Nawigacja

liczba odwiedzin: 346045

Kącik dla rodziców- Materiały do zajęć w domu

Grupa IV integracyjna

Rok szkolny 2020/2021

 

 

Konkurs plastyczny

Moja ulubiona postać z utworów Jana Brzechwy”

W miesiącu grudniu 2020r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z utworów Jana Brzechwy” organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Giżycku. Wszyscy uczestnicy z naszej grupy, którzy brali udział w konkursie zajęli I miejsce i otrzymali wspaniałe nagrody.

    

 

 

Przedszkolny Konkurs Plastyczny

Bożonarodzeniowy Aniołek”

Dnia 18.12.2020r. nastąpiło rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Bożonarodzeniowy Aniołek”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz drobne upominki.

Dziękujemy za dostarczone prace oraz tak liczny udział w konkursie.

 

„Wigilia”

Dnia 16.12.2020r. w naszej grupie odbyła się Wigilia, podczas której dzieci obejrzały teatrzyk pt.: „Boże Narodzenie”, poznały zwyczaje i tradycje świąteczne oraz dzieliły się opłatkiem. Nie zabrakło także prezentów od Mikołaja. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

     

 

"Świąteczne pierniki"

Dnia 14.12.2020r. dzieci wraz z nauczycielką przystąpiły do pieczenia pierników na Wigilię w przedszkolu. Przedszkolaki pomagały przy rozwałkowywaniu ciasta, a następnie wycinały różne wzorki przy pomocy foremek. Praca sprawiła dzieciom dużo radości i satysfakcji.

     

 

"Mikołajki"

Dnia 07.12.2020r. obchodzone były w naszej grupie "Mikołajki", podczas których przedszkolaki obejrzały film edukacyjny pt.: "Z wizytą u Świętego Mikołaja", a także brały udział w zabawach tanecznych przy znanych dzieciom piosenkach o Mikołaju. Tego dnia odwiedził naszych podopiecznych Mikołaj, który wręczył im prezenty. Na zakończenie każde dziecko wykonało pracę plastyczną przedstawiającą Mikołaja.

      

  

 

Andrzejki

Dnia 30.11.2020r. obchodzone były w naszej grupie Andrzejki, podczas których dzieci brały udział we wróżbach andrzejkowych oraz zabawach ruchowo-muzycznych.

        

 

„Kodujemy cyfry”

W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Uczymy Dzieci Programować" dnia 04.10.2020r. dzieci uczestniczyły w zajęciach pt.: „Kodujemy cyfry” prowadzonych przez nauczycielkę Ewę Łukaszewicz, podczas których dzieci bawiły się w rozpoznawanie cyfr oraz rozmieszczały żetony na odpowiednich polach na macie do kodowania.

      

 

„Pies naszym przyjacielem”

W ramach projektu „Dogoterapia skuteczną formą wspierania aktywności społecznej dzieci niepełnosprawnych” dnia 16.10.2020r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.: „Pies naszym przyjacielem”. Udział wzięły dzieci z grup integracyjnych. Za udział w konkursie przedszkolaki otrzymały nagrody. Wszystkim dzieciom i rodzicom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za piękne prace.

 

Kodowanie na dywanie”

W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Uczymy Dzieci Programować" dnia 29.09.2020r. dzieci uczestniczyły w zajęciach pt.: „Kodowanie na dywanie” prowadzonych przez nauczycielkę Ewę Łukaszewicz, podczas których uczyły się rozmieszczać na planszy kubki według ustalonego kodu.

      

 

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny

"Uczymy Dzieci Programować"

 

W roku szkolnym 2020/2021 nauczycielka Ewa Łukaszewicz przystąpiła do realizacji w swojej grupie Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Uczymy Dzieci Programować" z wykorzystaniem odpowiednich pomocy dydaktycznych, w tym robotów Ozobot i Photon Edu wraz z tabletami. Program ma na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci, które sprzyja logicznemu myśleniu, zadaniowemu podejściu do stawianych problemów, szukania różnych rozwiązań, analizowania ich i wybierania tych najbardziej optymalnych.

 

"Dzień Głośnego Czytania"

W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" dnia 29.09.2020r. w naszej grupie odbył się "Dzień Głośnego Czytania", podczas którego dzieci słuchały utworów Janiny Porazińskiej.

 

"Sprzątanie Świata"

Dzieci z naszej grupy dnia 28.09.2020r. uczestniczyły w akcji pod hasłem "Sprzątanie Świata", w ramach której sprzątały okolicę w pobliżu przedszkola. W ten sposób uczyły się dbać o czystość najbliższego środowiska przyrodniczego.

      

 

"Dzień Przedszkolaka"

Dnia 18.09.2020r. dzieci z naszej grupy wzięły udział w zabawach i grach ruchowo-tanecznych w ramach obchodów "Dnia Przedszkolaka".

     

 

 

 

26.06.2020r. Piątek

 

Wykonaj wspólnie z rodzicami

"Koktajl truskawkowo-bananowy".

Składniki:

1 banan

garść truskawek

łyżeczka miodu

150 ml jogurtu naturalnego

pół szklanki zimnego mleka

kilka kostek lodu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wrzucić do blendera i wymieszać na gładki, puszysty koktajl. Jeśli kostki lodu są duże, miksować trochę dłużej, aż przestaną chrupać w blenderze.

 

Posłuchaj i przypomnij sobie jak bezpiecznie spędzić wakacje z Zozi.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

 

Zajęcia popołudniowe

Dokończ zdanie” – zabawa słowna.

Dzieci kończą rozpoczęte przez rodzica zdanie:

Samolot leci…(wysoko, szybko, głośno).

Rower jedzie… (powoli, długo).

Samochód jedzie… (szybko, wolno, krótko, długo, daleko, blisko).

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj będziemy dostarczać dziecku różnych wrażeń poprzez dotyk.

Wykorzystamy do zajęć różne przedmioty, które znajdują się w domu. Ważne, aby dać dziecku do dotykania, manipulowania przedmioty o różnej fakturze: miękkie, twarde, gładkie, szorstkie, śliskie, chropowate, zimne, ciepłe. Możemy wykorzystać do tego eksperymentu ciepłą i zimą wodę, podmuch suszarki ciepły i zimny, poduszki, koce, wykładziny…. wszystko co znajduje się w naszym najbliższym domowym otoczeniu, a w naszej obecności jest bezpieczne dla dziecka. Po poznaniu różnych faktur wybierzmy tą, która podczas dotyku sprawiła dziecku radość, wywołała jego uśmiech i przy jej użyciu wykonajmy masażyk dłoni, rąk, nóg, pleców dziecka.

Krótki wierszyk do masażyku wskazującego części ciała- do wykonania dłońmi:

Tu ma(imię dziecka…)rączki,

tu ma(imię dziecka…) nóżki,

To jest(imię dziecka..)brzuszek, a to paluszki.

Na buzi jest oczko, uszko, nosek, minka.

A z tyłu są plecki, a na głowie czuprynka.

Zachęćmy dziecko do wykonania tego masażyku na ulubionym misiu, lali lub innej maskotce. Ważne by dziecko samo recytowało tekst wiersza i nazywało wskazując poszczególne części ciała. Pozdrawiam.

 

25.06.2020r. Czwartek

 

Jak to na wakacjach” - rozwiązywanie zagadek.

Posłuchaj zagadek czytanych przez rodziców

Plik do pobrania: zagadki(7).pdf

Poruszaj się teraz w zabawie ruchowej ,,Najpierw skłon”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

 

Zajęcia popołudniowe

Rymowanka rytmiczna połączona z pantomimą.

Dzieci wypowiadają rytmicznie tekst i wykonują ruchy ilustrujące treść rymowanki.

Ten samolot już startuje,

długą podróż proponuje.

Chcesz samochodem dojechać do celu,

to jedź ostrożnie mój przyjacielu.

Na wycieczkę dziś wyruszam, rower już gotowy.

Jest bezpieczny, czysty, sprawny oraz kolorowy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Ciekawe i proste ćwiczenie rysunkowe dla małych dzieci.

Pomóż rozwijać ich wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne podczas świetnej zabawy.

Przygotuj:
- biały papier
- mazak
- naklejki i kredki

Poproś dziecko, żeby położyło dłoń na kawałku białego papieru i obrysuj ją flamastrem. Na odrysowanej dłoni narysujcie oczy i buzię, żeby powstała jakaś postać. Jakie to może być zwierzę? Może rybka?

