka gotowa. Na ciemniejszym tle kreślone przez dziecko znaki będą lepiej widoczne, co z pewnością zachęci je do dalszej zabawy. Sypką tabliczkę ściera się jednym ruchem ręki, a powierzchnię można wyrównać dosypując odrobinę mąki lub kaszy.

 

20.05.2020r. Środa

Zapraszam do zabawy słowno-ruchowej „Spacer”.

W taki piękny, wiosenny dzień pora wybrać się na spacer na pobliską łąkę (poruszamy się swobodnie w różnych kierunkach). Słońce mocno grzeje, można więc chwilę poopalać się ( kładziemy się na podłodze i zamykamy oczy). Słuchamy odgłosów, które do nas dochodzą. To komary, które krążą nad nami ( naśladujemy głosy komarów: bzz, bzz, bzz). Musimy wstać, żeby nas nie pogryzły. Spacerujemy po łące i słuchamy jak szumi wiosenny wiatr ( naśladujemy szum wiatru: szuu, szuu, szuu). Gonimy pszczoły, które latają z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu nektaru ( naśladujemy lot pszczół). Kucamy w trawach, gdzie siedzą koniki polne i słuchamy ich koncertu ( naśladujemy głos koników polnych: cyt, cyt, cyt). W sadzawce siedzą zielone żaby i głośno ze sobą rozmawiają ( naśladujemy dźwięk: kum, kum, kum). W górze słychać głos wróbla (naśladujemy dźwięk: ćwir, ćwir, ćwir). Wśród wysokich traw chodzi bocian (chodzimy z wysoko uniesionymi kolanami) i co jakiś czas wesoło klekocze ( naśladujemy głos bociana: kle, kle, kle). Bocian wzbił się do góry i krąży nad łąką ( naśladujemy lot bociana). Po kilku okrążeniach wylądował w swoim gnieździe (siad skrzyżny ).

Fasolkowe kwiaty” – zabawa matematyczna.

Dzieci z ziaren fasoli ( można wykorzystać guziki, korki, spinacze itp) układają kwiaty, które można spotkać na łące. Liczą ile fasolek użyły do ułożenia kwiatków. Podpisują używając kart z cyframi. Porównują ilość użytych fasolek. Robią zapis stosując znaki <,>,=.

Dodatkowo obliczcie i pokolorujcie motyla według podanego kodu.

Plik do pobrania:  motyl.doc

Posłuchajcie piosenki „My jesteśmy żabki”.

Link do pobrania:  

https://www.youtube.com/watch?v=bSvnVcfC3-s

Zilustrujcie ruchem tę piosenkę. Zaproście do zabawy rodziców i rodzeństwo. Zachęcam do obserwacji przyrody podczas spacerów i wycieczek.

 

Zajęcia popołudniowe

Witam.

Przygotowałam Wam zagadki. Jestem pewna że nie będziecie mieli problemów z ich rozwiązaniem.

Link do pobrania: https://miastodzieci.pl/…/zagadki-dla-dzieci-o-zwierzetach…/.

Spróbuj wymyśleć własną zagadkę dla mamusi/ tatusia.

 

Zajęcia rewalidacyjne

W środę zachęcam do zabaw matematycznych:

„Liczenie ze smakiem”

Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej.

„Wyszukaj i policz”

Do tej zabawy dobrze jest mieć przygotowany stały zestaw pomocy edukacyjnych. Mogą to być guziki czy koraliki w określonych kolorach albo wydrukowane szablony. Rozkładamy je na stoliku i prosimy o odnalezienie i policzenie np. czerwonych koralików, zielonych guzików, pszczółek czy biedronek. Na koniec dziecko ma odnaleźć kartę z cyfrą odpowiadającą ilości.

 

 

19.05.2020r. Wtorek

Posłuchajcie opowiadania „Skąd biorą się motyle?” Doroty Kossakowskiej.

Na liściach i łodygach roślin samice motyla składają jaja, z których wy-lęgają się gąsienice. Ciało gąsienicy składa się z głowy, z segmentów tułowia i odwłoka. Gąsienice żywią się roślinami. Jedzą dużo i szybko rosną. W pewnym momencie gąsienica przestaje jeść, przyczepia się np. do łodygi, nieruchomieje i stopniowo zmienia się w poczwarkę, która żyje wewnątrz kokonu. Po upływie odpowiedniego czasu poczwarka przeobraża się w motyla. Kokon pęka i wydostaje się z niego motyl. Jego skrzydła są miękkie i wilgotne. Motyl rozkłada skrzydła i czeka aż słońce je osuszy. Pokarmem dorosłych motyli jest nektar kwiatów.

Zapraszam do obejrzenia filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=aI43H9jk1dE

https://www.youtube.com/watch?v=zC7lJUB62Yc

Zachęcam do obserwacji motyli w ich naturalnym środowisku. Nie łapcie motyli. Ich skrzydła są pokryte łuseczkami, które się ścierają i motyl nie może potem latać.

 

„Motyl” - praca plastyczna

Potrzebne będą farby plakatowe i kartka papieru.

Kartkę składamy na połowę. Rozkładamy. Na jedna połowę tuż przy linii zgięcia nakładamy kilka kleksów farb w różnych kolorach. Ponownie składamy kartkę. Dłonią rozciągamy farbę zaczynając od środka ku górze, następnie ku dołowi. Rozkładamy kartkę i mamy motyla. Dorysujcie jeszcze czułki.

Możecie też wykonać motyla według poniższej instrukcji:

https://www.youtube.com/watch?v=kZ9yZ72-3vw

 

Zajęcia popołudniowe

Dziś zapraszam Was do tańca i zajęć technicznych.

Pobawcie się do słów piosenki: „Bzycząca zabawa”.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=zUgzWqgYPeE

Wykonajcie motylka z apaszki lub szalika mamusi, według własnego pomysłu.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Posłuchajcie pięknej bajeczki „Biedroneczka i jej kropeczki”.

Po jej wysłuchaniu porozmawiajcie o tym pięknym i pożytecznym owadzie. Zapytajcie co dzieci tak naprawdę wiedzą o biedronkach. Bajka ta uczy przyjaźni. Jaki problem miała biedronka? Kto jej pomógł? W jaką zabawę bawili się przyjaciele?

Myślę, że możecie też pobawić się w taką zabawę. Zakryjcie oczy i rysujcie różne kształty, przedmioty i rzeczy. Miłej zabawy.

Plik do pobrania: bajka(3).pdf

 

 

18.05.2020r. Poniedziałek

W tym tygodniu będziemy zajmowali się tematyką przyrodniczą. Podczas spacerów, pobytu na działce otwierajcie szeroko oczy i obserwujcie otaczającą was przyrodę.

Posłuchajcie wiersza „O świerszczyku co przepiłował skrzypce”.

Plik do pobrania: wiersz(7).pdf

Odpowiedzcie na pytania:

1. Czy świerszcze naprawdę grają na skrzypcach?

2. Jakie zwierzęta przysłuchiwały się grze świerszcza?

3. Kto jeszcze mógłby się przysłuchiwać grze owada? Jakie jeszcze zwierzęta można spotkać na łące?

4. Jak się zakończył ten łąkowy koncert?

Naśladujcie głosy : bociana, pszczoły, żab, świerszcza, bąka.

Nietypowe ćwiczenia gimnastyczne ze skarpetą.

Plik do pobrania:  cw._gimnastyczne(5).pdf

 

Zajęcia popołudniowe

Zadanie na dziś dla Was i rodziców.

Jeśli to możliwe wybierz się z mamusią/tatusiem na pobliską łąkę lub skwer. Zapamiętaj nazwy roślin, które udało Ci się zobaczyć. Może spotkasz małych mieszkańców łąki? Motylka, biedronkę, mrówkę? Nie martw się, jeśli nie możesz wyjść.

Oglądnij piękne zdjęcie łąki na tablicy demonstracyjnej:

https://flipbooki.mac.pl/…/os-bbplus-tab…/mobile/index.html…

 

Zajęcia rewalidacyjne

Tydzień rozpoczniemy wierszem „Prośba żaby” G. Świerczyńskiej.

Uważne wysłuchajcie wiersza czytanego przez rodzica i odpowiedzcie na pytania.

Plik do pobrania:  wiersz(8).pdf

Prośba do Rodzica: Proszę wyjaśnić dziecku słowa: petycja, zwada i pokora.

Dziecko niech odpowie na pytania:

- Jakie zwierzątka zamieszkiwały łąkę?

- Kto przyszedł do bociana?

- O co żabka poprosiła bociana?

- Czy bocian spełnił prośbę żabek, co postanowił?

Proszę narysuj łąkę z wiersza.

 

 

15.05.2020r. Piątek

Zapraszam do wykonania dzisiejszych zadań.

Zaczniemy od śpiewania rymowanek na dowolną melodię.

 

Bocian leci, żaby szuka

Złapać żabę to jest sztuka.

 

Ślimak idzie do sadzawki.

Może znajdzie dwie truskawki.

 

Trzy biedronki przyleciały.

I po cztery kropki miały.

 

Pszczoła siedzi na rumianku.

Przyleciała o poranku.

 

Zachęcam do wspólnego śpiewania znanej piosenki pt. „Stokrotka”.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=OkojxukNZcU

 

„Majowa łąka” – stemplowanie palcem.

Potrzebne będą- farby, zielone kredki, kartka papieru.

Słuchając piosenki o stokrotce rysuj rytmicznie zielone kreski od dołu kartki ku górze- powstanie trawa. Palcem umoczonym w farbie wykropkuj kwiatki( postaw kropkę np w żółtym kolorze i dookoła niej stawiaj niebieskie kropki). Im więcej będzie kwiatów tym ładniej. Możesz dorysować owady – pszczoły, motyle, biedronki.

 

Zajęcia popołudniowe

Moi Drodzy mam nadzieję, że pamiętacie wczorajszą wyprawę Skrzata Borówki na łąkę.

Dzisiejsze zadanie będzie bardzo kolorowe. Przygotujcie sobie kartkę papieru, kredki lub farby i namalujcie Skrzata Borówkę wędrującego po kolorowej łące. Po wykonaniu pracy opowiedzcie rodzicom co znalazło się na Waszej łące.

 

Zajęcia rewalidacyjne

NA ZAKONCZENIE TYGODNIA PROPONUJĘ ZABAWY :

MEMORY - https://learningapps.org/watch?v=pqp2k566n20

WYSZUKIWANIE WYRAZÓW - https://learningapps.org/watch?v=py505xfnj20

 

 

14.05.2020r. Czwartek

Zabawa słowna „Prawda czy fałsz”.

Maki i rumianki rosną na łące.

Bocian poluje na zające.

Biedronki mają niebieskie kropki.

Bocian ma czerwony dziób.

Na łące rośnie dużo kwiatów.

Żaby nie lubią wody.

Motyle mają pióra.

Pszczoły zbierają nektar.

 

Wysłuchajcie teraz opowiadania „Krasnal Teodor”.

Plik do pobrania: opowiadanie(1).pdf

Rozmowa w oparciu o wysłuchane opowiadanie.

 • Gdzie mieszkał krasnal Teodor?

 • W jakim drzewie krasnal miał swój dom?

 • Jakich przyjaciół miał krasnal Teodor?

 • O czym opowiadał Teodorowi zając Ryszard?

 • O co pytał Teodora dzik Franciszek?

 • Czego szukały sarny?

 • Do jakiego miejsca dotarł Teodor?

 • Jak wyglądała łąka?

 • Kogo Teodor spotkał nad sadzawką?

 • Kto oprócz żaby Zuzanny mieszkał na łące?

 • Komu Teodor chciał opowiedzieć o łące?

 • Czego krasnal dowiedział się od żaby Zuzanny?

 • Jak myślisz jakie zwierzęta odwiedzały łąkę?

 

Wykonajcie ćwiczenia gimnastyczne z poniedziałku.

 

Zajęcia popołudniowe

Na dziś przygotowałam film edukacyjny na który zabierze Was Skrzat Borówka.

Obejrzyjcie dokładnie starając się zapamiętać jak najwięcej :)

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj do wykonania karty pracy „Majowa łąka”.

Pliki do pobrania: karty_pracy(1).pdf

 

 

13.05.2020r. Środa

"Odgłosy z łąki"

Mamo przygotuj napisy: żabki, pszczoły, motyl, ślimak, mrówki, bocian, stokrotka, mrówki, mak, konik polny.

Zaczniemy od spaceru po łące. Zamknijcie oczy i posłuchajcie.

Link do pobrania:

http://chomikuj.pl/siostra138/ODG*c5*81OSY+NATURY+I+INNE+D*c5*b9WI*c4*98KI/Pods*c5*82uchane+na+*c5*82*c4*85ce,5175424055.mp3(audio)

Rozwiązywanie zagadek – „Mieszkańcy łąki”.


Waszym zadaniem jest znalezienie wyrazu będącego rozwiązaniem zagadki.

Plik do pobrania: zagadki(2).pdf

 

„Matematyczne łamigłówki”

Dzieci mogą układać zapis matematyczny lub samodzielnie zapisać działanie do zadania. Potrzebne będą – kartoniki z cyframi i znakami -, +, =.

Zadania:

Hania zebrała na łące 4 rumianki i 5 maków. Ile kwiatów ma Hania?

Na stokrotce siedziały 3 motyle. Usiadły jeszcze 4 motyle. Ile motyli siedzi na stokrotce?

Karol miał 10 niezapominajek. 3 kwiaty oddał koleżance. Ile niezapominajek zostało Karolowi?
Na koniczynie siedziało 8 pszczół. 3 pszczoły odleciały. Ile pszczół siedzi na koniczynie?

 

Zajęcia popołudniowe

"POLICZĘ TO SAM"

Jeśli macie taką możliwość to wydrukujcie karty pracy podane poniżej i przygotujcie spinacze do wieszania prania. Jeśli nie macie drukarki policzcie na monitorze :)

Kiedy przeliczycie elementy na obrazku to przypnijcie klamerkę na odpowiedniej cyferce.

Linki do pobrania:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/LICZENIE-4.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/LICZENIE-9.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/LICZENIE-7.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/LICZENIE-8.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/LICZENIE-5.pdf

 

"DODAWANIE"

Linki do pobrania:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/DODAWANIE-du%C5%BCy-1.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/DODAWANIE-du%C5%BCy-2.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/DODAWANIE-du%C5%BCy-5.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/DODAWANIE-du%C5%BCy-4.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Posłuchajcie zagadek dźwiękowych:

https://www.youtube.com/watch?v=bTB1mMxAjI8

https://www.salamisound.com/pl/2276970-komary-lub-podobne-w-locie

https://www.salamisound.com/pl/3052455-trzmiel-leci-nad-szklank%C4%85

Zdjęcia do zagadek: zagadki-obrazki.pdf

 

 

12.05.2020r. Wtorek

Posłuchajcie wiersza „Skąd się bierze miód” B. Koronkiewicza.