Ozdób rybkę kolorowymi wzorkami i naklejkami. To wesoła rybka czy smutna? Uśmiecha się czy się krzywi? Odrysuj dłoń jeszcze kilka razy.

Jakie jeszcze zwierzęta możecie wymyślić? Kurczak? Dinozaur? Co jeszcze? Może teraz odrysujecie stopę? Na jakie zwierzaki możecie ją przerobić? Puśćcie wodze fantazji!

 

 

24.06.2020r. Środa

Ćwiczenia matematyczne - ,,W oceanie”.

Zadaniem dziecka jest umieszczenie tylu rybek, ile wskazuje karteczka z liczbą umieszczoną w prawym górnym rogu. Można oczywiście odwrócić operację: rodzic układa rybki, a dziecko dopasowuje odpowiednią liczbę.

W ramach modyfikacji ćwiczenia można wprowadzić dodatkowe warunki: rybki powinny być ułożone w 2/3/4 kolumnach i jeszcze trudniej: rybki powinny być ułożone w 2/3/4 kolumnach, a  w każdej kolumnie powinny znaleźć się rybki w 2/3/4 różnych kolorach.

Plik do pobrania: ocean_liczenie.pdf

 

Posłuchaj piosenki i zainspiruj się pomysłami na spędzenie wakacyjnych dni.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

 

Zajęcia popołudniowe

Pokaż to” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Dzieci poruszają się w rytmie dowolnej muzyki. Na przerwę w muzyce poruszają się zgodnie z poleceniem rodzica:

latamy jak helikopter

jedziemy jak ciężarówka

płyniemy łódką

startujemy jak rakieta

 

Zajęcia rewalidacyjne

"Twój geometryczny stworek"

Przygotowanie kolorowych puzzli to świetny sposób na nauczenie dziecka różnych kształtów geometrycznych - pomoże mu również nauczyć się używać nożyczek.

Potrzebne Ci będą:
- ołówek
- gruby kolorowy papier
- nożyczki
- cyrkiel
- linijka

Oto zalecenia, które należy przeczytać dziecku...

Narysuj różne kształty, takie jak prostokąty i kółka na kolorowym papierze, używając do tego celu cyrkla ( lub np. dwóch miseczek o różnej wielkości) oraz linijki. Rodzice mogą poprosić Cię o nazwanie każdej z figur i pomóc Ci odkryć ciekawe informacje na ich temat, jak na przykład, ile mają boków. Więc słuchaj uważnie!

Wytnij narysowane kształty nożyczkami, uważając bardzo aby ciąć dokładnie po liniach. Ułóż kształty w różnych miejscach, żeby stworzyć kolorowe wzory. Czemu nie spróbować ułożyć z tych kształtów różnych przedmiotów lub zwierząt? Z kilku kółek i trójkątów możesz ułożyć np. dinozaura.

 

 

23.06.2020r. Wtorek

Posłuchaj opowiadania „Sztorm” i odpowiedz na poniższe pytania.

Plik do pobrania: opowiadanie-Sztorm.pdf

Pytania do dzieci:

1. Co to jest sztorm?

2. Dlaczego jest niebezpieczny?

3. Jakie inne zjawiska atmosferyczne występowały w opowiadaniu?

4. Co uratowało życie bohaterom opowiadania?

5. Do czego służy latarnia morska?

 

Wykonaj z pomocą rodziców ,,Latarnię morską”.

Możesz zainspirować się poniższym linkiem:

https://czasdzieci.pl/inspiracje/id,482096b.html

 

Zajęcia popołudniowe

 

Samochód dostawczy” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Dzieci naśladują czynności wykonywane przez kierowcę samochodu dostawczego: ładowanie towaru, wsiadanie do samochodu, przekręcanie kluczyka w stacyjce, jazda samochodem, rozładunek towaru.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Pisanie to kluczowa umiejętność dla każdego dziecka. To ćwiczenie sprawia, że nauka będzie zabawna i kolorowa, ponieważ dzieci będą używać do pisania palców. W ten sposób poznają ruchy związane z pisaniem poszczególnych liter. Zatem do dzieła!

Do tego zadania potrzebujesz tylko:
- farb do malowania palcami
- białego papieru
- ołówka
- gazety

Przez rozpoczęciem zabawy poproś rodziców o naszkicowanie różnych liter kropkowanymi liniami na gładkiej kartce. Powinny się wśród nich znaleźć litery Twojego imienia albo śmieszne zdanie do odgadnięcia.
Z pomocą rodziców przykryj kuchenny stół gazetami, żeby go nie pobrudzić i rozłóż farby. Wybierz swoje ulubione kolory!

Zacznij malować palcami kolory swojego kocyka, zabawek albo innych rzeczy wokół. Możesz nawet wybrać kolor, który pokazuje, jak się dzisiaj czujesz!
Następnie użyj kartek z literami i poćwicz śledzenie liter, kropka po kropce, palcami. Wypróbuj ruchy konieczne do napisania różnych liter tyle razy, ile chcesz. Rodzice pomogą Ci wybrać odpowiedni kierunek ruchu i kształt każdej litery.

 

22.06.2020r. Poniedziałek

Posłuchaj wiersza „Bezpieczne wakacje” czytanego przez rodziców i powiedz jak bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji?

Plik do pobrania: wiersz-Bezpieczne_wakacje.pdf

 

Poruszaj się ,,W podskokach” i poćwicz liczenie:

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=bzboHM5GUzg&fbclid=IwAR21AluPqTYix-K2kVrqPoviKwnAjGBS7PR3drikUwV7nWj8MXTxm1WZnWw&app=desktop

 

Zajęcia popołudniowe

 

Rysowanie pod dyktando”

Na środku kartki narysuj budę.

Po prawej stronie budy narysuj psa.

Po lewej stronie budy narysuj dwa drzewa.

Pomiędzy drzewami narysuj kwiatek.

W prawym górnym rogu kartki narysuj słońce.

W lewym górnym rogu kartki narysuj dwie chmury.

Nad budą narysuj ptaka.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dziś proponuję "Zabawę z rymami".

Rodzic mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiada dziecko.

Dziecko wykonuje czynność, o której jest mowa w zdaniu:

Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.

Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.

Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.

Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.

Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.

Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

 

19.06.2020r. Piątek

"Pojazdy" - praca plastyczna

Wspólnie z rodzicami wykonaj pojazd z pudełek lub innych materiałów.

Możesz zainspirować się poniższymi linkami:

https://www.youtube.com/watch?v=KwjI0iDT4dw

https://www.youtube.com/watch?v=Og2dj6WBpr8

 

 ,,Pojazdy” - bajka edukacyjna

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=h3D6xu7pr3k

Naśladuj wyrażenia dźwiękonaśladowcze w bajce: np. bul, bul, brum brum, itp.

 

Zajęcia popołudniowe

 

Dołóż, zabierz, policz” – ćwiczenia w liczeniu.

Dziecko bierze 10 klocków. Układa je według instrukcji rodzica i dokonuje obliczeń:

- Weź 4 klocki. Dołóż tyle klocków, aby było ich 7. Ile klocków dołożyłeś?

- Weź 3 klocki. Dołóż tyle, aby było ich 10. Ile klocków dołożyłeś?

- Weź 5 klocków. Dołóż tyle klocków, aby było ich 8. Ile klocków dołożyłeś?

- Weź 9 klocków. Zabierz 4 klocki. Ile klocków zostało?

- Weź 10 klocków. Zabierz 5 klocków. Ile klocków zostało?

- Weź 7 klocków. Zabierz 6 klocków. Ile klocków zostało?

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam Was do wykonania pracy plastycznej

"Żaglówka"

Jak zapewne wiecie, możemy podróżować na lądzie, w powietrzu, ale również pływając po wodzie - statkiem, motorówką, żaglówką czy chociażby kajakiem. Spróbujcie wykonać swoją własną, wymarzoną łódkę lub żaglówkę używając kolorowych papierów i gazet oraz kleju. Przykładowe zdjęcia możecie znaleźć w Internecie. Jeżeli nie macie w domu niezbędnych materiałów, możecie pokolorować wydrukowaną przez rodziców kolorowankę kredkami, farbami czy mazakami.

Zróbcie zdjęcie i prześlijcie je do mnie. Pozdrawiam.

 

18.06.2020r. Czwartek

 

„Bezpieczne wakacje” - rozmowa w oparciu o prezentację multimedialną.