Plik do pobrania:  wiersz(5).pdf

Odpowiedzcie na pytania:

 • Jaki jest miód?

 • Do czego używamy miodu?

 • Kto produkuje miód?

 • Z czego pszczoły robią miód?

 • Kto opiekuje się pszczołami?

 

Co wiemy o miodzie” – Pszczoły mieszkają w ulach. Wejścia do ula strzegą strażniczki. Pszczoły za pomocą tańca informują, w którym kierunku trzeba lecieć, aby znaleźć łąkę pełną kwiatów. w królestwie pszczół rządzi królowa. Miód to przetworzony przez pszczoły pyłek kwiatowy. Pszczoły zbierają go z kwiatów rosnących na łąkach, w sadach, w lesie. Mamy różne rodzaje miodów, w zależności od tego z jakich kwiatów został zebrany pyłek. Rodzaje miodów: lipowy, gryczany, akacjowy, rzepakowy, wielokwiatowy, wrzosowy, spadziowy.

 

„Pszczoła” – praca z plastyczna.

Potrzebne będą- rolka po papierze toaletowym, nożyce, gazeta, klej, niebieska, żółta, brązowa kartka papieru.

Rolkę oklejamy żółtym papierem. Z brązowej kartki tniemy kilka pasków (około 0.5 cm szerokości). Na rolkę naklejamy paski w odstępach 1.5-2 cm. Z niebieskiej kartki wycinamy 4 skrzydełka i naklejamy na rolkę. Z gazety ugniatamy kulkę i wkładamy w otwór w rolce. To będzie głowa pszczoły. Doklejamy czułki i oczy. Gotowe.

Zajęcia popołudniowe

Dziś chciałabym abyście poćwiczyli sprawność rąk i przygotowali się do pisania. Pomogą Wam w tym przygotowane karty z owadami i ptakami zamieszkującymi łąkę.

Poproście rodziców o wydrukowanie wybranych przez Was kart, połączcie kropki i pokolorujcie obrazki:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/Biedronka-1.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/D%C5%BCd%C5%BCownica-1.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/Motyl-1.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/Pszczo%C5%82a-1.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/Konik-polny-1.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/04/Wa%C5%BCka-1.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Biedronka to chyba jedyne stworzenie na świecie, które wzbudza entuzjazm wszystkich dzieci i bez względu na to, jak bardzo boją się robaków, ją zawsze chętnie biorą do ręki. Nasza biedronka zostanie wykonana z czerwonej wycinanki, ale równie dobrze można ją wykonać z białego papieru i pokolorować.

Sposób wykonania:

Zaczynamy od zwykłej kwadratowej kartki papieru, którą składamy po obu przekątnych. Następnie składamy papier po przekątnych w sposób pokazany na zdjęciach. Na tak złożonym papierze rysujemy, od czubka kształt biedronki, pamiętając że nacięcia nie mogą iść od samej góry. Na końcu przyklejamy kropki.

Plik do pobrania: biedronka.pdf

 

 

11.05.2020r. Poniedziałek

 

W tym tygodniu zapraszam do poznawania wiosennej łąki - jej mieszkańców i roślinności.

Zapraszam do oglądania filmu, gdzie poznacie „Cykl rozwojowy żaby”.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=HJsDVkyep_E

Posłuchajcie: Wśród żab są samce i samice. Samice składają do wody dużą ilość jaj sklejonych galaretowatą substancją- tak zwany skrzek. Z jaj wylęgają się kijanki( żyją w wodzie, mają skrzela i ogon). Po pewnym czasie kijankom wyrastają kończyny tylne, a następnie – przednie. Na koniec, przed wyjściem na ląd, kijanki tracą ogon, rozwijają się ich płuca.

Zapraszam do zabawy ruchowej „Żabki” (Stajemy naprzeciwko siebie).

 

Dwie zielone małe żabki

tak nad stawem grają w łapki (podnosimy prawe dłonie i uderzamy o dłonie partnera)

jedną łapką

klap, klap, klap,

Drugą łapką

klap, klap, klap (uderzamy o lewą dłoń partnera)

Potem dwiema ,

klap, klap, klap. (uderzamy w obie dłonie partnera)

Ty, bocianie, (przykucamy i grozimy bocianowi)

nas nie łap!

 

„Duży i mały skok” - zabawy ruchowe przy piosence

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych: cw._gimnastyczne(2).pdf

 

Zajęcia popołudniowe

 

Dziś zabieram Was na wirtualny spacer na łąkę.

Obejrzyjcie prezentację multimedialną i wykonajcie ukryte na niej zadania:

https://slideplayer.pl/slide/12469970/

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Rozpoczynamy nowy tydzień. Przypomnimy sobie wiadomości dotyczące łąki.

Bajeczka o motylku czyli jak z gąsienicy powstał piękny motyl” M. Tokarczyk i O. Adamowicz.

Plik do pobrania:  wiersz(2).pdf

Porozmawiajcie na temat treści wiersza:

- kto zastanawiał się skąd wziął się na świecie?

- co złożyła na listku mama motyla?

- co wykluło się z małych jajeczek?

- w co owinęły się gąsienice?

- co wykluło się z kokonu?

Układanie historyjki obrazkowej.

Ułóżcie obrazki w odpowiedniej kolejności – nazwijcie kolejne etapy rozwoju motyla.

Plik do pobrania:  hist._obrazkowa.pdf

 

 

08.05.2020r. Piątek

 

„Drzewo” - praca plastyczna

Potrzebna będzie rolka po papierze toaletowym, klej, bibuła, wycinanki, brystol.

Zagadka wprowadzająca w temat pracy:

Ma pień i koronę co rośnie do góry.

Mieszkają na nim ptaki, które widzą chmury. (DRZEWO)

Etapy wykonania pracy:

1 oklejacie rolkę po papierze toaletowym bibułką. Można pomalować farbami.

2 wycinacie z białego brystolu koronę drzewa i malujecie na zielono z obu stron

3 ozdabiacie drzewo liśćmi, owocami wyciętymi z kolorowego papieru

4 nacinacie rolkę w dwóch miejscach i łączycie koronę z pniem

Gotowe.

 

Posłuchajcie piosenki pt. „NASZE USZY SŁYSZĄ ŚWIAT” i postarajcie się jej nauczyć na pamięć.

Link do pobrania:

http://chomikuj.pl/maria_szwedo/WIOSNA+piosenki+dla+dzieci/14.+Nasze+uszy+s*c5*82ysz*c4*85+*c5*9bwiat,4228620088.mp3(audio)

 

Zajęcia popołudniowe

 

W piątkowe popołudnie zapraszam Was do wysłuchania piosenki pt.: „Mam zasady na odpady”. Posłuchajcie jej i odpowiedzcie w jaki sposób należy segregować śmieci. Może uda Wam się zapamiętać piosenkę i spróbujecie ją zaśpiewać??!!

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=yOj4CN1n-Z8

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Odpowiedz TAK lub NIE.:

 

Czy wiewiórki budują gniazda?

Czy jaskółki odlatują na zimę do ciepłych krajów?

Czy owoce dębu to kasztany?

Czy weterynarz leczy chore zwierzęta?

Nie wolno deptać trawy na trawnikach.

Wodę należy oszczędzać.

W parku można śmiecić.

Do lasu idziemy odpocząć i posłuchać śpiewu ptaków.

Śmieci wrzucamy do kosza.

W lesie krzyczymy.

Dymy fabryczne zanieczyszczają powietrze.

Hałas szkodzi zdrowiu.

Przesyłam kartę pracy, gdzie Waszym zadaniem będzie nakreslić drogę dzieci w labiryncie.

Plik do pobrania:  droga.pdf

 

 

 

07.05.2020r. Czwartek

"Woda źródłem życia"

 

Zagadka o wodzie:

Płynie w rzece i strumyku.

Jest także w jeziorze.

W twoim domu płynie z kranu.

O każdej porze.

Odpowiedzcie na pytania:

 • Do czego potrzebna jest woda?

 • Kto potrzebuje wody?

 • Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Kochani, kurczą się zasoby wody na Ziemi. Zwracam się z prośbą – Oszczędzajcie wodę!

Wykonajcie ćwiczenie z wyprawki s.26 „Co z tego wyrośnie”?

Przypominam także o ćwiczeniach gimnastycznych z poniedziałku.

 

 

Zajęcia popołudniowe

 

Na dzisiejszy dzień zaplanowałam dla Was zabawy badawcze z wodą.


- "Badanie wody"- określanie koloru, smaku, wyglądu, zapachu wody.
Rodzic stawia na stoliku wodę przegotowaną lub mineralną.
Dziecko smakują wodę, następnie rodzic wylewa wodę do przezroczystej miski.
Dziecko podchodzi i zanurza w wodzie ręce, dotyka się mokrymi rękoma np. do policzków, wącha.
Podaje cechy fizyczne i właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów: wzrok, smak, węch, dotyk.

- Przelewanie wody z dzbanka do naczyń o różnych kształtach.
Obserwacja zachowania się wody - spostrzeżenie: woda jest cieczą, można ją przelewać, przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.


- Parowanie wody.
Rodzic włącza czajnik elektryczny i podgrzewa wodę.
Dziecko obserwuje i dzieli się spostrzeżeniami - najpierw woda zaczęła bulgotać, do góry unosiło się coraz więcej pary, aż woda zaczęła parować.
Dodatkowo, rodzic przykłada lusterko do ujścia czajnika w celu zobrazowania zjawiska powstania pary.

- „Co pływa, a co tonie”
Do miski z wodą dziecko kolejno wrzuca: spinacz biurowy, zgnieciony papier, kamień, drewnianą kredkę lub patyk,
Można także wykorzystać: styropian, skorupkę od orzecha, piórko, piłeczkę pingpongową.
Dziecko próbuje powiedzieć, co się dzieje z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują.

- „Co się rozpuszcza, a co nie”
Rodzic przygotowuje 4 szklanki i różne produkty: sól, kaszę, cukier, mąkę.
Dziecko wsypuje produkty do wody, miesza łyżką i odstawia szklanki przy produktach.
Dziecko opowiadaj, co się stało z wodą.

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dziś proponuję "Zabawę z rymami".

Rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada dziecko.

Dziecko wykonuje czynność, o której jest mowa w zdaniu.

Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.

Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.

Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.

Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.

Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.

Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

 

 

06.05.2020r. Środa

 

Na dzisiejszy dzień proponuję zabawę matematyczną „Liczymy guziki”.

Wykorzystajcie zebrane nakrętki. Jeżeli nie macie nakrętek można je zastąpić guzikami.

Zadania do wykonania:

1. Segregowanie wg kolorów. Przeliczanie. Określanie których jest więcej, zapisywanie na kartce ile jest.

2. Segregowanie według wielkości. Ponownie przeliczanie, zapisywanie ile jest.

3. Zabawa w parze z mamą. Mama chowa wybraną nakrętkę w dłoni. Dziecko zadaje pytania dotyczące koloru i wielkości. Mama odpowiada tylko tak lub nie.

4. Układanie dowolnej kompozycji z nakrętek.

 

Śpiewanie piosenki „Dużo śmieci” na melodię Panie Janie

Dużo śmieci, dużo śmieci.

Wszędzie jest, wszędzie jest.

Żeby było czysto, trzeba je pozbierać.

Spieszmy się, spieszmy się.

 

Nasza ziemia, nasza ziemia.

Czysta jest, czysta jest.

Bardzo ją kochamy, więc o czystość dbamy.

Cieszmy się, cieszmy się.

 

Segregujmy, segregujmy.

Śmieci dziś, śmieci dziś.

Segregacja śmieci, segregacja śmieci,

Ważna jest, ważna jest.

 

 

Zajęcia popołudniowe

Dziś zapraszam Was do "Gry ekologicznej".

Poproście rodzica, aby przeczytał zagadki, a wy za pomocą myszki „włóżcie" je albo na uśmiechniętą albo na smutą ziemię. Do dzieła :)

Link do pobrania: https://learningapps.org/view11139917

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Ekoludek – wydzieranka z czarno – białej makulatury( gazety).

Cele:

- rozwijanie wyobraźni i sprawności drobnych ruchów ręki;

- wdrażanie do porządkowania miejsca pracy.

Rodzic daje dziecku kartkę makulatury- gazety. Dziecko samodzielnie wydziera kształt wymyślonego Ekoludka, którego nakleja na kartkę i dorysowuje mu oczy, zęby itp. Ekoludek to pomocnik ekologów i wszystkich, którzy dbają o Ziemię. Dzieci mogą nadać imiona swoim stworkom.

 

 

05.05.2020r. Wtorek

 

Witajcie!

Oto zadania na dzień dzisiejszy.

Zadanie 1

Postarajcie się ulepić z plasteliny sarenkę, zająca, jeża. Jeżeli nie macie plasteliny to możecie narysować je i wyciąć. Postacie będą potrzebne do teatrzyku, do wiersza z drugiego zadania.

Zadanie 2

Mama czyta utwór "Dbajmy o przyrodę" E. Sujeckiej, a wy poruszacie sylwetami. Zapamiętajcie z dzisiejszej lekcji, że las jest domem wielu istnień a my w lesie jesteśmy gośćmi.

Plik do pobrania:  wiersz(5).doc

 

Zajęcia popołudniowe

 

Dbamy o naszą planetę w różne sposoby. Jednym z nich jest segregacja śmieci - to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Czy Wy w Waszych domach segregujecie prawidłowo śmieci??

Wykonajcie kartę pracy, aby utrwalić w jaki sposób należy segregować śmieci.

Link do pobrania:

https://docplayer.pl/docs-images/47/16322263/images/page_6.jpg

 

Zajęcia rewalidacyjne

„Ciepła czy zimna woda”? - zabawa sensoryczna

Rodzic przygotowuje dwie butelki ze spryskiwaczem. Jedną z nich (z czerwoną karteczką) wypełnia ciepłą wodą, a drugą (z niebieską karteczką) zimną. Dziecko zamyka oczy i wyciąga dłonie przed siebie. Rodzic pryska na nie wodą z wybranej butelki, mówiąc: Zamknięte oczy to nie przeszkoda, ciepła czy zimna pryskała woda?

 

 

04.05.2020r. Poniedziałek

 

W rym tygodniu będziemy zajmowali się tematyką ekologiczną.

Oto zadania na dziś.

Posłuchajcie wiersza „Mali strażnicy przyrody”.

Link z wierszem:  

http://www.mipe.oswiata.org.pl/konspekty/index.php?id=pokaz_projekt&p_id=372

Pytania na temat treści wiersza:

Kim chcą zostać dzieci?

O czym pamiętają strażnicy przyrody?

Jak wynagrodzi ich Matka Natura?

 

Proponuję wykonanie ćwiczeń gimnastycznych z użyciem butelki z wodą z zabawą medytacycjną.

Plik do pobrania:  cw._gimnastyczne(1).pdf

 

 

Zajęcia popołudniowe

 

Dziś zajmiemy się kodowaniem i kolorowaniem według kodu.