W ramach prowadzonej w naszej grupie Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” przesyłam zestaw ilustracji oraz zadań do wykonania na temat: „Bezpieczne wakacje”.

Proszę, by rodzice porozmawiali z dzieckiem na temat, jak należy bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą oraz jak należy zachowywać się w górach. Na zakończenie niech dziecko pokoloruje obrazek.

Pliki do pobrania:

Prezentacja_multimedialna_-_Bezpieczne_wakacje.pdf

Zadanie_do_wykonania_-_Bezpieczne_wakacje.pdf

 

Poruszaj się z bohaterami piosenki ,,Hop do góry”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=pQjB7kgnQpI

 

Zajęcia popołudniowe

Piłki” – zabawa z elementem podskoku.

Dziecko wykonuje podskoki obunóż w miejscu, naśladuje niskie i wysokie odbijanie piłki, toczenie się piłki po ziemi (dziecko toczy się po podłodze).

"Matematyczne wyliczanki" - zabawa matematyczna

Jabłko, gruszka i daktyle –klaśnij w ręce razy tyle (3 razy)

Kapusta i ogórek –tyle razy podskocz w górę (2 razy)

Marchewka, pietruszka, bób –tyle razy przysiad zrób (3)

Kalarepka i mak –za uszy 2 razy się złap.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam do wspólnych zabaw.

1) Z kolorowych kartek wycinamy koła i składamy je na pół. Wokół brzegów rysujemy niewielkie kółeczka przypominające ząbki. W miseczce przygotowujemy małe kawałki np. plasteliny. Dziecko lub rodzic rzuca kostką, a zadaniem dziecka jest zapełnienie papierowej buzi tyloma ząbkami (kulkami plasteliny), ile wskazuje ilość oczek na kostce.

2) „Co zmieniło miejsce?” – ustawiamy przed dzieckiem kilka przedmiotów/obrazków, dziecko zamyka oczy, a my zmieniamy ich kolejność (najpierw 2 rzeczy, później można więcej). Dziecko otwiera oczy i mówi, co zmieniło miejsce. Podobna, łatwiejsza zabawa – „Czego brakuje?” (czyli zbieramy niektóre przedmioty/obrazki).

Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

 

17.06.2020r. Środa

Rozwiąż kartę matematyczną - „Pojazdy”.

Wytnij środki transportu i podziel je na trzy zbiory:

- środki lądowe

- środki wodne

- środki powietrzne

Policz których jest najwięcej?

Policz których jest najmniej?

Podziel każdy pojazd na sylaby.

Plik do pobrania: 

 

Posłuchaj piosenki "Koła autobusu kręcą się" i włącz się do śpiewania.

Plik do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=gs8gSN8PboA

 

Zajęcia popołudniowe

Słucham uważnie” – zabawa matematyczna.

Rodzic wrzuca do puszki określoną liczbę guzików. Dziecko liczy słyszane dźwięki i układa przed sobą taką samą liczbę patyczków. Można wykorzystać inne przedmioty.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Witam Was i zpraszam do zabaw matematycznych

Przetnij 20 słomek na części o różnych długościach: krótkie, średnie i długie. Na kartce papieru odrysuj te trzy długości. Pomieszaj słomki. Poproś dziecko, by brało po jednej słomce i mówiło, czy jest krótka, średnia, czy długa. Sprawdzajcie odpowiedzi według wzoru odrysowanego na kartce. Motywujcie dzieci do działania, chwalcie. Jeżeli uważacie za stosowne potnijcie słomki na więcej długości np. pięć i również przykładajcie je do wzoru. Wskażcie najdłuższą i najkrótszą. To ćwiczenie dobrze rozwija umiejętność szacowania.

Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

 

16.06.2020r. Wtorek

Posłuchaj wiersza „Kto najszybszy? Kto najważniejszy?” M. Berowskiej, a następnie odpowiedz na pytania dotyczące jego treści.

Plik do pobrania: wiersz-Kto_najszybszy....pdf

Odpowiedz na pytania:
- jakie pojazdy występowały w wierszu?
- o co sprzeczały się pojazdy?
- który pojazd jest najszybszy?
- jak poruszają się te pojazdy?
- jakie znacie inne pojazdy, które poruszają się po drogach, w powietrzu i po wodzie?

Narysuj ilustrację wybranego przez Ciebie pojazdu z wiersza.

 

 

Zajęcia popołudniowe

Słyszę sz” – zabawa słuchowa.

Rodzic mówi różne słowa. Gdy dziecko usłyszy słowo z głoską „sz” – klaszcze w dłonie.

 

Rymowanki rytmiczne połączone z pantomimą.

Dzieci wypowiadają rytmicznie tekst i wykonują ruchy ilustrujące treść rymowanki:

- Ten samolot już startuje, długą podróż proponuje.

- Chcesz samochodem dojechać do celu, to jedź ostrożnie mój przyjacielu.

- Na wycieczkę dziś wyruszam, rower już gotowy. Jest bezpieczny, czysty, sprawny oraz kolorowy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dzisiaj zapraszam Was do wysłuchania wiersza Juliana Tuwima pt. "Lokomotywa".

Wysłuchajcie wiersza, powtarzajcie jego fragmenty wraz z rodzicami, wspólnie obejrzyjcie w Internecie jak wyglądały pociągi i lokomotywy dawniej a jak wyglądają dziś.

Plik do pobrania: wiersz-Lokomotywa.pdf

Życzę Wam sprawnego języka oraz poprawnej wymowy poszczególnych kwestii! Pozdrawiam.

 

 

15.06.2020r. Poniedziałek

Posłuchaj bajki edukacyjnej o "Środkach transportu" i odpowiedź na poniższe pytania:

https://www.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg

Pytania do dzieci:

1. Jakie środki transportu występowały w bajce?

2. Kogo przewoziły środki transportu w bajce?

3. Jakimi Ty środkami transportu poruszasz się?

 

Poruszaj się ,,W podskokach” i dowiedz się jakie są dźwięki wysokie i niskie:

https://www.youtube.com/watch?v=4YFmTNqTfsU&fbclid=IwAR2-Z2JbEID_2OH_JWEkTfaG_G_oywM_W2CevELG2nWWRA5nYnGBJ7Hay-I&app=desktop

 

 

Zajęcia popołudniowe

Szumiące echo” – zabawa artykulacyjna.

Dzieci powtarzają za rodzicem słowa:

- szabla, szachy, szakal, szalik, szopa, szyja, szyba, szynka, szyna, szufelka

- cisza, daszek, kasza, uszy, zeszyt, koszyk, nosze, pasza, ptaszek, muszelka

- afisz, kalosz, kapelusz, kosz, mysz, listonosz, arkusz, grosz, plusz, pióropusz.

 

Pokaż to” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Rodzic włącza dowolną muzykę.

Dziecko porusza się porusza się zgodnie z poleceniem rodzica:

- latamy jak helikopter

- jedziemy jak ciężarówka

- płyniemy łódką

- startujemy jak rakieta

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam Was do zabaw ruchowych w domu.

1. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych

- w siadzie skrzyżnym z woreczkiem na głowie zrzucają woreczek głową w przód, w tył, w lewo, w prawo.

- leżenie przodem, czoło na woreczku. Dz. unoszą woreczek jak najwyżej oburącz powtarzając całość 3 – 4 razy (broda przyciągnięta do szyi, wzrok skierowany na podłogę).

- leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy skierowane częścią podeszwową do sufitu, a na nich woreczek. Prostowanie i zginanie nóg tak, aby woreczek nie spadł.

2. Ćwiczenia równoważne: marsz w koło z woreczkiem na stopie, w połowie koła zmiana nogi.

3. Ćwiczenia uspokajające: „Świeczka” – ćwiczenia oddechowe

dzieci dmuchają na wystawiony palec – raz prawej, raz lewej ręki.

4. Ćwiczenia wieloznaczne: „Pranie”

mały rozkrok, pranie na tarce – skłony w dół z przysiadami i sięganiem rękami do podłogi;
„płukanie bielizny” – zamachy rękami w prawo i w lewo,
„wyciąganie z wody” – wysokie wspięcie na palcach z wyrzuceniem ramion w górę (ćwiczenia korekcyjne z zakresu płaskie stopy)
„wieszanie” – podskoki obunóż z wyrzutem ramion w górę.

Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

 

12.06.2020r. Piątek

Posłuchaj piosenki o ,,Zdrowych smakach”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=IJz95lzBqy8

Możesz także pobawić się z rodzicami w rozpoznawanie warzyw i owoców po ich smaku. Życzę miłej zabawy.

 

Wykonaj z rodzicami ,,Sensoryczne koło”.

Sposób wykonania:

Zrób z kartonu koło o wielkości ok. 50-70 cm średnicy. Wyklej go dostępnymi materiałami: wata, pompony, piórka, nakrętki, gąbki, kawa, makaron, ryż.

 

Zajęcia popołudniowe

Parzyste czy nieparzyste” – zabawa dydaktyczna.

Dzieci wymieniają części ciała, ustalają czy występują one parami czy pojedynczo. Liczą, których części ciała jest więcej, parzystych czy nieparzystych.

 

Ćwiczymy” – zabawa logorytmiczna.

Dzieci poruszają się po pokoju zgodnie z treścią rymowanki.

Chodzić do przodu wszyscy umiemy.

Teraz do tyłu iść spróbujemy.

Cztery podskoki dzisiaj zrobimy.

I dookoła się obrócimy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Malujemy „innego” motyla – zabawa plastyczna.

Dzisiaj potrzebne będą farby plakatowe i kartka papieru.

Kartkę składamy na połowę. Rozkładamy. Na jedna połowę tuż przy linii zgięcia nakładamy kilka kleksów farb w różnych kolorach. Ponownie składamy kartkę. Dłonią rozciągamy farbę zaczynając od środka ku górze, następnie ku dołowi. Rozkładamy kartkę i mamy motyla. Dorysujcie jeszcze czułki. Zróbcie zdjęcie i prześlijcie je do mnie. Pozdrawiam.

 

 

10.06.2020r. Środa

Dzisiaj Wasi koledzy wykonywali w przedszkolu ćwiczenia z zakresu kodowania.

 

 

Wydrukuj kartę ze zmysłami 2 razy, wytnij elementy i zagraj w

,,Memo-zmysły”.

Plik do pobrania:     

 

Posłuchaj piosenki „Pięć zmysłów” i spróbuj ją zaśpiewać wspólnie z osobą prowadzącą.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=MnD7PFCTsVo

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawa logorytmiczna”

Dzieci wypowiadają rytmicznie rymowankę.

Na słowa: „dotyk, węchy wzrok, słuch, smak” – pokazują część ciała odpowiadającą konkretnemu zmysłowi.

Pięć zmysłów mamy i dobrze je znamy.

Dotyk, węch, wzrok, słuch, smak.

Każde dziecko mówi tak:

Pięć zmysłów mamy i dobrze je znamy:

Dotyk…

 

 

Parzyste czy nieparzyste” – zabawa dydaktyczna.

Dzieci wymieniają części ciała, ustalają czy występują one parami czy pojedynczo. Liczą, których części ciała jest więcej, parzystych czy nieparzystych.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj proponuję zabawę matematyczną - „Fasolkowe kwiaty”

Dzieci z ziaren fasoli ( można wykorzystać guziki, korki, spinacze itp) układają kwiaty, które można spotkać na łące. Liczą ile fasolek użyły do ułożenia kwiatków. Podpisują używając kart z cyframi. Porównują ilość użytych fasolek. Robią zapis stosując znaki <,>,=.

Dodatkowo obliczcie i pokolorujcie motyla według podanego kodu.

Plik do pobrania: motyl.doc

Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

09.06.2020r. Wtorek

Co najlepiej smakuje?” - bajka edukacyjna.

Obejrzyjcie bajkę, a dowiecie się jakie są rodzaje smaków.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=l4BwtqiDhdk

 

Jaki to smak?” - dziecięce eksperymenty.

Wykonajcie z rodzicami poniższe eksperymenty:

http://mamotatopobawmysie.pl/2016/10/31/dzieciece-eksperymenty-jaki-to-smak/

 

Zajęcia popołudniowe

Wspólne zabawy” – zabawy i ćwiczenia ruchowo-naśladowcze

 

 • Prawa noga, lewa noga” – Dzieci maszerują po pokoju, na sygnał zatrzymują

się i stają na prawej nodze, druga jest podniesiona i zgięta w tył. na drugi sygnał stają na lewej nodze.

 • Wiosenne słońce” – Dzieci siedzą na dywanie, nogi są wyprostowane.

Podnoszą do góry jedną nogę (raz prawą, raz lewą) i rysują w powietrzu słońce.

 • Deszczowy dzień” – Dzieci na hasło „pada deszcz”,trzymają dłonie nad głową tworząc parasolkę. Gdy usłyszą hasło „kałuża”, wykonują skoki z nogi na nogę.

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj proponuję zabawy sensoryczne.

Woda i kolorowy lód”

Do zabawy z wodą potrzebnych będzie kilka naczyń o rożnych wielkościach i kształtach. Przydadzą się też kubeczki, lejki, miarki kuchenne. Zadaniem dziecka może być przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego, porównywanie, gdzie jest jej więcej, sprawdzanie, czy zawartość jednego naczynia zmieści się w drugim. A wrzucając do pojemników z wodą zabarwione spożywczymi barwnikami kostki lodu, dziecko poznaje przeciwieństwa ciepło – zimno, ciało stałe – płynne. Obserwuje też, jak lód rozpuszcza się i barwi wodę.

Solne obrazki”

Sól kuchenną wsypujemy do kilku kubeczków i energicznie mieszamy kawałkiem kolorowej kredy. Powstały pył zabarwi sól. Teraz można zacząć tworzyć obrazki. Dziecku spodoba się posypywanie nasmarowanej klejem kartki kolorowym pyłem. Zabawę można urozmaicić. Wystarczy przygotować kartkę z wybranym konturem narysowanym grubym flamastrem. Może to być np. owoc, zwierzę, dom – ważne, żeby kształt nie był skomplikowany. Wypełnienie konturów różnymi kolorami soli wymaga większej precyzji i koncentracji uwagi.

Sypka tablica”

Na dużej tacy lub kuchennej stolnicy rozsypujemy warstwę mąki, kaszy manny lub piasku – i tabliczka gotowa. Na ciemniejszym tle kreślone przez dziecko znaki będą lepiej widoczne, co z pewnością zachęci je do dalszej zabawy. Sypką tabliczkę ściera się jednym ruchem ręki, a powierzchnię można wyrównać dosypując odrobinę mąki lub kaszy.

Bawcie się dobrze. Pozdrawiam. 

 

08.06.2020r. Poniedziałek

Posłuchaj kilka razy wiersza czytanego przez rodziców, spróbuj nauczyć się na pamięć.

 

B. Forma "Części ciała"

Mamy głowę, na niej uszy
więc wszyscy słuchamy.
Mamy oczy do patrzenia
i nos, którym wąchamy.

Mamy ręce i paluszki,
wszyscy mamy miękkie brzuszki.
Są też nogi i kolana,
no i stopki do biegania.

 

Odpowiedz na pytania:

Czym słuchamy?

Patrzymy?

Wąchamy?

Słuchamy?

Czujemy?

Poćwicz razem z piosenką ,,W podskokach” i poznaj wartości rytmiczne.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=ZNYBvHTGP1U

 

 

Zajęcia popołudniowe

Kolejność zabawek” – ćwiczenie spostrzegawczości.

Rodzic na dywanie ustawia w rzędzie zabawki. Dzieci zapamiętują ich kolejność. Zamykają oczy, a rodzic zmienia kolejność ustawienia. Dzieci odgadują, która zabawka zmieniła miejsce.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam do zabawy matematycznej „Wskaż, gdzie to jest?” rozwijającej orientację przestrzenną na kartce papieru.

Wskażcie na kartce:

- górny brzeg kartki

- dolny brzeg kartki

- prawy brzeg kartki

- lewy brzeg kartki

- lewy górny róg kartki

- prawy górny róg kartki

- lewy dolny róg kartki

- prawy dolny róg kartki

- prawy dolny róg kartki itd.

 

Rysowanie linii na kartce:

- od góry do dołu 2 linie czerwone

- od dołu do góry 2 linie czarne

- od lewego brzegu do prawego 3 linie zielone

- od prawego brzegu do lewego 3 linie niebieskie

Życzę udanej zabawy . Pozdrawiam.

 

05.06.2020r. Piątek

Dzieci” - praca plastyczna

Wyklej plasteliną chłopca i dziewczynkę według własnego pomysłu lub pokoloruj kredkami.