Przygotowałam Wam dwie propozycje- pierwsza to kodowanie dla wytrwałych :) a druga to kolorowanie według podanego kodu. Ciekawe co ukryło się na rysunkach...

Link do pobrania:

https://drive.google.com/file/d/1drss5Gk_IfztFqMmaMqV1J-N_mZUBNlT/view

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

„Segregacja śmieci" - ćwiczenia grafomotoryczne

Pliki do pobrania:

4.05.doc

4.05_-_2.doc

Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat, co to jest ekologia i segregacja śmieci oraz dlaczego należy segregować odpady.

 

 

30.04.2020r. Czwartek

 

Na dziś przygotowałam znaną Wam piosenkę „Od morza aż do Tatr”.

Zanim zaśpiewacie razem z rodzicami lub rodzeństwem piosenkę, przygotujcie sobie białą i czerwoną kartkę papieru. Jedną z nich dajcie rodzeństwu lub rodzicowi, a druga będzie potrzebna dla Was. Posłuchajcie piosenki i przypomnijcie sobie jej słowa. Wytłumaczcie rodzicom co i kiedy mają pokazywać i wspólnie zaśpiewajcie piosenkę.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=by_jYldSnzA

 

Przypominam o poniedziałkowych ćwiczeniach gimnastycznych.

 

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy wyrównawczo-kompensacyjne

 

"Psotny wietrzyk" - zabawa dźwiękonasladowcza

(Wykonajcie ćwiczenie dbając o poprawne wybrzmiewanie dźwięków)

Psotny wietrzyk wpadł do sali

Szu, szu, szu, sza, sza, sza.

Zdmuchnął z biurka pracę Ali

Fru, fru, fru, fra, fra, fra.

Wszystkie książki poprzewracał

Tralala, tralala.

Taka to już jego praca

Bla, bla, bla, bla,bla, bla

Zdmuchnął obrus, trzasnął drzwiami,

Bum, bum, bum, bum, bum, bum,

I już nie ma wiatru z nami,

Rum, rum, rum, rum, rum, rum.

 

 

Waszym zadaniem jest wykonanie budynku, bloku mieszkalnego.

Poproście mamę o jakieś kartonowe pudełko.Możecie użyć dostępnych wam materiałów( kolorowego papieru, farb, plasteliny, gazet itp. ). Zaprojektujcie elewację tego budynku. Mamo wyjaśnij dziecku pojęcie elewacja.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Quiz „Co wiem o Polsce?”: - dziecko odpowiada na pytania:
 

Nasz kraj to ...................(.Polska)
Godło Polski to...........................(.Biały Orzeł na czerwonym tle)
Flaga Polski ma kolor ....................................(.biało – czerwony)
Dawna stolica Polski to ..................................(Kraków)
Stolica Polski to..................................(Warszawa)
Polska leży w .....................................(Europie)
Mieszkamy w Polsce , jesteśmy ...................................(.Polakami)

 

Zabawy wg Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Plik do pobrania:  zabawy.pdf

 

 

29.04.2020r. Środa

 

Na dzisiejszy dzień przygotowałam Wam troszkę matematyki, a dokładnie odejmowanie. Jestem pewna, że sobie poradzicie z tym zadaniem

W podanym linku znajduje się kilka zadań. Przygotujcie sobie 10 guzików, kamyków lub kredek, które będą Wam pomagały liczyć. Kliknijcie w link poniżej i do dzieła:

https://szaloneliczby.pl/odejmowanie-w-zakresie-10/

 

Kolejnym zadaniem będzie to, co lubicie- "Odkodowywanie".

W pliku znajduje się 5 kart pracy. Waszym zadaniem jest wykonać karty 3,4 i 5. Dla chętnych jest też karta numer 2, ale tutaj musicie poprosić rodziców o pomoc, bo pytania są trudne.

Link do pobrania:

https://drive.google.com/file/d/1sm88BjJG5mg1F_6XS8-Z5FWMVtmqq2C1/view

 

Zajęcia popołudniowe

 

Zapraszam do wykonania zadań z zakresu rozwijania mowy i myślenia.

Zadanie 1

Posłuchajcie wiersza "Miasteczko" M. Strękowskiej -Zaremby

W małym miasteczku nie ma wieżowców,

schodów ruchomych ni zoo,

lecz drzew tu więcej, kwiatów i ptaków,

które śpiewają wesoło.

Dokoła rynku stoi rząd domów

w siedmiu kolorach tęczy;

ruch jest nieduży, spokojnie, miło,

czasami pszczoła zabrzęczy.

Czyste powietrze pachnie zielenią,

na niebie świeci słoneczko,

wszędzie jest blisko, ludzie się znają,

dbają o swoje miasteczko.

Odpowiedzcie na pytania:

1 czego nie ma w małym miasteczku?

2 czego w małym miasteczku jest więcej?

3 co to znaczy dbać o swoje miasteczko?

4 za co lubicie Giżycko?

Zadanie 2

Narysujcie widok ze swojego okna. Możecie namalować farbami. Życzę miłej pracy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam na opowieść ruchową "Skok przez Polskę".

Dziecko naśladuje czynności opisane w opowiadaniu.

Jesteśmy nad Bałtykiem, fale uderzają o brzeg i szumią (dziecko naśladuje odgłosy: szuuuu, szuuuuu). Przed wskoczeniem do wody musimy się rozebrać do stroju kąpielowego (naśladuje rozbieranie się) i wykonać rozgrzewkę. Zróbmy kilka pajacyków i skłonów (wykonuje ćwiczenia). A teraz siuuup (powtarza) do wody. Oj, trochę zimno, brrr (powtarza i pokazuje jak się trzęsie z zimna). Spróbujmy zanurkować - bul, bul, bul (powtarza i naśladuje nurkowanie). Szybko się wycieramy, ubieramy (naśladuje czynności) i wykonuje dłuuuuugi skok (długi skok obunóż) do Warszawy, gdzie weźmiemy udział w maratonie, to aż 3 okrążenia wokół miasta (biegnie). Chwila odpoczynku na wypicie wody (naśladuje picie) i wykonujemy dłuuugi skok w góry (wykonuje skok obunóż). Wspinamy się na najwyższy szczyt -Rysy, nie jest to łatwe, ciągle ocieramy pot z czoła (naśladuje). Ale już niedługo szczyt. Jesteśmy! Ale piękne widoki! Zasłużyliśmy na odpoczynek (siada i naśladuje oglądanie widoków).

Teraz sięgnij po kredki i pokoloruj godło Polskę. Proszę dokładnie je opisz.

Plik do pobrania: godlo_Polski.pdf

 

 

28.04.2020r. Wtorek

Dziś wtorek- chciałabym, żebyście przypomnieli sobie polskie legendy.

Nie mam możliwości przeczytać Wam ich sama, ale myślę, że poczujecie się za chwilę jak w przedszkolu.

Zapraszam Was na teatrzyk Kamishibai- „Legenda o smoku Wawelskim”.

Link do pobrania:

https://www.facebook.com/111081993882753/videos/2685915231695320/

Mam nadzieję, że podobał się wam teatrzyk?

Przed Wami kolejne zadanie- wykonajcie ilustrację do teatrzyku dowolną techniką. Po wykonaniu zadania postarajcie się opowiedzieć rodzicom treść legendy opierając się na Waszej ilustracji.

Miłej pracy.

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy wyrównawczo-stymulujące

Zadanie 1

Potrzebne będą kolorowe guziki lub spinacze. Ważne aby było po kilka w jednym kolorze. Potrzebna będzie kostka do gry z kolorowymi polami. Zapraszam całą rodzinę do zabawy.

Rodzic przypina kolorowe spinacze ( rozkłada kolorowe guziki) ze wszystkich stron kwadratowego kawałka tektury. Dziecko rzuca kostką. Jeżeli na ściance kostki będzie , na przykład, kolor niebieski, wtedy wolno wziąć niebieski spinacz i położyć obok siebie. Zapamiętanie tego pierwszego koloru jest bardzo ważne, ponieważ od tej pory osoba, która rzuciła kostką zbiera wyłącznie niebieskie spinacze. Wygrywa ten, który zdobył największą liczbę niebieskich spinaczy.

Zadanie 2

Posłuchajcie uważnie i powiedzcie co to za pojazd?

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=Ahp8oBOvu2M

 

Zajęcia rewalidacyjne

Pierwsze zadanie na dziś to zabawa „Prawda czy fałsz” – dziecko określa czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe:

- przy śpiewaniu hymnu należy zachować powagę,

- największa rzeka Polski to Wisła
- godłem Polski jest lew z koroną,

- naszą Ojczyzną jest Polska,

- Polska leży w Afryce
- stolicą Polski jest Kraków;

- Polska leży w Europie

 

Drugie zadanie to zabawa sensoryczna – przesypywanie ryżu. Wykonajmy ozdobne buteleczki z kolorowym ryżem, w barwach polskiej flagi narodowej. Prawda, że fajny pomysł?

Potrzebne będą:

 • ryż

 • mała butelka

 • czerwony barwnik spożywczy lub czerwona bibuła

 • łyżeczka

 • lejek

Dzieci uwielbiają tego typu zabawę. Buzie im się od razu uśmiechają, gdy tylko zobaczą, co na nich czeka. Wcześniej zabarwmy połowę ryżu na czerwono. . Zadanie jest proste – napełnić butelkę czerwonym ryżem na dole, a na górze białym. Jeżeli nie macie barwników do farbowania ryżu, można użyć bibuły, wystarczy kawałki wrzucić do wody.

Plik do pobrania:  zabawa_z_ryzem.doc

 

 

27.04.2020r. Poniedziałek

Dziś zapraszam Was na wycieczkę po Polsce.

Poproście rodziców, aby pokazali Wam mapę Polski i wspólnie odszukajcie stolicę Polski- Warszawę, najdłuższę rzekę Wisłę oraz nasze piękne Mazury i miasto w którym mieszkamy- Giżycko. Może znajdziecie na mapie polskie góry i Morze Bałtyckie??

 

Po wirtualnej wycieczce po Polsce zapraszam Was na ćwiczenia gimnastyczne.

Zabawa „Zakręć magicznym kołem „ obowiązuje dziś i we czwartek.

Link do pobrania:

https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/

 

 

Zajęcia popołudniowe

Proponuję na dziś ćwiczenia słownikowe.

Mama mówi początek zdania, dziecko je kończy:

Miasto, w którym mieszkam to..........

Mieszkam w ...... na ulicy..........

Lubię swoje miasto, bo ..........

Moje przedszkole mieści się przy ulicy.......

Mój adres zamieszkania to ......

Rodzicu- przypomnij dziecku:

- nie wolno podawać adresu zamieszkania obcym osobom

- nie wolno ufać osobom nieznanym

 

Mamo napisz na kartkach wyrazy- zamek, trąba, zebra, blok, pączki, kotki, klucz, gumka ...

Dziecko losuje kartkę i odczytuje wyraz. Zadaniem dziecka jest podanie słów o takim samym brzmieniu, lecz innym znaczeniu, np. zamek- do drzwi, suwak, pałac.

Posłuchajcie piosenki:  https://www.youtube.com/watch?v=-ioTXzUCV8I

 

Zajęcia rewalidacyjne

Na początek proponuję zabawę polegającą na rozwiązaniu szyfrogramu matematycznego, którego wyniki działań ułożone od najmniejszego do największego dadzą nam hasło czyli temat przewodni zajęć.


2+1 ,6-4, 5+1 ,7-3, 3-2, 3+2

L-3, O-2, A -6, S-4, P-1, K-5

POLSKA – określenie liczby sylab i głosek

Czym jest Polska dla Cz. Janczarskiego dowiecie się z wiersza pt. „Co to jest Polska?”

Co to jest Polska? spytał Jaś w przedszkolu.
Polska to wieś i las, i zboże w polu
i szosa, którą pędzi do miasta autobus,
i samolot, co leci wysoko nad tobą.


Polska to miasto, strumień i rzeka,
i komin fabryczny, co dymi z daleka,
a nawet obłoki, gdy nad nimi mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak – i przedszkole,
i róża w ogrodzie i książka na stole.

 

Odpowiedzcie na pytania:

- Czym jest Polska dla autora wiersza?, a dla Was?

- Kto wskaże palcem na mapie kontur Polski?

- Polska to nasz dom - jak się czujesz gdy jesteś w domu?

 

 

24.04.2020r. Piątek

Dziś pobawimy się plasteliną i pośpiewamy trochę z dziadkiem Lulka.

Zapraszam do zabawy.

„Zwierzątko z wiejskiej zagrody” - praca plastyczna

Przygotujcie sobie plastelinę i podkładkę lub ceratkę żeby nie wybrudzić stołu.

Chciałabym, aby każdy z Was ulepił dowolne zwierzątko z wiejskiej zagrody. Może to będzie konik, krówka lub kaczki i kurki. Decyzja należy do Was.

 

Pamiętacie poniedziałkową piosenkę o farmie dziadka Lulka???

Poproście rodziców, aby włączyli ją Wam i zaśpiewajcie naśladując występujące tam zwierzęta.

Pozdrawiam Was serdecznie.

 

Zajęcia popołudniowe

Przygotowałam dla Was kilka zadań. Mam nadzieję, że nie sprawią Wam trudności.

Zadanie 1

„Kodeks małego czytelnika” - mały turniej wiedzowy

Narysujcie dwie buźki – wesołą i smutną. Gdy odpowiedź będzie tak – podnosicie tę uśmiechniętą. Gdy odpowiedź będzie nie – podnosicie tę smutną.

1) Dotykaj książki tylko czystymi rękami!

2) Czytaj nawet przy jedzeniu!

3) Nie rób na książkach żadnych rysunków czy napisów!

4) Odkładaj książki gdzie chcesz, np. w łazience czy w szafce z butami!

5) Nie mnij kartek i nie zaginaj rogów!

6) Wyrywaj kartki jak spodoba Ci się ilustracja!

„Prawda czy fałsz”

Dzieci słuchają fragmentów bajek, wskazują, co jest niezgodne z treścią bajki.

 • Książę po balu postanowił wyruszyć w świat w poszukiwaniu pięknej księżniczki. Dotarł do domu w którym mieszkał Kopciuszek. Zaczął mierzyć pantofelek, który, o dziwo, pasował jak ulał na stopy wszystkich sióstr. Oo.…- zawołał Książę.

 • Do chatki weszła mała dziewczynka w zielonej czapeczce, imieniem Czerwony Kapturek. Rozglądała się do dokoła. Zbliżyła się do łóżka. Otworzyła szeroko usta połknęła smacznie śpiącego wilka.

 • Dawno temu żył młynarz , miał 3 synów, najmłodszemu pozostawił w spadku młyn i osła. – To ci dopiero majątek! – westchnął syn, ale odebrał spadek i  wyruszył wraz z osłem w świat.!

 • Królewna Śnieżka długo wędrowała po lesie aż dotarła do niewielkiej chatki. Weszła do niej, chatka była pusta. Postanowiła odpocząć . Po niedługim czasie krasnale powrócili po ciężkiej pracy w lesie do domu. Ujrzeli dziewczynkę i kazali jej opuścić dom.

 

Zadanie 2

Mamo – napisz na kartce wyrazy składające się na dowolne zdanie, zachowując odstępy, np.:

za zamek. lasami temu Dawno stał

zamku zmory. W były tym złe

Dziecko niech porozcina wyrazy i ułoży z nich zdania. Proszę przypomnieć dziecku, że każde zdanie rozpoczyna się wielką literą i że na końcu zdania stawiamy kropkę. Po ułożeniu zdań niech dziecko wykona ilustrację do tych zdań.

Powodzenia moje bystrzaki.

 

Zajęcia rewalidacyjne

"Odrysowywanie cieni"

Na zakończenie tygodnia proponuję, abyście wspólnie ułożyli bajkę. Rozpocznijcie zabawą z cieniem. Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każdego, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji i innego spojrzenia na przedmioty codziennego użytku.

Do tej zabawy potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, klocków, kartkę, pisak i lampkę biurkową. Ustawiamy zabawki lub budowle z klocków na kartce tak aby padało na nie światło z lampki. Dziecko odrysowuje przedmioty w dowolnym ułożeniu. Może dowolnie pokolorować powstałe obrazki, tworzyć z nich różne kompozycje, a może na jej podstawie ułożycie swoją własną opowieść.

 

23.04.2020r. Czwartek

Dziś skupimy się na tym „Co nam dają zwierzęta”?

Waszym zadaniem jest obserwowanie przez cały dzień tego, co jecie i ustalenie co pochodzi od zwierząt. Może na śniadanie była kanapka z masłem, serem i wędliną? Opowiedzcie rodzicom co pochodzi od jakiego zwierzątka i uzupełnijcie kartę pracy w Waszych książkach ze strony 73.

Przypominam o dzisiejszej gimnastyce z poniedziałku.

 

Zajęcia popołudniowe

Praca wyrównawcza

„Bajkowe zdania” - zabawa słowna

Rodzice czytają początek zdania, a dziecko je kończy.

Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała . . . . . . . . . (kaczka dziwaczka)

Biega krzyczy pan Hilary – gdzie są moje . . . . . . . (okulary)

Wymień bohaterów bajki „Czerwonego Kapturka” (Babcia, wilk, leśniczy, Czerwony kapturek)

Ilu krasnoludków było w bajce pt. Królewna Śnieżka” (7)

Ile mógł wypowiedzieć życzeń rybak, który złowił złotą rybka? (3)

Do której godziny mógł się bawić kopciuszek na balu? (Do 24)

Gdzie Czerwony Kapturek poznał wilka? (W lesie)

Jak wyjaśnić imię Królewna Śnieżka? (miała skórę jasna jak śnieg).

Co otrzymali po ojcu synowie Młynarza w bajce „Kot w butach”? (najstarszy – młyn, średni – osła, najmłodszy – kota)

Praca stymulująca

Zapraszam do wykonania zadania z kodowania. Ciekawa jestem czy znacie tę postać. Powodzenia przy wykonywaniu zadania.

Link do pobrania:

https://drive.google.com/file/d/1MWd_cuEt8JUFEtxeayL8dAQZJ_QnKiDU/view

 

Zajęcia rewalidacyjne

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat jego ulubionej bajki. Niech to będzie swobodna wypowiedź dziecka. Zadajcie mu kilka prostych pytań, na które będzie umiało odpowiedzieć.

Poproście dziecko aby wykonało ilustrację do swojej ulubionej bajki.

 

 

22.04.2020r. Środa

 

Dzisiaj zaplanowałam Wam „Zakodowaną farmę”.

Waszym zadaniem jest odczytać kody i zakolorować odpowiednie pola.

Co widzicie na obrazku?

Plik do pobrania:  kodowanie.pdf
 

Kolejna praca matematyczna to „Odkodowanie brakujących cyfr”.

W miejscu cyfr stoi wiejskie zwierzątko- jaka ukryło cyfrę?? Wpiszcie odpowiednią cyfrę w diagram poniżej:

https://przedszkouczek.pl/wp-content/uploads/2020/03/UkryteLitery.pdf


 

„Muzykalne zwierzęta” - zajęcia muzyczne.

Każdy z Was zna piosenkę „Panie Janie”- przypomnijcie sobie i zaśpiewajcie wspólnie z rodzicami.

Za chwilę zmienicie się w zwierzęta i zaśpiewacie ich głosem.

Zaczynamy od kozy, która śpiewa sylabę: ME

Meme meme, meme meme.

Meme me, meme me

Meme meme meme, meme meme meme meme.

Me me me, me me me.

W taki sam sposób zaśpiewajcie jak:

krowy- MU

kury- KO

kurczaki- PI

świnia- KWI

pies- HAU itd.

Zajęcia popołudniowe

Witajcie!

Zapraszam do zabawy. Przygotowałam Wam nowe zadania. Zapraszam do ich wykonania.

Posłuchajcie bajki o „Niebieskim smoku”.

Link z bajką:  https://www.bajkidoczytania.pl/bajka-o-niebieskim-smoku

 

UWAGA – KONKURS PLASTYCZNY

„NIEBIESKI SMOK I JEGO PRZYGODA” – WYKONANIE ILUSTRACJI DO OPOWIADANIA.

Prace przyniesiecie gdy już będzie można wrócić do przedszkola. Mam nadzieję, że spotkamy się wkrótce.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj pobawcie się z wierszykiem – masażykiem.

Wykonajcie go na plecach. Najpierw Rodzic dziecku, następnie dziecko Rodzicowi.

IDZIE PANI, WIETRZYK WIEJE”


Idzie pani: tup, tup, tup,
[Dziecko zwrócone do nas plecami. Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców wskazujących]
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,
[delikatnie stukamy zgiętym palcem]
skacze dziecko: hop, hop, hop,
[naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach]
żaba robi długi skok.
[z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę]
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,
[dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka]
kropi deszczyk: puk, puk, puk,
[delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami]
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,
[Klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”]
a grad w szyby łup, łup, łup.
[lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści]
Świeci słonko, [gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym]
wieje wietrzyk, [Dmuchamy we włosy dziecka]
pada deszczyk. [z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy]
Czujesz dreszczyk? [leciutko szczypiemy w kark]

 

 

21.04.2020r. Wtorek

 

„Kurczaczek” - praca plastyczna

Zapraszam Was do wspólnego malowania.

Dziś potrzebujecie farbę plakatową w kolorze żółtym, brązowym i pomarańczowym. Dziś nie malujemy tradycyjnie pędzlem i wodą....dziś używamy widelca :) zamoczcie „zęby” widelca w żółtej farbie i stemplujcie jak na załączonym linku:

https://kreatywnadzungla.pl/2018/03/kogut-i-kurczaczek-malujemy-widelcem.html

Kiedy praca wyschnie domalujcie pomarańczowy dziób i czarne lub brązowe oczy oraz nogi. W ten sposób możecie namalować wiele innych rzeczy. Może dookoła kurczaka namalujecie kwiatki mleczu, który już zaczyna kwitnąć.

"Kurczak" - nauka wiersza

Duża kwoka, szare piórka.

A kurczaczek żółta kulka.

To jest mama, to jest synek.

I jest jeszcze pięć dziewczynek.

Każda żółta tak jak słońce,

tak jak kwiaty gdzieś na łące.

 

Porozmawiajcie z rodzicami na temat wiersza i postarajcie się odpowiedzieć na pytania:

Czyją mamą jest kwoka?

Jak wygląda kwoka?

Jak wygląda kurczak?

Zajęcia popołudniowe

Zabawa ruchowo-naśladowcza "Czerwony Kapturek".

Zacznijmy od rozruszania się. Mama czyta a dziecko naśladuje ruchy w odpowiednim tempie.

Czerwony Kapturek szedł przez las, podskakując z nogi na nogę. Nagle zwolnił i powoli szedł między kwiatami, przyglądając się im ciekawie. Potem znowu w podskokach i ze śpiewem poruszał się drogą do domu babci. Nagle zobaczył wilka. Zatrzymał się, a potem ostrożnie, małymi krokami, zbliżał się do niego. Po rozmowie z wilkiem Czerwony Kapturek zamyślony, energicznym krokiem poruszał się dalej w kierunku domu swojej babci.

 

Proponuję także stworzenie gry planszowej – „CZERWONY KAPTUREK”.

Praca stymulująca

Na dużej kartce (można posklejać kartki z bloku) rysujemy domek babci. To tam ma dotrzeć dziewczynka. U dołu kartki zaznaczamy pole startowe. Rysujemy trasę i wybrane pola zaznaczamy (można zaznaczyć innym kolorem lub ponumerować). Wymyślamy zadania i przeszkody jakie muszą wykonać uczestnicy zadania. Mogą to być zadania ruchowe, można zaśpiewać, powiedzieć wierszyk. Można tak jak w klasycznej grze wyznaczyć zadania- cofasz się o dwa pola bo za długo wąchałaś kwiatki, wpadłaś do rzeki i tracisz kolejkę . Niech zadania wymyśla dziecko. Mama tylko zapisze je na kartce. Do zabawy można zaprosić rodzinę.

Życzę wesołej zabawy.

Zajęcia rewalidacyjne

W tym tygodniu utrwalimy wiadomości na temat bajek. Zgadując odpowiedzi na rymowane wierszyki dowiecie się wielu szczegółów na temat bohaterów ulubionych bajek. Sprawdźcie!

Plik do pobrania:  zagadki.doc

 

 

20.04.2020r. Poniedziałek

Witam Was serdecznie.

Ostatnie dni kwietnia spędzimy na wsi. Przeniesiemy się w te piękne miejsce. Poznacie zwierzęta wiejskie i pracę rolnika.

Dziś zapraszam Was do dziadka Lulka na wieś. Obejrzyjcie film edukacyjny i naśladujcie odgłosy wiejskich zwierząt razem z dziadkiem Lulka.

„U dziadka Lulka na wsi”.

Link do pobrania:   https://www.youtube.com/watch?v=U6q-jMyqn8Q

Jak zawsze w poniedziałek zapraszam Was na ćwiczenia gimnastyczne, które obowiązują też w czwartek. Sprawdzimy Waszą wytrzymałość.

Link z ćwiczeniami:   https://www.youtube.com/watch?v=wbtauENJlzg

Bawcie się dobrze.

Zajęcia popołudniowe

Witajcie!

Mam nadzieję, że czujecie się dobrze. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Zadanie 1

Zadanie dla mamy.

Mamo napisz na kartce nazwy zaczarowanych ulic : SPOKOJNA, AGRESYWNA, WESOŁA, SMUTNA, BIEGANA, TUPTANA, PODSKOKOWA, LENIWA, ZAMYŚLONA ...

Zadanie dla dziecka.

Dziecko samodzielnie lub z pomocą rodzica odczytuje nazwę ulicy. Po odczytaniu naśladuje ruchy jakie mu się z tą nazwą kojarzą . Wymyślcie jakieś ciekawe nazwy dla ulic i postarajcie się zapisać te nazwy.

Zadanie 2

Mamo zorganizuj konkurs rodzinny – „ZNAM TE BAJKI” - rozwiązywanie zagadek. Można podzielić się na zespoły. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny niech będzie kostka czekolady.

Plik z zagadakami:  zagadki_20.04.doc 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Na dzisiejszy dzień proponuję przeczytanie bajki terapeutycznej.

Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu!

Bajki - pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy w wieku przedszkolnym mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

Bajki pomagajki – terapeutyczne do wyboru wg uznania rodziców.

Link do pobrania: https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/

Życzę przyjemnej lektury. Pozdrawiam.

 

17.04.2020r. Piątek

W piątkowy poranek przeniesiemy się do krainy rycerzy i księżniczek.

Poproście rodziców o przeczytanie wiersza „Rycerz i księżniczka” i porozmawiajcie na jego temat.

Plik z wierszem:   wiersz(1).doc

Rozmowa na podstawie wiersza:

- Jakie osoby występują w wierszu?

- Kto zna czary?

- Co wróżka wyczaruje dla księżniczki?

- Co dostanie rycerz?

- z kim księżniczka będzie tańczyć do rana?

 

Ilustracja ruchowa do wiersza "Rycerz i księżniczka" przy muzyce.

Rodzic na tle muzyki poważnej recytuje wiersz, a dziecko ilustruje go ruchem.

Muzyka do ilustracji wiersza:   https://www.youtube.com/watch?v=mFWQgxXM_b8

Ilustracja ruchowa do wiersza.

W bajkach wszystko jest możliwe i beztrosko płynie czas – dziecko powoli chodzi po pokoju

jest księżniczka – gra rolę księżniczki

i jest rycerz – gra rolę rycerza

i zaczarowany las – dziecko obraca się wokół własnej osi

W lesie krasnal – dziecko gra krasnala

oraz wróżka, która różne czary zna – dziecko gra rolę wróżki

I dla wszystkich dobrych ludzi coś miłego zawsze ma – dziecko chodzi swobodnie

Dla księżniczki wyczaruje, suknię i buciki złote – wróżka czaruje różdżką

bo słyszała, że księżniczka tańczyć wielką ma ochotę – księżniczka tańczy

Konia oraz nową zbroję dziś dostanie rycerz młody – wróżka czaruje różdżka

bo z samego rana jutro, młody rycerz ma zawody – dziecko naśladuje jazdę na koniu

A wieczorem, gdzieś na zamku, gdy zawody się odbędą –dziecko tańczy

młody rycerz i księżniczka, aż do rana tańczyć będą.

 

Zajęcia popołudniowe

 Zapraszam do wykonania nowych zadań z zakresu czytania oraz znajomości liter.

Praca wyrównawcza

Zadanie dla mamy:

Mamo- napisz na kartkach sylaby, które tworzą nazwy zwierząt gospodarskich np ; kro wa, ba ran. Im więcej sylab, tym trudniejsze zadanie dla dziecka.

Dodatkowo obejrzyjcie filmik o zwierzętach:

https://www.youtube.com/watch?v=E5bWIQo182c

Praca stymulująca

Niech dziecko wymieni rodziny zwierząt (nazwy mam i ich dzieci). Potem z przygotowanych sylab niech ułoży nazwy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.

Zadanie dla mamy:

Potrzebna będzie butelka do której wsypiecie groch. Powstanie marakas. Możecie przygotować kilka butelek. Dla każdego członka rodziny.

Plik do piosenki:   https://www.youtube.com/watch?v=cINtPFhhtCQ

Podczas słuchania refrenu piosenki postarajcie się wystukać jego rytm.

Powodzenia.

Zajęcia rewalidacyjne

Chcę abyście zapoznali się z opowiadaniem „Wszystko o mleku”.