Plik do pobrania: 

 

Posłuchajcie piosenki "Wszystkie dzieci nasze są" Majki Jeżowskiej i dowolnie pobawcie się przy niej.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=d_vuxQ-9iVQ

 

Zajęcia popołudniowe

Ćwiczenie oddechowe z chusteczką

Rodzic daje chusteczkę higieniczną dla dziecka. Dziecko w leżeniu na plecach, kładzie chusteczkę na twarzy i stara się dmuchnąć w chusteczkę tak, żeby się uniosła ponad twarz. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

Inna wersja tego ćwiczenia polega na tym, że dziecko lekko podrzuca chusteczkę do góry jednocześnie dmuchając na nią.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj przygotowałam opowieść ruchową "Zwierzątka". 

Dziecko naśladuje ruchy oraz odgłosy zwierząt. W czasie opowieści Rodzic robi pauzy, by dziecko mogło samo rozpoznawać, jakimi odgłosami mówią zwierzątka.

Kogut obudził się najwcześniej. Przeciągnął się, ziewnął, rozprostował piórka, wyczyścił swój piękny czerwony grzebień na czubku głowy i wyszedł z kurnika. Słoneczko już pięknie grzało. Kogut przeszedł się po podwórku, zajrzał to tu, to tam, po czym wskoczył na płot i zapiał: kukuryku. Kury obudziły się natychmiast, zaczęły wiercić się na grzędzie, znosząc jajka. Kłóciły się przy tym okropnie… na całe podwórko niosło się ich gdakanie: ko, ko, ko, ko. Nieopodal w stajni usłyszał tę kłótnię koń, zawołał kilka razy: ihaha. Wybiegł ze stajni i zaczął galopować: kląskanie. W chlewiku obudziły się świnki i jak to ze świnkami bywa od razu były głodne, wołały: kwi, kwi, kwi. Gdy zjadły, poszły wytaplać się w błocie. Z obory wychyliła łeb krowa i przywitała się ze świnkami: muuuu Całego gospodarstwa pilnował pies Burek, który, gdy tylko coś się działo, szczekał głośno: hau, hau, hau. Aż do wieczora zwierzątka jadły, bawiły się na podwórku. A gdy słońce zachodziło, wróciły do swoich domków spać.

Narysuj wybrane przez Ciebie zwierzęta lub wydrukuj je i pokoloruj. Pozdrawiam.

 

 

04.06.2020r. Czwartek

 

Dzisiaj podczas zajęć popołudniowych dzieci w przedszkolu wykonywały 

"Gimnastykę oddechową "- ćwiczenia usprawniające aparat oddechowy.

Przenosiły za pomocą słomki kolorowe karteczki w odpowiednie pętle.

 

 

Obejrzyj bajkę pt.: „Prawa Dziecka”.

Link do pobrania: 

https://www.youtube.com/watch?v=f4tbWJo02q4

 

Teraz trochę się poruszamy i zapraszam Was do zabaw ruchowych z Pipi Pończoszanką.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=m2WsGrvCx_w&feature=emb_logo

 

Zajęcia popołudniowe

Rysowanie pod dyktando”.

Proszę o przygotowanie kartki A4, ołówka i kredek.

Rodzic czyta dziecku (powolutku można powtarzać), a dziecko rysuje według instrukcji rodzica:

 

Na środku kartki narysuj budę.

Po prawej stronie budy narysuj psa.

Po lewej stronie budy narysuj dwa drzewa.

Pomiędzy drzewami narysuj kwiatek.

W prawym górnym rogu kartki narysuj słońce.

W lewym górnym rogu kartki narysuj dwie chmury.

Nad budą narysuj ptaka.

 

Zajęcia rewalidacyjne

"KREŚLIMY WZORY I LITERY "

Potrzebna nam będzie taca i np. kasza manna, którą wysypiemy na tacę. Napiszcie lub wydrukujcie na karteczkach wybrane przez siebie proste wzory i litery.
Wydajemy dziecku polecenia -rysuj szlaczki i figury ( pokazujemy odpowiedni obrazek) dłonią, paluszkiem prawym/lewym w przestrzeni – z boku, nad sobą, przed sobą – wzrok podąża za dłonią, a następnie piszemy paluszkiem na tacy z kaszą. Ćwiczenia powtarzamy, zmieniamy wzory i litery, nazywamy je co ma na celu utrwalanie znanych dziecku liter i kształtów oraz poznawanie nowych. Wydrukujcie lub sami nakreślcie na kartce wybraną literę z imienia dziecka i poproście o jej ozdobienie np. wydzieranką z kolorowych papierów lub gazet. Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

 

 

03.06.2020r. Środa

"Matematyczna kolorowanka"

Pokoloruj według kodu cyfrowego ilustrację.

Plik do pobrania: 

 

Posłuchaj piosenki "Jesteśmy dziećmi".

 

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

 

 

Zajęcia popołudniowe

Przyjaciel z bajki” – lepienie z plasteliny.

Dzieci lepią z plasteliny wymyślonego bajkowego przyjaciela.

Po zakończonej pracy przedstawiają swojego przyjaciela. Mówią jak nazywa się i jaka jest jego ulubiona zabawa.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam do wykonania ziemniaczanych pieczątek.

Przygotujcie dowolną ilość ziemniaków i przetnijcie je na pół. Spróbujcie ostrym nożykiem wyciąć w nich różne kształty. Dzieci bacznie obserwują powstające pieczątki, proponują rodzicom co miałyby one przedstawiać.

Potrzebna będzie większa kartka – powierzchnia do stemplowania, jeżeli nie macie dużych kartek to sklejcie kilka małych.

Niewielką ilość farbki wybieramy łyżeczką na małe talerzyki(pojemniczki) i rozprowadzamy je z niewielką ilością wody. Dajemy dziecku pełną swobodę w działaniu – stemplowaniu. Chwalimy dziecko i inspirujemy do dalszego działania. Udanej zabawy!!! Poproście rodziców, żeby przechowali Waszą pracę, bardzo chciałabym ją zobaczyć. Pozdrawiam.

 

02.06.2020r. Wtorek

Posłuchaj wiersza czytanego przez rodziców i odpowiedz na poniższe pytania.

,,Przyjaciel” J. Koczanowskiej

Nie musisz mieć przyjaciół stu,
nie musisz mieć dziesięciu,
wystarczy byś jednego miał,
a to już wielkie szczęście.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto zawsze cię zrozumie,
gdy dobrze jest – to cieszy się,
gdy źle – pocieszyć umie.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto nigdy nie zawiedzie,
a poznasz go, bo z tobą jest
gdy coś się nie powiedzie.

Pytania do dzieci:

1. Kto to jest przyjaciel? (To jedna z najważniejszych osób na świecie. Jeśli go jeszcze nie macie – może kiedyś znajdziecie. To ktoś, z kim dobrze jest się bawić, śmiać, rozmawiać.
Czasami miłe niespodzianki sobie sprawiać).

2. Jaki jest przyjaciel według Was?

3. Kto jest Twoim przyjacielem?

4. Co można robić z nim?

 „Zabawa z przyjacielem" 

Narysuj ilustrację na temat w jaki sposób bawisz się ze swoim przyjacielem, kolegą? Możesz uzyć kredek, mazaków lub farb. Powodzenia.

 

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawa z balonikami”

Rodzic ma 3 baloniki w różnych kolorach.

Dzieci reagują na kolor balonika wykonując ćwiczenia:

Czerwony balonik – zamieniamy się w klauna.

Niebieski balonik – zamieniamy się w baletnicę.

Zielony balonik – zamieniamy się w zawodnika sumo.

 

Ćwiczenia ruchowe:

- przekładanie balonika z ręki do ręki z przodu i z tyłu

- przekładanie balonika z ręki do ręki nisko za plecami i wysoko nad głową

- podrzucamy balonik w górę i próbujemy go złapać

- podrzucamy balonik w górę i próbujemy klasnąć w dłonie przed złapaniem balonika

- z postawy zasadniczej unosimy raz prawą, raz lewą nogę i za każdym razem przekładamy balonik pod kolanem

- w siadzie podpartym o nogach ugiętych balonik leży między stopami.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Rymowanki, pokazywanki i wyciszanki to świetna sprawa!

Dlaczego? Dzieci je uwielbiają! Tego typu zabawy to pomoc w sytuacjach obniżonego skupienia lub nadmiernego hałasu. Doskonalą pamięć, orientację w schemacie własnego ciała – słowem, naprawdę warto je znać!

Plik do pobrania: rymowanki__pokazywanki__wyciszanki.pdf

 

 

 

01.06.2020r. Poniedziałek

 

Wita Was słoneczny ranek, tyle dzisiaj niespodzianek,

tyle przygód czeka nas. Pierwszy czerwca ! Wstawać czas !

Dzisiaj święto Wszystkich Dzieci – to szczególny dla nas dzień.

Jasne złote słonko świeci, spoza chmur uśmiecha się.

Dzisiaj święto Wszystkich Dzieci, niech nam pięknie słońce świeci.

Wszyscy śmieją się od rana, każda buzia roześmiana.

Czar zabawy dziś panuje,każde serce się raduje.

Oj! Jak ptaszki dziś śpiewają. Tak życzenia Wam składają...

 

Życzymy Wam Nasze Kochane Przedszkolaki

śmiechu w domu

i lodów w niedzielę,

i przyjaciół wspaniałych,

i prezentów wiele.

Najlepsze życzenia składają wychowawczynie z grupy IV integracyjnej

 

 

Po wysłuchaniu wiersza „O prawach dziecka”- Marcin Brykczyński  czytanego przez rodziców, powiedz jakie masz prawa?

Plik do pobrania: wiersz(14).pdf

 

Zaśpiewaj i zatańcz do piosenki ,,Pięta kciuk”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=Z52Ys1p-5-4

 

Zajęcia popołudniowe

Przygotowałam dla Was zabawy ortofoniczne i rytmiczne. Myślę, że Wam się spodobają.

 

Zwierzęta” – zabawa ortofoniczna

Dzieci naśladują głosy zwierząt:

Wąż – ssyy, ssyy, ssyy

Lew – łaa, łaa, łaa

Żaba – kum, kum, kum

Dzięcioł – stuk – puk, stuk – puk, stuk – puk

 

"Rytmizacja wyliczanek"

Dzieci wystukują rytm na kijkach bambusowych lub po prostu na drewnianych przyborach kuchennych z jednoczesnym rytmicznym recytowaniem słów.

Następnie podają swoje propozycje afrykańskich wyliczanek:

- szuma buma karo, szuma buma karo, makaruma bam

- koru moru, koru moru, paralu, paralu itp. 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zabawa na Dzień Dziecka: „Skarb dla Władcy”

Co jest potrzebne: prezent na Dzień Dziecka!

Szanowni Rodzice na pewno przygotowaliście upominek na Dzień Dziecka. Dzisiaj proponuję - możecie ukryć go w domu i zabawić się z dzieckiem w ciepło-zimno. Najpierw możecie bawić się np. w odnajdywanie jego ulubionej przytulanki i innych zabawek, a następnie udając, że ukryliście maskotkę, pokierujcie dziecko tak, by odnalazło prezent. Na pewno każde dziecko ucieszy się z takiej formy obdarowania Go prezentem. Życzę udanej zabawy i wielu uśmiechów na twarzyczkach Waszych pociech. Pozdrawiam.

 

 

29.05.2020r. Piątek

Laurka na Dzień mamy z kwiatowym sercem” - praca plastyczna.

Link do pobrania: 

https://www.youtube.com/watch?v=ZCybVZmHNz4

 

Proszę o wysłuchanie i wspólne zaśpiewanie piosenki „Dziękuje mamo, dziękuje tato”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

Tekst piosenki: piosenka_o_mamie_i_tacie.pdf

 

 

Zajęcia popołudniowe

,,W krainie szlaczków i dwóch małych ślimakczków” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Wykonajcie ćwiczenia w dodatkowej książeczce, którą macie w domu.

 

,,Znajdź różnice” – ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej. Znajdź 5 różnic między obrazkami.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj polecam bajkoterapię.

POCZYTAJ MI MAMO - TATO – porozmawiaj, wyjaśnij…

Bajkoterapia jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym i polega na prezentowaniu im utworów o charakterze terapeutycznym. Wszystkie historie mają dobre zakończenie i ich zadaniem jest pomoc w niwelowaniu dziecięcych lęków. ZADANIA BAJKI TERAPEUTYCZNEJ: redukuje stany niepokoju, zwalcza negatywne emocje, motywuje do działania, pomaga w samodzielnym i twórczym radzeniu sobie w świecie, rozwija wyobraźnię i kreatywność, wspiera w budowaniu zasobów osobistych, pomaga w procesie dorastania i rozumienia siebie, jest bramą do dziecięcych fantazji, emocji i przeżyć, wychowuje i edukuje, oddziałuje w sposób relaksacyjny i odprężający, rozbudowuje świat wartości. Bajki pomagajki – terapeutyczne do wyboru wg uznania rodziców.

Życzę przyjemnej lektury. Pozdrawiam.

Link do pobrania:   https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/

 

 

28.05.2020r. Czwartek

 

Dokończ zdanie” – zabawa słowna.

Mama i tata to moi…………..

Mój brat jest dla mamy i taty…………..

Dziadek i babcia to rodzice…………..

Dla babci i dziadka jestem…………..

Mój tata dla mojej babci jest…………..

Moja mama dla mojego dziadka jest…………..

Tata mojej mamy to mój…………..

Mama mojej mamy to moja…………..

Siostra mojego taty jest moją…………..

Brat mojej mamy to mój…………..

Brat mojego taty to mój…………..

 

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców w domu.

Zapraszam do obejrzenia i wspólnej zabawy.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=Y4lnJz2BTJY

 

Zajęcia popołudniowe

 

,, Memo” – ćwiczenia pamięci. Wydrukuj kartę z obrazkami na technicznej kartce. Wytnij obrazki i zagraj z rodzicami. Gra polegająca na odnajdowaniu par takich samych obrazków. Gracz odsłania 2 obrazki. Jeśli są to takie same, zostaną zabrane, jeśli nie, karty będą odwrócone z powrotem.

Plik do pobrania:  

,,Labirynt” – ćwiczenie sprawności grafomotorycznej i koncentracji uwagi. Wydrukuj kartę z labiryntem . Zaprowadz ołówkiem pszczołę do ula.

Plik do pobrania:  

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

MUZYKOTERAPIA

Muzyka uspokaja, uczy wrażliwości, rozwija zainteresowania i pozwala odkryć nowe umiejętności. Muzykoterapia wskazana jest w pracy z dziećmi nadpobudliwymi, zalęknionymi, mającymi trudności z nauką pisania i czytania, a także z niską koordynacją ruchową. Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć.

 

Szanowni Rodzice znajdźcie czas dla swoich pociech, wyciszcie się, wsłuchajcie w znajome a może nieznajome utwory wielkich kompozytorów. 

Szczególnie polecana jest muzyka Mozarta. Terapeuci twierdzą, że jest jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku. Jej fragmenty są wykorzystywane do różnego rodzaju terapii.

Poszukajcie utworów w Internecie. Pozdrawiam.

 

 

27.05.2020r. Środa

 

Bajki Gilusia- matematyczne wyzwanie

(Liczby do 19).

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=Sb_0tels9KM

 

Piosenka dla mamy i taty-proszę o wysłuchanie.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

 

Zajęcia popołudniowe

,,Odejmij kolorowe kropki- ćwiczenia odejmowania. Wykonaj działania według wzoru.

Plik do pobrania: 

,,Przyporządkuj zdania” – ćwiczenia w czytaniu. Wydrukuj kartę, wytnij zdania i przyporządkuj je do obrazków.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dzisiaj proponuję matematyczne zabawy z mamą i tatą.

Wspaniałą zabawą są gry planszowe. Oczywiście wybieramy taką grę, którą preferują dzieci, a najlepiej będzie jak same je wybiorą czy też wykonają.

Gra „Ściganka”(wg met. Gruszczyk –Kolczyńskiej)

Rodzic zwraca się do dziecka: Ułóżmy wspólnie grę, a potem w nią zagramy. Będzie to gra ściganka. Narysuję chodniczek, po którym będziemy się ścigać. Tu jest początek tu koniec wyścigu. Żeby się nie pomyliło, umieszczę znane wam wyrazy: „start” i „meta”, a także narysuję strzałkę, która przypomni nam, w którą stronę będziemy się ścigać. Kiedy chodniczek jest już gotowy, przyglądamy się planszy i stwierdzamy: Plansza do gry jest gotowa. Teraz zawodnicy –pionki –będą się ścigać od startu do mety. Wybieramy pionki i pokazujemy je sobie nawzajem. Przygotowujemy kostki do gry i ustalamy jej reguły np. grę rozpoczyna ten kto wyrzuci największą liczbę oczek. Wygrywa oczywiście ten kto pierwszy dojdzie do mety.