To wspaniały temat zwłaszcza dla dzieci mieszkających w mieście. Dobry temat do tego, aby uświadomić dzieciom jak ważne jest mleko w diecie każdego dziecka. Pamiętaj: Pij mleko.


Babcia i dziadek Marty mieszkają na wsi. Zajmują się hodowlą krów. Krowy mieszkają w oborze, która codziennie jest sprzątana. Ściany wyłożone kaflami, każdego dnia są myte i spłukiwane ciepłą wodą. Krowy muszą być czyste i zdrowe. Często odwiedza je pan weterynarz i sprawdza czy nic im nie dolega. Mleko, które dają przez cały rok jest bardzo zdrowe. Krowy dojone są każdego dnia. Można to robić ręcznie lub przy pomocy elektrycznej dojarki. Następnie w specjalnych pojemnikach, zwanych cysternami, mleko wiezie się do mleczarni. Tam zostaje dokładnie zbadane czy nie zawiera bakterii, które mogą wywołać choroby. Mleko szybko się psuje, dlatego musi być szybko przetworzone. Otrzymuje się z niego: jogurty, sery, mleko w proszku, kefiry, lody, śmietanę, masło, maślankę. Część rozlewa się do butelek i kartonów. Gotowe produkty rozwożone są do sklepów.

Wykonaj poniższą kartę pracy:   karta_pracy-piatek.pdf

 

 

16.04.2020r. Czwartek

Witam Wam serdecznie!

Dziś zadbamy o to , aby Wasze plecy były proste :)

Zapraszam do ćwiczeń z Panią Ewą  pod hasłem: „Wyprawa do bajkowego zoo”.

Link do pobrania:    https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

 

Kolejne zadanie to : ”Moja ulubiona bajka”.

We wtorek wysłuchaliście fragmentów bajek czytanych przez rodziców, a wczoraj rozwiązaliście zagadki muzyczne. Mam dla Was propozycję. Przygotujcie sobie białą kartkę i farby plakatowe- jeśli ich nie macie to mogą być kredki. Namalujcie ilustrację do swojej ulubionej bajki.

 

Zajęcia popołudniowe

Mam nowe zadania dla was. Powodzenia w ich realizacji.

Zadanie dla mamy: Mamo- przeczytaj wiersz „DZIWNE ROZMOWY”.

Plik z wierszem:   wiersz.doc

Dziecko niech naśladuje głosy wydawane przez zwierzęta występujące w wierszu.

Odpowiedzcie na poniższe pytania:

Jakie zwierzę mieszka w chlewiku?

Jakie dźwięki wydaje świnka?

Jakie zwierzę ma krzywe nóżki?

Jakie dźwięki wydaje kaczka?

Jaki ptak siedzi na drzewie?

Jaki ma wrona humor?

Jakie zwierzęta siedzą przed budą?

Ile szczeniaczków siedziało przed budą?

Czyimi dziećmi są szczeniaczki?

Jakie dźwięki wydają szczeniaczki?

Dodatkowo wykonajcie wraz z rodzicem poniższy masażyk relaksacyjny “Kurka”.

Puk, puk, puk
(delikatnie pukamy w plecy dziecka)
Puk, puk, puk
Kto tam? Kto tam?
(zaglądamy na dziecko raz z prawej, raz z lewej strony)
To ja kurka mała
(uderzamy delikatnie, rytmicznie czubkami palców)
Wejść bym bardzo chciała
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy
(klaszczemy razem z dzieckiem)
Już otwieram kurce drzwi
(rozkładamy ręce na boki, przytulamy dziecko)

Zatańczcie wspólnie z całą rodziną naśladując ruchy według prezentacji.

Link do pobrania:   https://www.youtube.com/watch?v=zW1_ANe0l94

 

Zajęcia rewalidacyjne

Na dzień dzisiejszy przygotowałam bajkę terapeutyczną: "Na wiejskim podwórku" Tatiany Jankiewicz.

Posłuchajcie jej uważnie. Porozmawiajcie o tym jakie uczucia są pozytywne , a jakie nie. Powiedzcie Rodzicom kiedy i co Was złości. Wspólnie znajdźcie sposób jak sobie radzić ze złością.

Plik do pobrania:   bajka_terapeutyczna16.04.doc

 

 

15.04.2020r. Środa

Dziś troszkę policzycie. Poniżej zamieściłam kilka krótkich pytań, które przeczytają Wam rodzice. Zastanówcie się chwilę nad odpowiedzią i połóżcie przed sobą tyle kredek ile wynosi rozwiązanie zagadki.

Ile słońc na niebie świeci?
Ile w parze stoi dzieci?
Ile ma samochód kół?
Ile nóg ma duży stół?
Ile rogów koza ma?
Ile burak głosek ma?
Ile dni w tygodniu jest?
Ile ma ogonów pies?
Ile palców ręka ma?
Ile to jest dwa i dwa?
Ile w parze butów jest?
Ile łap ma każdy pies?


 

Za chwilę zajęcie muzyczne, a w nim zagadki słuchowe. W poniższym linku ukryło się 8 bajek. Wysłuchajcie fragmenty piosenek i spróbujcie je odgadnąć. Jeśli jakiejś nie znacie- nie przejmujcie się tylko poproście rodziców żeby Wam puścili 1 odcinek nieznanej bajki- może okaże się Waszą ulubioną :)

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=YauzgfWMThQ

 

Zajęcia popołudniowe

Witajcie moi milusińscy.

Zachęcam was do zmierzenia się z nowym zadaniem. Na dzień dzisiejszy proponuję ćwiczenia słownikowe. Waszym zadaniem jest tworzenie zdrobnień do nazw zwierząt z wiejskiego podwórka np. kot- kotek- kocisko, kogut- kogucik- kogucisko itp. Dzieci, które potrafią czytać, proszę o samodzielne odczytanie nazw zwierząt gospodarskich. Naśladujcie głosy wydawane przez te zwierzęta. Proponuję zorganizowanie konkursu rodzinnego na najlepsze naśladowanie odgłosu.

Zadanie dla mamy.

Mamo - napisz na kartkach nazwy zwierząt, które można spotkać na wiejskim podwórku.

Na koniec zabawy możecie wspólnie wykonać rysunki przedstawiające zwierzęta wiejskie..

 

Zajęcia rewalidacyjne

Poniżej znajdziecie wiersz do nauki:

,,W gospodarstwie” T.M. Massalskiej

Pieje kogut już od świtu;
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: - Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much.
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau!
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!

 

Skorzystaj z poniższej stronki i wybierz coś co cię zainteresuje:

https://pl.pinterest.com/sebimana86/na-wsi-zwierz%C4%99ta-wiejskie-na-farmie/?autologin=true

 

 

14.04.2020r. Wtorek

Witam serdecznie w kolejnym tygodniu- tym razem "W krainie bajek i baśni".

Pierwsze zadanie to rozpoznawanie bajek po ich fragmentach. Poproście rodziców, żeby przeczytali Wam fragmenty bajek a Wy odgadnijcie jaka to bajka. Powodzenia.
 

1. Pewnej nocy, gdy dziewczynka spała w swoim łóżeczku, przez uchylone okno wskoczyła do pokoju stara ropucha. Gdy zobaczyła dziewczynkę, pomyślała:
-Piękna byłaby z niej żona dla mojego syna – i nie zastanawiając się długo chwyciła łupinkę orzecha, w której spała mała po czym wyskoczyła z powrotem do ogrodu.

Odpowiedź: CALINECZKA.

2. Mijały lata, królewna rosła i stała się najpiękniejszym dziewczęciem w całym królestwie. Matka stale pilnowała aby córka nie zbliżała się do wrzeciona. Ale królewna u dniu swoich szesnastych urodzin, spacerując po zamku trafiła do komnaty, gdzie stara sługa przędła na kołowrotku.
Odpowiedź: ŚPIĄCA KRÓLEWNA

3. Pewien ubogi młynarczyk dostał w spadku kota. Niezwykły zwierz mówił ludzkim głosem, nosił piękny kapelusz i wysokie buty. Sprytem zaś zadziwiał każdego...Sprytny kot zatrzymał królewską karetę i opowiedział zmyśloną historię o napadzie na swego pana. Król i królewna kazali wyciągnąć młodzieńca z wody i użyczyli mu stroju, w którym wyglądał jak bogacz.
Odpowiedź: KOT W BUTACH

4. Poszedł biedny staruszek nad morze. Poczerniało błękitne morze. Zaczął złotą rybkę przywoływać. Wypłynęła rybka, zapytała: „ Czego tobie, staruszku potrzeba?” – rybak skłonił się nisko i mówi: „ Zmiłuj ty się jaśnie pani rybko! Znowu wściekła się moja starucha, nie chce być już szlachcianką rodową, chce być odtąd królową.
Odpowiedź: BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE

 

Mam nadzieję że poradziliście sobie z zagadkami bajkowymi.

Kolejne zadanie przed Wami.

W podanym linku są szablony zakładek do książek. Poproście rodziców o wydrukowanie ich , a Wy wytnijcie potrzebne elementy szablonu i ozdabiajcie swoje zakładki w dowolny sposób.

Link do pobrania: https://www.mywy.org.pl/zakladka-do-ksiazki-szablony-do-wydruku-diy/

Teraz możecie już używać swojej zakładki podczas czytania bajek przez Waszych rodziców.

 

Zajęcia popołudniowe

Witajcie dzieciaki po świętach. Mam nadzieję, że zajączek przyniósł wam dużo słodyczy , że nie przesadziliście zjadając ich ogromną ilość. Dobrze wiecie, że słodycze w nadmiarze szkodzą zdrowiu.

Zachęcam was do obejrzenia krótkich filmików na Youtube. Z nich dowiecie się, skąd bierze się mleko, jak powstaje ser.

Jak produkowane jest mleko:   https://www.youtube.com/watch?v=y_gXAlEJCik

W krainie sera-czyli jak powstają sery:   https://www.youtube.com/watch?v=adyD07I9shY

Zadanie dla mamy.

Kochana mamo - zadaj dziecku kilka pytań aby sprawdzić czy dziecko zrozumiało skąd bierze się mleko i jak powstaje ser. Zachęć dziecko do spróbowania produktów pochodzenia mlecznego. Możesz napisać na kartkach nazwy produktów mlecznych a dziecko niech je odczyta. Możesz na mniejszych kartkach napisać pojedyńcze litery a dziecko niech ułoży z nich nazwy produktów. Możesz napisać sylaby a dziecko niech je połączy w nazwy produktów.

 

Zajęcia rewalidacyjne

W tym tygodniu wybieramy się do wiejskiej zagrody.

Plik do pobrania:   wiejska_zagroda14.04.pdf

Zadanie dla dziecka:

 1. Wybierz obrazek.

 2. Nazwij zwierzę na obrazku.

 3. Podziel nazwę zwierzęcia na sylaby (oraz głoski).

 4. Naśladuj odgłos, jaki wydaje to zwierzę.

 

Przygotowałam też opowieść ruchową. Dziecko naśladuje ruchy oraz odgłosy zwierząt. W czasie opowieści Rodzic robi pauzy, by dziecko mogło samo rozpoznawać, jakimi odgłosami mówią zwierzątka.

Kogut obudził się najwcześniej. Przeciągnął się, ziewnął, rozprostował piórka, wyczyścił swój piękny czerwony grzebień na czubku głowy i wyszedł z kurnika. Słoneczko już pięknie grzało. Kogut przeszedł się po podwórku, zajrzał to tu, to tam, po czym wskoczył na płot i zapiał: kukuryku. Kury obudziły się natychmiast, zaczęły wiercić się na grzędzie, znosząc jajka. Kłóciły się przy tym okropnie… na całe podwórko niosło się ich gdakanie: ko, ko, ko, ko. Nieopodal w stajni usłyszał tę kłótnię koń, zawołał kilka razy: ihaha. Wybiegł ze stajni i zaczął galopować: kląskanie. W chlewiku obudziły się świnki i jak to ze świnkami bywa od razu były głodne, wołały: kwi, kwi, kwi. Gdy zjadły, poszły wytaplać się w błocie. Z obory wychyliła łeb krowa i przywitała się ze świnkami: muuuu Całego gospodarstwa pilnował pies Burek, który, gdy tylko coś się działo, szczekał głośno: hau, hau, hau. Aż do wieczora zwierzątka jadły, bawiły się na podwórku. A gdy słońce zachodziło, wróciły do swoich domków spać.

 

10.04.2020r. Piątek

Witam Was kochani w piątek- ostatni dzień w którym odpoczywamy od codziennych zajęć skupiając się jedynie na muzyce, tańcu i dobrej zabawie.

W linku jest film do "Tańca połamańca"- może Wasi rodzice również zechcą się z Wami pobawić??

https://www.youtube.com/watch?v=RrsdZz3wkCo

 

Przed Wami i Waszymi rodzicami baaaardzo sympatyczne i smaczne zadanie.

Dzisiejsze zajęcia kulinarne wykonajcie jutro- potrawy będą świeże na wielkanocny stół.

Do ich wykonania potrzebujecie:

 • jajka ugotowane na twardo

 • pomidor

 • plastry rzodkiewki

 • szczypior

 • pieprz ziarnisty lub ziele angielskie

 • majonez

W poniższym pliku znajdują się propozycje zabawnych jajek na wielkanocny stół. Możecie wykonać muchomorka, zajączka, myszkę lub uśmiechnięte jajko. Może wyczarujecie z pomocą najbliższych jakieś inne jajeczne stworki?

Plik do pobrania:   dekorowane_jajka_na_twardo-10.04.pdf

Korzystając z okazji chciałabym złożyć życzenia wielkanocne dla Was i Waszych Rodziców życząc Wam spokojnych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych spędzonych w rodzinnym gronie . Pozdrawiam serdecznie P. Marta.

 

Zajęcia popołudniowe

Mam dla Was dwie propozycje ćwiczeń z zakresu kodowania. Myślę, że poradzicie sobie z tymi zadaniami bez trudu. Jesteście przecież bystrzakami.

Waszym zadaniem jest połączenie pary zakodowanych punktów linią prostą. Linie te mogą przebiegać poziomo, pionowo, a także ukośnie, pod różnymi kątami. Kod w tym zadaniu jest nieuporządkowany. Jest to wersja trudniejsza, niż kod uporządkowany, ale i ciekawsza. Dość długo będziecie zastanawiali się, co znajduje się na obrazku, wymyślajcie niesamowite rozwiązania.

Zadanie 1 (trudniejsze)

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/matematyka/dyktanda-2/dyktando-graficzne-polacz-punkty-zajaczek.png

Zadanie 2 (łatwiejsze)

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/matematyka/dyktanda-2/dyktando-graficzne-polacz-punkty-zajaczek-rozwiazanie.png

Zadanie 3 (dla wszystkich)

„Rysuj po śladzie” - ćwiczenia grafomotoryczne.

pisanka_10.04.pdf

Zajęcia rewalidacyjne

To ostatni dzień naszych spotkań przed świętami Wielkanocy. Posłuchajcie wiersza i rozwiążcie zagadkę.