Liczcie dobrze i motywujcie dzieci do liczenia, chwalcie za ich osiągnięcia. Pozdrawiam.

 

 

26.05.2020r. Wtorek

 

Oglądanie zdjęć rodziców.

Bardzo państwa proszę o pokazanie dla dziecka swoich zdjęć np. z wakacji i wspólne ich oglądanie chodzi o to, aby dzieci mogły opisać charakterystyczne cechy wyglądu swoich rodziców i wskazać w czym są podobne do mamy lub taty np.:

Mój tata jest wysoki/niski i ma czarne włosy.

Moja mama ma niebieskie oczy i długie brązowe włosy.

Dzieci zaczynają zdanie od: Mój tata jest… Moja mama jest…

 

Praca plastyczna: "Portret moich rodziców" -rysowanie kredkami pastelowymi.

Proszę przygotować kartkę bloku A4 oraz kredki pastelowe.

Dzieci mają za zadanie narysować portrety swoich rodziców mamy bądź taty.

 

Zajęcia popołudniowe

,,Jak powstaje chleb? - historyjka obrazkowa. Wydrukuj i wytnij historyjkę. Ułóż według kolejności wydarzeń, opowiedz historyjkę komuś bliskiemu.

Plik do pobrania: 

,,Co nie pasuje” – ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej. Wydrukuj kartę lub zrób zadanie przed monitorem komputera. Wskaż co nie pasuje do pozostałych rzeczy.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

DZISIAJ DZIEŃ MATKI

Własnoręcznie wykonana laurka dla mamy na Dzień Matki to najpiękniejszy prezent - laurkę można wykonać z papieru, odrysowując dłoń, wyciąć serce lub kwiaty, a nawet wykonać laurkę dla mamy z rolki po papierze toaletowym. Zainspirujcie dzieci w zależności od tego jakimi materiałami plastycznymi dysponujecie.

Laurka dla mamy z makaronu”

Każda mama ma w kuchennej szafce makaron, prawda? Warto wykorzystać go, pokolorować farbami lub lakierami do paznokci i przyklejać mocnym klejem do kartek. Tak zrobiona laurka z makaronu kokardki wygląda bardzo imponująco. Nie musi to być kartka z makaronu kokardki - w sklepach są przecież też świderki, muszelki czy pióra. To zależy od waszych pomysłów. Inspiracji możecie poszukać w Internecie wystarczy wpisać hasło „Laurka dla mamy”.

Życzę udanej zabawy i pozdrawiam. Wszystkim mamom przesyłam najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim DUŻO ZDRÓWKA!!!

 

25.05.2020r. Poniedziałek

 

Na początku proponuję wykonanie ćwiczeń ruchowych w ramach rozgrzewki.

Kto wyżej skoczy” – Dzieci wykonują podskoki obunóż, na prawej, na lewej nodze.

Marsz – Marsz z wysokim unoszeniem kolan, na palcach, na piętach.

 

Co lubi robić moja mama?” – wypowiedzi dzieci w oparciu o wiersz „Moja mama” D. Kossakowskiej i własne doświadczenia.

Plik do pobrania: wiersz(13).pdf

Rozmowa na temat wiersza:

- Co lubią robić mamy, przedstawione w wierszu?

- Z jakiej okazji składamy mamom życzenia w maju?

- Czego życzymy mamom w dniu ich święta?

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,Kodowanie – ćwiczenia matematyczne. Pokoloruj odpowiednie kropki właściwym kolorem.

Plik do pobrania: 

,,Co słychać na końcu?” - ćwiczenia percepcji słuchowej. Jaką głoskę słyszysz na końcu wyrazu.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dzisiaj proponuję zabawy ruchowe w domu lub w przydomowym ogródku

Butelkowy slalom”.

Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Jeżeli uważacie, że potrzebna będzie pomocna dłoń po prostu ją podajcie i razem pokonajcie pierwszy poziom trudności, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki. Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

 

 

22.05.2020r. Piątek

 

Muzyka” – wspólny śpiew rymowanki na melodię „Panie Janie”.

Dziś orkiestra, dziś orkiestra. Koncert gra, koncert gra.

Dyryguje Karol, dyryguje Karol. Batutą, batutą .

Na bębenku, na bębenkuTomek gra, Tomek gra.

A na wiolonczeli, a na wiolonczeli Patrycja, Patrycja.

Staś ma trąbkę, Staś ma trąbkę. Ola flet, Ola flet.

Iga gra na dzwonkach, Iga gra na dzwonkach. I ja też, i ja też.

Dziś na skrzypcach, dziś na skrzypcach Marcin gra, Marcin gra.

Na akordeonie, na akordeonie Agnieszka, Agnieszka.

Na trójkącie, na trójkącie gra dziś Krzyś, gra dziś Krzyś.

A na tamburynie, a na tamburynie Mateusz, Mateusz.

Ta orkiestra, ta orkiestra. Pięknie gra, pięknie gra.

Będziemy bić brawa, będziemy bić brawa. Cały czas, cały czas.

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,W krainie ślaczków i dwóch małych ślimakczków” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Wykonajcie ćwiczenia w dodatkowej książeczce, którą macie w domu.

 

,,Gra planszowa” – ćwiczenia naprzemienności i oczekiwania na swoją kolej.

Wydrukuj grę, graj z rodzicami.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam Was do zabawy plastycznej „Malujemy instrumenty muzyczne”.

Przygotujcie: farby plakatowe, kubeczki, pędzelki oraz arkusz papieru lub zwykłą kartkę.

Pokażmy dzieciom instrumenty muzyczne, nazwijcie je i powiedzcie lub przeczytajcie o nich kilka krótkich informacji (jeżeli jest taka potrzeba narysujmy dzieciom schematy prostych instrumentów np. bębenków, talerzy, trójkątów itp.).

Malujcie bardzo starannie, podpiszcie swoją pracę, zróbcie zdjęcie swojego dzieła i prześlijcie je do mnie. Pozdrawiam.

 

21.05.2020r. Czwartek

 

Ćwiczenia przy muzyce”

Rodzic włącza dowolną muzykę. Najpierw wykonuje ćwiczenia w wolnym tempie, później te same ćwiczenia w szybszym tempie, dzieci naśladują:

- unosimy przodem w górę obie ręce i opuszczamy w dół,

- unosimy przodem w górę na zmianę raz prawą rękę, raz lewą.

- unosimy obie ręce w górę i podskakujemy jak piłeczka,

- unosimy na zmianę raz jedną nogę w górę, raz drugą,

- unosimy lewą nogę w górę i próbujemy wykonać kilka podskoków na prawej nodze, zmiana nogi ćwiczącej,

- wykonujemy przysiady,

- wykonujemy krążenie w tył raz prawej ręki, raz lewej,

- unosimy ręce w górę i podskakując jak piłeczka staramy obrócić się o 360 stopni w prawą stronę, potem w lewą stronę,

- biegniemy w miejscu unosząc wysoko kolana,

- bieg w miejscu z uderzaniem piętami o pośladki,

- w rozkroku obunóż z ramionami w górze wykonujemy skłony tułowia w prawą i w lewą stronę,

 

Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz?”

Dzieci oceniają czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe:

- Fortepian ma klawisze.

- Na bębenku można zagrać muzykę.

- Gitara ma struny.

- Do gry na trójkącie używamy plastikowej pałeczki.

- Na tamburynie można wystukiwać rytm.

- Dyrygent dyryguje orkiestrą.

 

Zajęcia popołudniowe

,,Dorysuj” – ćwiczenia umiejętności dostrzegania symetrii w rysunku.

Dorysyj druga połowę, pokoloruj obrazek.

Plik do pobrania: 

,,Co to za wyrazy” – ćwiczenia w czytaniu.

Wydrukuj kartę, wytnij sylaby i ułóż z nich wyrazy.

Plik do pobrania: 

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam dzisiaj do ćwiczenia motoryki małej

 • Chwytanie przedmiotów całą dłonią, przedmiotów palcami i manipulowanie nimi

 • Otwieranie i zamykanie pudełek

 • Nawlekanie koralików, makaronu

 • Cięcie nożyczkami materiałów tekstylnych oraz papierniczych.