"Śmigus - dyngus"

Śmigus – dyngus na uciechę!
Z kubła wodę lej ze śmiechem.
Jak nie z kubła to ze dzbana,
śmigus – dyngus już od rana.
Staropolski to obyczaj,
żebyś wiedział i nie krzyczał,

Gdy w Wielkanoc, w drugie święto,
będziesz kurtkę miał zmokniętą.

 

Zagadka:

W jakim dniu ,czy wiecie,
chociaż słońce świeci,
biega po podwórku
dużo mokrych dzieci ? (lany poniedziałek)

 

Święta tuż tuż zachęcam aby dziecko aktywnie angażować w przygotowania do uroczystości.. Obowiązkowo pomalujcie jajeczka. Posprzątajcie swój pokoik.

Naucz się pięknych wielkanocnych życzeń:

Moc prezentów od zajączka, co koszyczek trzyma w rączkach.
Wielu wrażeń, mokrej głowy
w poniedziałek dyngusowy.
Życzę jaja święconego
i wszystkiego najlepszego.

 

 

Propozycje zajęć dla dzieci pod hasłem:

Dzieci uczą rodziców”

W ramach prowadzonej w naszym przedszkolu Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało kolejną serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

Na stronie www.edu.crl.org.pl w każdą środę i każdy piątek zamieszczane są materiały do domowej nauki. Materiały można pobrać tutaj: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Natomiast na profilu CRL na Facebooku organizowany jest już 3 konkurs dla dzieci i rodziców, w którym do wygrania są edukacyjne nagrody. Konkurs ma zachęcić rodziców do wspólnej nauki z dziećmi. Bieżący konkurs będzie trwał do 17 kwietnia.

Informacje o konkursie dostępne są tutaj: https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3685791614824870/?type=3&theater

 

 

09.04.2020r. Czwartek

,,Historia żółtego kurczątka”-B. Machoń

Tak jak Wam obiecałam wczoraj, dziś Wasze kukiełki zagrają w teatrze.

Poproście dorosłego, żeby czytał opowiadanie, a Wy rozdzielcie pomiędzy pozostałych domowników kukiełki tak, aby każdy mógł kogoś zagrać. Powodzenia- Bawcie się dobrze.

Plik do opowiadania:  Historia_zoltego_kurczatka.pdf

 

W ramach ćwiczeń gimnastycznych dziś znów poćwiczcie z Gummy Bear z poniedziałkowego linku.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Moja propozycja na dziś to troszkę ruchu. Te ćwiczenia to ćwiczenia które wykonuje dziecko wraz z rodzicem. To metoda Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne.

Plik do pobrania:  cwiczenia_gimnastyczne.pdf

 

 

08.04.2020r. Środa

Dziś zajmiemy się matematyką, a właściwie odczytywaniem kodów liczbowych.

Pobawimy się w kodowanie. W pliku macie ukryte rysunki.

Waszym zadaniem jest rozpoczynając od kropki stawiać kreski po kratkach zgodnie z instrukcją. Jestem pewna, że sobie poradzicie- już kiedyś to robiliście

Plik 1:   plik_1_srodakodowanie_strzalki_wielkanoc.pdf

 

Kolejnym zadaniem przygotowanym na dziś jest przygotowanie kukiełek do teatrzyku, który wspólnie z domownikami wystawicie jutro.

Plik 2:   plik_2_do_teatrzyku_kukielki.pdf

W pliku macie przygotowane kolorowanki- poproście rodziców o wydrukowanie ich i pokolorujcie je- możecie w dowolny sposób ozdobić Wasze prace. Jeśli skończyliście je ozdabiać postarajcie się je wyciąć po liniach- jeśli nie dacie rady- poproście o pomoc rodziców.

Teraz zadanie dla starszych.

Jeśli posiadacie klej na gorąco to przyklejcie z tyłu pracy patyk od szaszłyków tak, aby utworzyć kukiełkę ( można użyć słomki, kredki czy innego patyczka dostępnego w domu i przykleić to taśmą samoprzylepną).

Wasze kukiełki są już gotowe. Jutro zagrają w teatrze.

Pozdrawiam Was serdecznie.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dziś do wspólnej zabawy proponuję „Wielkanocną wyliczankę” Agaty Dziechciarczyk.

Utrwalamy wielkanocne symbole.

Zachęcajcie dziecko by wyliczało razem z Wami. Wyliczankę mówimy rytmicznie.

Niektóre zwroty się powtarzają – poproś by dziecko recytowało je z pamięci.

Plik z wierszem:   Wielkanocna_wyliczanka.pdf

 

Dodatkowo wykonaj zadania z kart pracy:

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/WIELKANOCNE-KARTY-PRACY-1-czarno-bia%C5%82e.pdf

https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/WIELKANOCNE-KARTY-PRACY-3-czarno-bia%C5%82e.pdf

 

 

07.04.2020r. Wtorek

Cześć Dzieciaki!

Kolejny dzień przed nami. Czy znacie jakiś wierszyk o Wielkanocy???

Jeśli nie znacie to mam dla Was propozycję. Przygotowałam Wam krótki wiersz, który z pewnością szybko zapamiętacie. Do dzieła :)

„Pisanki”

Kurki białe i brązowe

a tu jajka kolorowe.

Różne gwiazdki i kropeczki,

jak sukienka dziewczyneczki.

W święta stół ozdobią cały,

i ten duży i ten mały.

 

Porozmawiajcie z rodzicami jak można ozdabiać jajka, a może w Waszych domach już są ozdobione jajka??
 

Jeśli nie macie jeszcze kolorowych pisanek to mam dla Was kolejną propozycję.

Zajęcia plastyczne: „Słodkie pisanki”

Potrzebujecie grubszą tekturkę lub kartę z bloku technicznego, ołówek, nożyce, klej i cukier.

Na kartce narysujcie kilka mniejszych lub jedno duże jajo- jeśli nie potraficie poproście o pomoc rodziców. Teraz dokładnie wytnijcie Wasze jajka i podłóżcie pod nie podkładkę lub ceratę. Jeśli macie w domu klej Magic lub wikol to dobrze- jeśli nie to użyjcie kleju jaki macie w domku. Dokładnie posmarujcie całe jajka dość grubą warstwą kleju i szybciutko posypcie całe jajko cukrem.

Kiedy jajko wyschnie zabierzcie się za malowanie. Zróbcie najpiękniejszą pisankę jaka Wam przychodzi do głowy. pomalujcie ją farbami lub suchymi pastelami.

Takie kolorowe jajko może być wspaniałą ozdobą Waszych okien :)

 

Dodatkowo w wolnej chwili zapraszam do kodowania

Pusta kratownica:

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/matematyka/dyktanda/dyktando-graficzne-16x20-pusta-karta-symetria-pion.pdf

Kody:

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/matematyka/dyktanda/dyktando-graficzne-16x20-piskle-pisanka-01-symetria.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Proponuję wspólną zabawę z wierszem Anny Surowiec „Zwiastuny wiosny”.

Po czym poznamy że przyszła wiosna?

Wita nas klekot bocianów radosny,

w oddali słychać krzyki żurawi,

piękne ładzie pływają po stawie.

Lekluczem dzikie si,

które zielona łąka nęci.

Jaskółki nad polami wysoko kołu,

dobrą pogorolnikom zwiastują.

Cała przyroda budzi się do życia,

soczystą zielenią krajobraz zachwyca.

Taka radosna jest właśnie WIOSNA.

 

Proszę przesylabujcie wraz z dzieckiem wytłuszczone słowa. Przeczytajcie wiersz drugi raz ale tym razem w wytłuszczonym słowie nie doczytujcie ostatniej bądź dwóch ostatnich sylab i poproście aby dziecko zgadło i dokończyło słowo. Kolejny raz odczytanie wytłuszczonych słów pozostawcie dziecku.

Poproś dziecko, by wymieniło jak najwięcej oznak wiosny (tych z wiersza).

Teraz dziecko jest gotowe by narysować obrazek do wiersza.

 

 

06.04.2020r. Poniedziałek

Witam Was serdecznie w kolejnym- drugim tygodniu kwietnia. To już kolejny tydzień, który przygotuje nas do Świąt Wielkanocnych.

Dziś mamy poniedziałek a wraz z nim Bajeczkę wielkanocną. Poproście rodziców, żeby przeczytali ją Wam i porozmawiajcie na jej temat.

„Bajeczka wielkanocna”- słuchanie opowiadania A. Galicy

Link do bajki:   Bajeczka_wielkanocna.pdf

Przyszła pora na to, aby przygotować ilustrację do bajki :) Możecie wykorzystać dowolne materiały plastyczne. Namalujcie swój ulubiony fragment.

Zajęcia gimnastyczne

Na dzisiejszych zajęciach zapraszam Was na spotkanie z dziećmi z innego kraju. Kliknijcie w poniższy link i bawcie się dobrze.

https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q

 

Zajęcia rewalidacyjne

W dzisiejszym dniu proponuję Ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową:

Poszukajcie starych pocztówek przedstawiających święta wielkanocne, jeśli nie macie takich w domu mogą być dowolne obrazki przedstawiające symbole wielkanocne, np. z czasopism lub ulotek. Dobrze żeby były dość sztywne. Nakleić można na tekturkę. Narysuj na pocztówce lub obrazku linie według których dziecko potnie je na części.

Zadania:

 1. składanie pociętych obrazków, pocztówek (od prostych dwuczęściowych
  do skomplikowanych puzzli) według wzoru i z pamięci;

 2. dopasowywanie części obrazków do całości;


 

Pokoloruj pisankę najładniej jak potrafisz:

https://przedszkolankowo.pl/2017/03/27/wielkanocne-karty-pracy-zestaw-1/wielkanocne-karty-pracy-2-czarno-biale/
 

 

03.04.2020r. Piątek

Dziś zajęcia komputerowe- wysłuchiwanie piosenki z youtube i rozwiązywanie internetowego quizu o Świętach.

„Wieziemy tu kogucika”- nauka piosenki

Dziś zadanie dla twardych głów. Wysłuchajcie piosenki z linku i zastanówcie się co było pierwsze jajo czy kura??? A może rodzice znają odpowiedz na to pytanie?

Postarajcie się zaśpiewać piosenkę.

Link do piosenki:   https://www.youtube.com/watch?v=nA9fBGhF168
 

„Wielkanocny quiz internetowy”- rozwiązywanie quizu

Poproście rodziców o wejście w link i odczytanie pytań z quizu- wy drogie dzieci udzielcie poprawnej odpowiedzi na pytanie i sprawdźcie swój wynik J

Link do pobrania:   https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,6272c9-quiz_wielkanocny.html

 

Tradycyjne podaję Wam link do dodatkowych kart pracy- może ktoś ma ochotę?

http://bystredziecko.pl/karty-pracy/matematyka/dyktanda/dyktando-graficzne-piskle-pisanka-01-symetria.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam do zabawy w układanie rytmów.

Potrzebne będą: guziki ( można wykorzystać też duże nasiona fasoli, makaron, wykałaczki ).

Rodzic układa różne rytmy, np. jeden guzik, odstęp, dwie wykałaczki odstęp trzy nasiona fasoli itp. Zadaniem dziecka jest ułożenie rytmu według wzoru.

Link do pobrania:   gasienice_03.04.odt

 

 

02.04.2020r. Czwartek

 

„Wielkanocny wianek”- praca collage

Dziś będą potrzebne jajka pisanki, które wykonaliście we wtorek.

Spróbujcie ułożyć Wasze jajeczka w koło- oponkę tak, aby ułożyć wianek, który będziecie mogli powiesić na drzwiach jako dekorację świąteczną.

Jeśli już ułożyliście jajka poproście o pomoc rodziców i sklejcie je ze sobą tworząc wianek- może któryś z rodziców wytnie podstawkę pod wianek ze sztywnej tektury??

Dodatkowo możecie ozdobić swoje pisanki tym co macie w domu- cekiny, koraliki, kwiatki itp. na górze wianka przywiążcie kolorową kokardę i wieszaczek.

Wasz wianek jest już gotowy do zawieszenia na drzwi.

wianek1.odt

Przypominam, że dziś zajęcia gimnastyczne- czas na to żeby znów zagrać w Waszą grę gimnastyczną, którą skonstruowaliście w poniedziałek.

Miłego dnia.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Wiosenne rymowanki ”.

Dziecko tworzy rym do podanych zdań. Mama czyta zdanie, dziecko dopowiada słowa tworząc rym do podanego zdania.

Przez deszczyk pokropione rosną listeczki ….….(zielone)

Zajączki kicają i trawki ……… (szukają)

Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez ……… (ogona)

Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się….. (chowają)

Bocian ma ostro zakończony dziób ….. (czerwony)

Słoneczko wiosenne świeci, na podwórko zaprasza....... (dzieci)

Ptaszki przyleciały i od rana ….... (śpiewały)

Przez deszczyk pokropione rosną w ogródku sałatki ….... (zielone)

 

Jeśli rymy spodobały się Tobie rymujcie w każdej chwili dnia, szukajcie rymów w salonie, kuchni i łazience. Życzę miłych poszukiwań.

Kanapa- sałata

Półka – jaskółka

Nóż – róż

Stół – pół

Woda – kłoda

wanna – panna

szczoteczka – maseczka itp.

Wykonaj poniższe zadanie:

WIOSENNE-KODOWANIE-1.pdf

WIOSENNE-KODOWANIE-2.pdf

 

01.04.2020r. Środa

 

„Liczymy jajka”- rozwiązywanie zadań tekstowych

Dziś potrzebne będą wycięte z papieru małe jajeczka lub ziarenka fasoli, guziki czy inne drobne przedmioty, które w wyobraźni zamienicie w jajka.

Rodzicu czytaj dziecku zadanie i daj mu czas na jego wykonanie- w razie potrzeby pomóż mu, ale nie wyręczaj J

Zadanie 1

Pierwsza kura zniosła 3 jajak, a druga kura zniosła 4 jajka. Ile jajek zniosły obie kury?

Zadanie 2

Kura zniosła 5 jajek, a druga 3 jajka. Ile jajek było razem?

Zadanie 3

W gnieździe leżało 8 jajek. Gospodyni zabrała 5 jajek. Ile jajek zostało w gnieździe?

Zadanie 4

Pierwsza kura zniosła 4 jajka, a druga zniosła 6 jajaek. Która kura zniosła wiecej jajek?

Zadanie 5

Czerwona kura zniosła 7 jajek, a czarna kura zniosła 6 jajek. która zniosła mniej jajek?

 

Spróbujcie z pomocą rodziców zapisać działania używając znaków +, -, =, <, >.

 


„Zając”- zabawy muzyczno- ruchowe do piosenki Muzolaki - Zając piosenka na Wielkanoc.

Link do piosenki:   https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc

Posłuchajcie piosenki o zającu i spróbujcie opowiedzieć jak on wygląda i co robi. Teraz przyszła pora na to żeby pobawić się z zającem i robić to co on. Zapraszam do zabawy.

 

A na wolną chwilę po zajęciach proponuję kodowanie.

https://drive.google.com/file/d/1kbCi2C_OikGKM1pooyrElt1wZfanLNIC/view

 

Zajęcia rewalidacyjne

Wielkanocna pisanka – ćwiczenia grafomotoryczne

Link do ćwiczeń:    https://www.nauczycielskiezacisze.pl/2019/04/wielkanoc-karty-pracy-pisanki.html

 

 

31.03.2020r. Wtorek

„Wielkanocne symbole”- rozwiązywanie zagadek słownych.

Prosimy Rodziców o przeczytanie dzieciom zagadek.

Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały.
I z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni. (zając)


Drugi zwierz, całkiem mały.
Ma dwa rogi, cztery nogi,
z wełny kożuch na mróz srogi.
Trawę skubie cały ranek,
ten biały.............. (baranek)


A tu znowu taki ptak;
Kulisty, złocisty,
który kwoczą mamę ma i z jajka się wykluwa. (kurczątko)


Kura je zniosła, mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom dała. (jajko)


A jak nazywają się jajka:
białe, żółte, ozdabiane,
na Wielkanoc darowane? (pisanki)


Świecimy je na tydzień przed Wielkanocą.
Są barwne, kolorowe zrobione
z gałązek wierzby, bazi
lub sztucznych kwiatów.(palma wielkanocna)


Na wierzchu skorupka, w środku żółto-białe,
można z nich zrobić pisanki wspaniałe. (jajka)


Wiklinowy i pleciony na święconkę
Przeznaczony. (koszyk)


„Bibułkowa pisanka”- praca plastyczna techniką malowania wodą.

Do wykonania tej pracy potrzebujecie CERATĘ LUB PODKŁADKĘKTÓRĄ BĘDZIE MOZNĄ UMYĆ, kartkę z bloku technicznego lub grubszy biały papier, kolorowe kawałki bibuły, nożyczki i spryskiwacz z wodą.

Wytnijcie z białej kartki tyle jajek ile chcecie i w różnych rozmiarach. Na wycięte jajka poukładajcie różnokolorowe kawałki bibuły i delikatnie pryskajcie wodą, aż bibuła zacznie puszczać farbę. Gdy wszystkie bibułki będą już mokre zdejmijcie je i wyrzućcie. Wasze mozaikowe jajka zostawcie do wyschnięcia- CZEKAJCIE NA DALSZE WSKAZÓWKI W KOLEJNYCH DNIACH

Dodatkowo możecie wykonać karty pracy z podanego linku:

https://www.mama-bloguje.com/wp-content/uploads/2016/03/labirynt-wielkanoc-pisanka-marchewka.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Proponuję rozwiąż wszystkie zagadki związane w Wielkanocą:

1. Po podwórku zwykle chodzi, małe dziatki z sobą wodzi. Czasem nóżką coś wygrzebie i dla dzieci i dla siebie.
2. Jak się nazywa skorupka od jajek, co na Wielkanoc świetnie się nadaje?
3. Ma cztery nogi, stoi jak wryty. Na święta białą serwetą przykryty?
4. Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała?
5. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni?
6. Twardą skorupką z wierzchu okryte, za to śniadanie jest znakomite?
7. Słabo fruwa, choć to ptak. A jak śpiewa ko- ko- dak?
8. Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze?
9. Białe, złote, malowane i pisane. Na Wielkanoc darowane?
10. Jak się nazywa pan w kurniku, co ciągle woła ku-ku ryku?
11. Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem i grzyby przyniesie z lasu?
12. Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą?


Odpowiedzi:1. Kura 2. Wydmuszka 3. Stół 4. Jajko 5. Zając 6. Jajko 7. Kura 8. Obrus
9. Pisanki 10. Kogut 11. Koszyk 12. Kurczątka

 

Połącz kropki według numerów i pokoloruj obrazek.

Link do pobrania: kurczak_31.03.odt

 

30.03.2020r. Poniedziałek

Witam Was serdecznie w nowym miesiącu- kwietniu. Dziś zaczynamy 2 tygodnie przygotowujące nas do obchodów Świąt Wielkanocnych. Mam nadzieję, że fajnie je spędzimy bawiąc się i dowiadując tego co w Świętach najważniejsze.

Życzę Wam miłej zabawy Pani Marta.

Wielkanoc”- rozmowa w oparciu o wiersz i własne doświadczenia

Wielkanocny stół już przygotowany.

Na nim pisanki i baranek lukrowany.

Mazurki gotowe, stoją w pięknym rzędzie,

kiełbasa i żutek na pewno też będzie.

Baba wielkanocna duża i pachnąca

i owies zielony, co pędzie do słońca.

W koszyku święconka i bazie w wazonie

W świąteczny bukiet pięknie ułożone

Drodzy Rodzice porozmawiajcie z dziećmi o tym co jest symbolem Wielkanocy, co wkładamy do koszyka i jakie zwyczaje panują w Waszych domach a jakie panowały w domach Waszych dziadków, rodziców. Może coś się zmieniło??


„Gimnastyczna gra planszowa”

 Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem konstruowania gry planszowej (GRA OBOWIĄZUJE RÓWNIEŻ W CZWARTEK :)
 

Przygotujcie sobie duża kartkę papieru i z pomocą Rodziców zaplanujcie i narysujcie własną grę planszową. Na poszczególnych polach gry napiszcie cyferki- każda będzie odpowiadała jednemu ćwiczeniu gimnastycznemu.

Na oddzielnej kartce wypiszcie różne ćwiczenia- wymyślcie je sami lub skorzystajcie z moich pomysłów:

gimnastyczna_gra_planszowa.pdf

Teraz wystarczy wziąć kostkę i ustawić pionki na polu start- zagrajcie wszyscy razem- będzie weselej. Życzę powodzenia i duuużo siły.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj wykażcie się wyobraźnią – "Opowiedz mi bajkę".

Do wspólnej zabawy z rodzicami potrzebne będą:
plastikowe nakrętki, blok techniczny, nożyczki i czarny flamaster.

Wykonanie:
Z bloku technicznego wycinamy kółka pasujące wielkością do wnętrza nakrętki.
Na wyciętych kółkach malujemy pojedyncze obrazki: dom, zegar, jabłko, samochód, parasol, miś, lalka, biedronka. Wszystko, co przychodzi nam do głowy. Gotowe obrazki wpychamy do wnętrza nakrętek.

Gra gotowa: układamy nakrętki obrazkami do dołu, losujemy np. 5 z nich.
Odwracamy i na podstawie wylosowanych elementów opowiadamy bajkę, historyjkę. Raz mama, raz dziecko naprzemiennie. Zwracamy uwagę na poprawną budowę zdań.  
Miłej zabawy.

zolte_znaczki-30.03.odt

 

Kolejnym zadaniem dla Ciebie jest wykonanie sudoku.

Wytnij obrazki z dołu strony i poukładaj w wolnych kratkach tak, aby żaden obrazek się nie powtórzył ani w pionie ani w poziomie. Obserwuj i próbuj, jeśli masz wątpliwości poproś o pomoc. Proponuje sudoku wielkanocne i wiosenne.         sudoku1.odt           sudoku_2.odt

 

 

27.03.2020r. Piątek

Hej dzieciaki! Dzisiejszego dnia zajmiemy się liczbą i jej zapisem cyfrowym 10.

 

 

Zacznijmy od gimnastyki.

Dobieramy się parami            -  dobieramy się w pary z rodzeństwem, rodzicami.

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

Teraz sobie pomachamy         -  machamy

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

Trzy przysiady wnet zrobimy –  robimy przysiad

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

I wesoło zaklaszczemy           -  klaszczemy

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

Już za ręce się łapiemy           -  łapiemy się za ręce

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

I wesoło się kręcimy               - obracamy się w koło

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

Trenujemy razem biegi           -  biegniemy w miejscu

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

Uśmiechamy się do siebie      - uśmiechamy się

Raz, dwa, trzy                         -  klaszczemy w ręce trzy razy

 

 

ZADANIE DLA MAMY

Proszę przygotować 10 guzików( mogą być klocki, patyczki, kapsle itp), kartoniki z cyframi od 1 do 9 i liczbą 10. 

 

ZADANIE DLA DZIECKA

Dziecko przelicza ile ma elementów . Liczy od przodu do tyłu i odwrotnie.  Przelicza palce u obu rąk. Odpowiada na pytania związane z wierszem.

Dziecko losuje kartoniki i układa je w odpowiedniej kolejności.

 

ZADANIE DLA MAMY

Proszę przeczytać dziecku wiersz.

 

 Dziesięć kwiatów rośnie w

ogrodzie w donicach pięknych,  nowych.

A nad kwiatami lata dziesięć,

motyli kolorowych.

Dziesięć kropelek deszczu spadło,

po jednej na każdy kwiatek.

- O jak przyjemnie i jak miło-

odezwał się mały bratek.

 

Zachęcam dzieci do wykonania ćwiczeń z kart pracy.

cw._z_kart-gr7.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Drodzy Rodzice! Otrzymałam niedawno prośbę od jednej z mam, o podanie przepisu na placki marchewkowe, jakie robią Panie kucharki w przedszkolu. Myślę, że jeśli Wasze dzieci też je lubią, to możecie zrobić takie placuszki w domu angażując do tego dzieci. Pozwólcie by dziecko aktywnie uczestniczyło we wszystkich czynnościach.

Może umyć dokładnie marchewki, wkładać je do maszynki, rozgnieść widelcem twaróg, wbić jajko, odmierzyć łyżką mąkę, wymieszać. Oczywiście placki smaży mama.

Podaję przepis

Składniki:

500 g marchewki

kostka twarogu

2 jajka

5 łyżek mąki pszennej

sól

olej do smażenia

Sposób wykonania

Ugotowaną i zimną marchewkę obierz i zmiel przez maszynkę. Dodaj twaróg, jajka i mąkę. Dopraw do smaku solą. Wymieszaj dokładnie. Jeśli ciasto jest za rzadkie, dosyp jeszcze mąki. Kotleciki obtaczaj w mące i smaż na rozgrzanym oleju. Życzę smacznego.

 

Dodatkowo zachęcam do utrwalania z dzieckiem nazwy dni tygodnia.

Dziecko wymienia obecny dzień tygodnia, jaki był wczoraj i jaki będzie dzisiaj. Zadanie powtarzamy codziennie – utrwalamy, ćwiczymy.

 

26.03.2020r. Czwartek

 

Zapraszam do wykonania kolejnego zadania.

 

Wykonajcie ilustrację do wiersza A. Olędzkiej – "SPACER WIOSNY"

 

„SPACER WIOSNY”

Wyszła Wiosna na spacer

w kolorowej sukience.

W kapeluszu na głowie

i z kwiatami w ręce.

Słońce się dzisiaj do niej uśmiecha,

żółty motyl siada na dłoni.

A Wiosna biegnie przed siebie

i czerwone biedronki goni.

 

Postarajcie się zamieścić na rysunku jak najwięcej szczegółów związanych z wierszem.

Powtarzajcie wiersz w ciągu dnia i postarajcie się go nauczyć na pamięć.

 

Zapraszam do samodzielnego przeczytania załączonego tekstu.

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Proponuję dzisiaj zabawę w tworzenie mandali.

Co to jest mandala?

Mandala jest techniką plastyczną coraz częściej stosowaną w pracy z dziećmi, także ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najprościej można powiedzieć, że mandala jest rysunkiem na planie koła. Wywodzi się ona z tradycji hinduskiej i oznacza „koło życia, święty krąg, cały świat”. 

Wystarczy przygotować płaski talerzyk i niewielkie ilości sypkich materiałów typu: ryż, kasza gryczana, ziarenka kawy, po kilka sztuk makaronów o różnych kształtach, żelki, ciasteczka, groszki lub  inne jakie są dostępne w domu. Wyznaczamy dziecku środek koła i  dziecko zataczając coraz większe kręgi tworzy własną dowolną mandalę.

Jeśli zabawa Wam się spodoba można powtarzać ją wykorzystując inne materiały, np. guziki, zapałki, spinacze do bielizny.

Dodatkowo możecie mandale kolorować lub rysować. Życzę dobrej zabawy.

Oto przykład mandali:  mandala.doc

 

25.03.2020r. Środa

Hej dzieciaki – oto wasze nowe zadanie.

Posłuchajcie opowiadania "Wizyta Pani Wiosny" i odpowiedzcie na pytania.

 

Opowiadanie-gr7.pdf

 

  ZADANIE DLA MAMY - Proszę dopilnować aby dziecko wypowiadało na pytanie pełnymi  zdaniami.   

- Czyje miejsce zajęła Pani Wiosna?

- Kogo najpierw odwiedziła Pani Wiosna?

- Co stało sie z bałwankiem gdy Wiosna go dotknęła?

- Dokąd popłynął bałwanek?

- Jakie kwiaty obudziła Wiosna?

- Co pojawiło się na wierzbie gdy dotknęła ją Wiosna?

- Jakie ptaki powitała Wiosna?

  

Nasze dłonie tworzą słońce - praca plastyczna

 

ZADANIE DLA DZIECKA – Na kartce papieru ( najlepiej w żółtym kolorze) odrysujcie swoje dłonie, dłonie rodzeństwa i rodziców, i wytnijcie je. Od talerza odrysujcie koło i też je wytnijcie. Do wyciętego koła przyklejcie wycięte dłonie tworząc w ten sposób słońce.

Podajcie skojarzenia dotyczące wiosny a mama niech zapisze je na paluszkowych promykach słońca, które wykonaliście wcześniej.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dzisiaj zachęcam do wykonania pracy plastycznej - "Hiacyntu".

Będziecie potrzebować rolki po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym, kleju i bibuły (kolor do wyboru) mogą być chusteczki higieniczne. Na początek zróbcie dużo bibułowych kuleczek, z których powstanie kwiat hiacynta. Oklejcie rolkę  zieloną bibułką  bądź kartką pomalowaną na zielono.

Oto sposób wykonania.            

 

24.03.2020r. Wtorek

Proponujemy Wam dzisiaj zabawy w układanie wzorów z użyciem zapałek. Możecie także samodzielnie tworzyć lub wymyslać różne inne układy. Wasza wyobraźnia nie zna granic. W takim razie do dzieła i życzymy udanej zabawy.

lekcja_4.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Witam Was, w drugim dniu tygodnia, we wtorekNa powitanie proponuję przeczytajcie wierszyk "Zwiastuny Wiosny" Olgi Adamowicz. Uważnie posłuchajcie i  zapamiętajcie zwiastuny  jakie w nim występują.
Czy  zauważyliście zwiastuny wiosny w swoim najbliższym otoczeniu? Jeśli tak to jakie?

WIERSZ-Zwiastuny_wiosny_gr7.pdf

Proszę odpowiedz na pytania:

 1. Jaki ptak (o którym jest mowa w wierszu) wraca zza morza do naszego kraju?
 2. Wymień oznaki wiosny wymienione w wierszu.
 3. Co to jest – przebiśnieg?
 4. Jaki owad pojawi się na twoim obrazku jeśli go odkodujesz wg wzoru?

motyl.pdf

 

23.03.2020r. Poniedziałek

 

Hej Dzieciaki!

Bohaterką  naszego dzisiejszego spotkania będzie  litera W  i WODA.

Przygotowałam wam   opowiadanie  H. Bechlerowej.   „Przygoda kropelki wody” .

Oto link do opowiadania: Przygoda_kropelki_wody.pdf

 

   Rozmowa na temat treści opowiadania.
- Gdzie znajdowała się mała kropelka na początku opowiadania?
- O czym marzyła kropelka deszczu?
- Co jej powiedziało słonko?
- W jaki sposób kropelka znalazła się na błękitnej chmurce?
- Gdzie wylądowała kropelka podczas opadów deszczu?
- Czy kropelka chciała raz jeszcze przeżyć tą wyjątkową podróż?
- Gdzie wylądowała podczas swojej drugiej podróży?
- Dlaczego nie mogła opowiedzieć o swoich przygodach jaskółkom?

- Do czego potrzebna jest nam woda?

 

Zadanie dla mamy – Proszę podzielić kartkę na kilka części i napisać sylaby ( wa, we, wi, wo, wu) . Proszę pokazać dziecku jak wygląda litera W.

 

Śpiewanie sylab na melodię „Panie Janie”
Dziecko siada na dywanie i otrzymuje kartkę z sylabami ( wa, we, wi, wo, wu)  i odczytuje sylaby. Podejmuje próbę śpiewania sylab.
wa wo wi wu  (Panie Janie)
wa wo wi wu  (Panie Janie)
wa we wi        (Pora wstać)
wa we wi        (Pora wstać)

Na zakończenie narysujcie przedmioty, rzeczy , które przydadzą się nam do ochrony przed deszczem lub jeżeli macie ochotę to wykonajcie ilustrację do opowiadania.

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzień dobry, rozpoczynamy nowy tydzień. Witam Was w poniedziałek i zapraszam do zabawy. Oto moja propozycja na dziś.

Chcę Wam podać najświeższe wiadomości.

Od 21 marca Wiosna u nas gości.

Zapraszam na spotkanie

I proszę odpowiedz na pytanie:

 

- Czy wiosna jest już u nas?   (dziecko odpowiada TAK lub NIE)
- Czy wszystko budzi się ze snu ?
- Czy wiosna niedługo przyjdzie tu ?
- Czy schowamy ciepłe kurteczki ?
- Czy wyjmiemy letnie bluzeczki ?
- Czy bardzo lubimy wiosnę ?
- Czy wiosną wszystko rośnie ?
- Czy raz deszczyk , raz słońce świeci ?
- Czy czasem śnieg z nieba leci ?
- Czy wszędzie robi się zielono ?
- Czy wróciły już ptaki zza morza ?

Pokoloruj też wiosenny obrazek najpiękniej jak umiesz. Sprawisz tym wielką radość mnie i swoim Rodzicom. Życzę miłej zabawy.

 

20.03.2020r. Piątek

 

Witajcie dzieciaki!

Na dzisiejszy dzień proponuję wysłuchanie opowiadania A. Galicy

CHOMIK SZUKA WIOSNY. Po wysłuchaniu postarajcie się odpowiedzieć na kilka pytań.

 

Opowiadanie_-Chomik..._gr7.pdf

 

Mamo – to zadanie dla ciebie. Postaraj się aby dziecko odpowiadało  na pytania pełnymi zadaniami a wypowiedź była logiczna i poprawna pod względem gramatycznym.

1 Jakie zwierzątko obudziło się w norce na skraju lasu?

2 Czego szukał chomik?

3 Jakie kotki rosły na wierzbie? Czy wiesz jak one wyglądają?

4 Jaki był deszcz, który spadł z chmurek?

5 Czy potrafisz wymienić  nazwy co najmniej 3-4 wiosennych kwiatów?

6 Co robiły ptaki ?

7 Opisz mi wygląd bociana

8 Jak myślisz , czy chomik spotkał wiosnę czy nie?

 

PROPONUJĘ WIOSENNY RELAKSACYJNY MASAŻYK

 

Świeci słoneczko jasne – rysujemy na pleckach dziecka słońce

Wieje wiosenny wiatr – rysujemy esy- floresy

I każdy ma ochotę wędrować sobie w świat-  delikatnie uderzamy palcami

Grzeje słoneczko mocno – rysujemy słońce

Pada wiosenny deszcz – mocniej uderzamy palcami

Rosną śliczne kwiatki – rysujemy kwiatek

My urośniemy też – przeciągamy dłonią, delikatnie, wzdłuż kręgosłupa.

 

Dziecko może dodatkowo wykonać rysunek ilustrujący treść  opowiadania.

 

Dziękuję i życzę miłej zabawy.

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Witamy w kolejnym dniu tygodnia. Dzisiaj jest piątek.

Mamy nadzieję, że w swoim wolnym czasie znajdujecie chwilę na odczytanie wiadomości od nas i wspólną zabawę  z rodzicami . Będziemy zadowoleni jeśli skorzystacie z propozycji przesyłanych przez nas.

W pierwszym dniu przesłaliśmy Wam masaż relaksacyjny. Wykonajcie go wspólnie z rodzicem lub starszym rodzeństwem. Czy potrafisz powiedzieć o kim był wierszyk?

Nasza propozycja na dziś to ulepienie tego owada z plasteliny, jeśli jej nie macie zróbcie masę solną.

Przepis na masę solną:

pół szklanki soli

pół szklanki mąki pszennej

woda.

Wymieszaj za sobą suche składniki. Wodę dodawaj powoli, cały czas ugniatając ciasto. Nie przesadzaj! Prawidłowo wykonana masa solna powinna mieć konsystencję ciasta na pierogi i łatwo odchodzić od ręki. Żeby ciasto nie przywierało, można je delikatnie podsypywać mąką.

Gotowe figurki możemy zostawić do wyschnięcia, by potem móc je pomalować farbkami.

Życzymy miłej zabawy.

 

19.03.2020r. Czwartek

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna- tylko czy będziecie potrafiły ją rozpoznać?? Myślę, że z pomocą Waszych Rodziców uda się to bezbłędnie. Poproście Rodziców o przeczytanie wiersza i wspólnie zastanówcie się co zwiastuje wiosnę, a może znajdziecie chwilę na to żeby narysować ją kredkami??

Przesyłamy Wam również kilka wiosennych łamigłówek- wiem, że dacie radę :)

Pozdrawiamy serdecznie Wasze Panie.

 

 

"ZWIASTUNY WIOSNY"

Mała Zosia się zastanawiała, dlaczego jaskółka już przyleciała.

Czyżby się wiosna do nas zbliżała?

Robi się cieplej i wiatr mniej wieje, słoneczko częściej się do nas śmieje.

Po czym więc dzieci wiosnę poznają?

Po listeczkach zielonych, które wyrastają?

Czy po kwiatach, które z ziemi wychodzą i pączki puszczają?

A może po tym jak słoneczko coraz mocniej przygrzewa,

zielenią się łąki, zielenią się drzewa.

Ptaki z ciepłych krajów do nas przybywają i radosnym śpiewem wiosnę już witają.

I mały przebiśnieg budzi się do życia, piękny i radosny jako zwiastun wiosny.

Cieszmy się zatem, że nadchodzi wiosna, w błękitnej sukience, ciepła i radosna.

Wędrować będzie dookoła świata, czekając cierpliwie na powitanie lata.

Karty pracy do pobrania

Tulipan.pdf  

wiosna-gr7.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Witamy Was w kolejnym dniu w czwartekJ  Mamy nadzieję, że rodzice przeczytali Wam list od Pani Wiosny. Jeżeli nie, zachęcamy do przeczytania (zakładka dzieci starsze).  Jeżeli odgadliście zagadki to dzisiaj narysujcie i pokolorujcie jedno dowolne rozwiązanie, są to symbole wiosny. Wymień je i zapamiętaj.

 

18.03.2020r. Środa

 

Zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia pt: "Marcowa pogoda"

(Zajęcia wystarczy na dwa dni. Obserwacje pogody prowadzimy przez  kilka dni.)

 

 

 Co będzie potrzebne- klej , nożyce, papier, gazety, kredki, stary garnek lub donica, pojemnik

ewentualnie głęboka miska.

1. W marcu jak w garncu – wyjaśnienie znaczenia przysłowia

Mama podczas gotowania obiadu pozwala dziecku obrać i pokroić warzywa (wesoła wspólna praca, ćwiczenie sprawności rąk). Warzywa to będą składniki pogody. Gdy w garnku zacznie bulgotać, mama z zachowaniem ostrożności, pokazuje dziecku jak wszystkie składniki się mieszają. Podobnie w marcu miesza się pogoda.

Dziecko wymienia składniki pogody – wiatr, deszcz, itd.

2. Mama dzieli kartkę papieru na kilka częścidziecko tnie po liniach i rysuje obrazki przedstawiające elementy pogody ( krople to deszcz, gwiazdka to śnieg itd.)

3. Stary garnek lub miskę oklejamy kolorowym papierem ( mogą być gazety, szary  papier, bibuła). Dziecko ozdabia  (mazakami, kredkami lub poprzez naklejenie elementów)garnek.

4. Jeżeli dziecko już umie pisać to na kartce papieru pisze wyraz GARNEK , MARCOWA POGODA. Można wyciąć litery z gazet. Naklejamy to na garnek. Przy okazji utrwalimy litery, poćwiczymy czytanie, głoskowanie, liczenie, spostrzegawczość.

5. Przez kilka dni prowadzimy obserwacje pogody. Zadaniem dziecka jest wrzucanie karteczek z narysowanymi elementami pogody do GARNKA. Po kilku dniach wyjmujemy karteczki i omawiamy. Dziecko określa czy było słonecznie, ile razy padał deszcz, czy był mróz.

Zachęcam do utrwalenia litery G,g.  Dziecko może wyszukiwać  i zaznaczać w tekście z gazety literkę g. Można z tego zrobić konkurs dla rodzeństwa lub całej rodziny- kto w określonym czasie zaznaczy więcej liter.

 

 

 Wspólne konstruowanie gry planszowej 

 

 Co będzie potrzebne – szary papier lub duże kartki papieru , ewentualnie taśma malarska- taka papierowa, klej, mazaki, nożyce,   kostka do gry , coś co zastąpi pionki ( nakrętki od słoików lub butelek, kolorowe kubeczki- pełna dowolność)

 

1 Rozrysowujemy na papierze pola (tak jak w grach planszowych). Jeżeli nie mamy dużych arkuszy papieru można na podłodze przykleić taśmę malarską. Bez obaw – nie brudzi. Zaznaczamy start i metę. Trzeba wykonać( zadanie dla dzieci) obrazki  z elementami pogody i oznaczyć nimi wybrane pola gry planszowej. Każdy obrazek to będzie jakieś zadanie, kara, nagroda- dzieci będą miały dużo pomysłów( słońce – jest piękna pogoda, opalamy się i tracimy  przez to 2 kolejki rzutu kostką,  wiatr- wieje silny wiatr i przesuwa nas o 3 pola do przodu). W ciągu dnia wykonujemy planszę do gry a po południu zapraszamy całą rodzinę do wspólnej zabawy.

 

 W Google proszę odszukać piosenkę pt: Marzec czarodziej- i śpiewać ją razem z dzieckiem

Poproszę o przesłanie  kilku zdjęć z realizacji zadań na  nr telefonu 513 812 473.

 

 

Piosenka do nauki „Wiosną urodziły się motyle”

Link do pobrania piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=eXTBJkvsWsk

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

List od Pani Wiosny
Tak bardzo cieszę się, że mogłam do Was napisać. Często przelatując z wiosennym wietrzykiem obok przedszkola, zaglądam do waszej sali i widzę jak grzecznie bawicie się. Bardzo was polubiłam. Witam wszystkich ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Jest coraz cieplej. W ogrodach kwitną kolorowe kwiaty. Przesyłam dla Was ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski. Cieszmy się i weselmy wspólnie.
Życzę miłej zabawy.

Pani Wiosna.

 

Zagadki

Powrócił do nas z dalekiej strony,
Ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
Żabki płakały przez dzionek cały (bocian)

Tak jak muchomorek w kropki ma spódnicę,
nie walczę z muchami, chętniej zjadam mszyce.
Wysyłają ja do nieba po kawałek chleba. (biedronka)

Tu cytrynek, tam paź królowej,
Wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
Gdy tylko zaświeci słonko. (motyle)

Jeszcze wszystko uśpione jeszcze nic nie rośnie,
A on śnieg przebija i mówi o wiośnie. (przebiśnieg)

Co buduje każdy ptak,
By chować pisklęta?
A tylko kukułka o tym nie pamięta. (gniazdo)

 

Ćwiczenia oddechowe „Jak ptak”

Ustawcie się wyprostowani. Wasze stopy rozstawione są na szerokość waszych bioder. Spójrzcie, czy na pewno stoją one pod waszymi kośćmi biodrowym. Spróbujcie oddychać cały czas przez nos. Wypuście powietrze i przysuńcie na wysokości klatki piersiowej wyciągnięte do przodu ramiona, aż dotkną się one wewnętrznymi powierzchniami dłoni. Górna część pleców jest przy tym trochę zaokrąglona, głowa lekko pochylona. Przy każdym wdechu odsuńcie wyciągnięte ramiona tak daleko do tyłu, jak to tylko możliwe. Jednocześnie unieście głowę do góry i uwypuklijcie klatkę piersiową. Z każdym wdechem otwieracie się w ten sposób na wpływające do waszych płuc powietrze, a przy wydechu zamykacie się. Wyglądacie jak duże, latające ptaki. Powtórzcie te ruchy dłoni około sześć razy, a potem wsłuchajcie się w swoje wnętrze z zamkniętymi oczami.

 

 Masaż relaksacyjny: „Spacer biedronki”

Biedroneczka mała po trawce biegała. - delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, - naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. - masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała - przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. - wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła - rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. - delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła - rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła.
- przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.

            

 

 

Propozycja zajęć dla dzieci pod hasłem:

 „ Dzieci uczą rodziców w domu!”

W ramach prowadzonej w naszym przedszkolu Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało kolejną serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii.

Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz  4 zadania do wykonania.  By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. 

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Link do konkursu na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3639970346073664/?type=3&theater

 

Aktualności

Kontakt

 • Przedszkole Miejskie Nr1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku
  11-500 Giżycko
  ul. Drzymały 9
 • (87) 428 33 97

Mapa