 

Możecie wybrać sobie powyższe ćwiczenia. Proponuję Wam również wysypanie na tackę np. kaszy manny i pisanie po niej różnych wzorów i liter wskazującym palcem. Pozdrawiam.

 

 

20.05.2020r. Środa

 

Matematyka z dziećmi w domu” - rozwiązywanie zadań z treścią.

Proszę o przygotowanie liczmanów dla dzieci tzn: mogą być do wyboru: guziki, korki od butelek, klocki- 20 sztuk.

Zadania:

 • Na łące latały 4 żółte motyle. Przyleciało do nich 6 motyli białych i 2 motyle

niebieskie. Ile motyli jest razem?

 • Na łące latało 15 motyli. 7 z nich odleciało na sąsiednią łąkę. Ile

motyli zostało?

 • na parapecie stały 4 kwiaty. Mama postawiła jeszcze 2 kwiaty.

Ile kwiatów stoi teraz na parapecie?

 • Ola miała 5 lalek. na urodziny dostała 2 lalki.

Ile lalek ma teraz Ola?

 • Tomek miał 3 piłki. Od taty dostał 5 piłek.

Ile piłek ma teraz Tomek?

 

Improwizacje muzyczne- „Rytm”.

"Muzyczne spinacze"

Dzieci tworzą dźwięki poruszając metalowym kubkiem, w którym znajdują się spinacze.

"Muzykalne klucze"

Dzieci tworzą muzykę z wykorzystaniem pęków kluczy.

"Grochem o ścianę"

Do plastikowej miski dzieci wsypują wysuszony groch. Poruszają miską w prawo, w lewo. Turlający się groch wydaje dźwięki.

 

Zajęcia popołudniowe

 

 ,,Ile jest razem - ćwiczenia dodawania.

Policz kropki z prawej i lewej strony, wpisz wynik działania.

Plik do pobrania: 

,,Pokoloruj obrazek” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Pokoloruj obrazek wedługo podanego kodu.

Plik do pobrania:  

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

ZAPRASZAM DO ZABAW MUZYCZNO – MATEMATYCZNYCH

"LEWA-PRAWA"- utrwalanie stron lewa- prawa

Należy wykonać kilka podskoków, by przyspieszyć akcję serca. Odszukać, gdzie bije serce, rękę bliższą sercu zostawiamy na tym miejscu, bierzemy frotkę i zakładamy na tę rękę- informujemy - to lewa ręka.

Zobaczymy co mamy po lewej stronie? (lewe ucho, oko, itp.)

Wyciągnij do przodu lewą rękę- pokaż i powiedz, co widzisz po lewej stronie? itd. (to samo robimy z prawą stroną, ręką – frotka w tym czasie cały czas pozostaje na lewej ręce) .

 • MARSZ POD DYKTANDO- utrwalenie stron ( z frotką na lewej ręce)

Dziecko porusza się zgodnie z instrukcją osoby dorosłej:

-Idź w prawo 2 kroki…

-Idź do przodu 3 kroki… do tyłu 1 krok…teraz 5 kroków w lewo, itd.

 • TANIEC CZĘŚCI CIAŁA - kształtowanie świadomości własnego ciała.
  Rodzic prosi, aby dziecko poruszało wskazanymi częściami ciała w rytm muzyki. Tańczą kolejno: głowa, szyja, ramiona, ręce, dłonie, palce, tułów, biodra, nogi, stopy.

 

 

19.05.2020r. Wtorek

 

Kto wydaje taki głos?” – zagadki.

 • Wydaję głos, gdy ktoś przekręca mną, aby otworzyć drzwi. (klucz)

 • Jestem okrągła, stukam o podłogę, gdy ktoś uderza we mnie. (piłka)

 • Mam klawisze białe i czarne, aby mnie usłyszeć trzeba na nie nacisnąć. (fortepian)

 

Praca plastyczna „ Grzechotka”

Potrzebne będą: plastikowe butelki mogą być 0,5l, kolorowy papier samoprzylepny, nożyczki, groch lub fasola.

Dzieci ozdabiają plastikowe butelki elementami wyciętymi z kolorowego papieru samoprzylepnego. Następnie wsypują do butelki fasolę, groch itp.

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,Układamy kolcki - historyjka obrazkowa.

Wydrukuj i wytnij historyjkę. Ułóż według kolejności wydarzeń, opowiedz historyjkę komuś bliskiemu. Opowiadaj pełnym zdaniem do każdego obrazka.

Plik do pobrania: 

,,Co nie pasuje” – ćwicznia spostrzegawczości wzrokowej.

Wydrukuj kartę lub zrób zadanie przed monitorem komputera. Wskaż co nie pasuje do pozostałych rzeczy.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zachęcam Was do zabaw rytmiczno – muzycznych z wykorzystaniem wierszyków

 

"MASAŻYKI" (nucimy sobie na dowolną melodię)

 

Zanim zjesz śniadanko, (masujemy brzuszek)

Załóżmy ubranko. (delikatnym ruchem dłoni głaszczemy ciało)

Umyjemy ząbki, buzię, (dotykamy policzków)

już uśmiechy mamy duże (uśmiechamy się)

Pokroimy chlebek, (odwróconą dłonią kroimy chleb na plecach)

zrobimy kakao (delikatnie poruszamy opuszkami palców)

Zróbmy wszystko razem, (chwytamy się za dłonie)

by nam się udało! (podnosimy wspólnie ręce w geście radości)


 

„UBIERAMY SIĘ”

Raz i dwa, zakłada się bluzeczkę (koszulę, sweterek, kurteczkę).

Raz i dwa, to bardzo krótko trwa!
Choć wiemy, że koszula aż dwa rękawy ma,
lecz prędko się ją wkłada, gdy się już wprawę ma.
Raz i dwa, zakłada się bluzeczkę.
Raz i dwa, to bardzo krótko trwa!

Raz i dwa, zakłada się spodenki (rajstopy).

Raz i dwa, bo każdy wprawę ma.
Ta strona to jest lewa, a prawa strona ta!
Nie włoży się odwrotnie, gdy się już wprawę ma.
Raz i dwa, zakłada się spodenki.
Raz i dwa to bardzo krótko trwa!

Raz i dwa, w mig wkłada się buciki.
Raz i dwa, but w nogę już się pcha.
But prawy i but lewy, i już włożone dwa
i nikt się nie pomyli, bo się na butach zna.
Raz i dwa, włożone już buciki.
Raz i dwa, całusa mama da!

 

 

18.05.2020r. Poniedziałek

 

Instrumenty muzyczne” – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej.

 Każdy z nas może usłyszeć różne dźwięki. Mogą to być odgłosy natury: szum wiatru, morza, śpiew ptaków, głosy zwierząt. Mogą to też być odgłosy ulicy: pędzące samochody, motocykle, tramwaje. Czasami słyszymy muzykę w telewizji lub radio. Słyszymy też głosy innych ludzi. Wszystkie te dźwięki to drżenie powietrza. Instrumenty muzyczne działają właśnie na tej zasadzie. Te instrumenty, w których drga naprężona struna, to instrumenty strunowe takie jak: harfa, gitara, skrzypce, wiolonczela. Natomiast te, w których drga wdmuchiwane do rurki powietrze – to instrumenty dęte: flet prosty, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, trąbka. Osoby grające na instrumentach muzycznych to muzycy. Muzycy mogą grać w zespołach muzycznych lub w orkiestrze symfonicznej. Koncertów orkiestry symfonicznej możemy słuchać w filharmonii.

Poproszę aby dzieci wymieniły instrumenty przedstawione w opowiadaniu. 

 

Ćwiczenia i zabawy ruchowe

"Figury" – Dziecko maszeruje i biegają w różnych kierunkach. Na zapowiedź Rodzica „figury” – zatrzymuje się przybierając dowolną figurę.

Szukaj pary” – Dziecko porusza się swobodnie po pokoju na hasło „szukaj pary” – dziecko i rodzic dobierają się w pary według instrukcji, np. stajemy naprzeciw siebie, stajemy jeden za drugim, stoimy obok siebie i trzymamy się za ręce.

Omijamy pokrzywy” – na podłodze rodzic rozkłada kilka kartek A4. Dziecko biegnie jedno w taki sposób, aby nie nastąpić na kartkę.

Marsz” – Marsz po obwodzie koła: na palcach, na piętach, małymi kroczkami, dużymi krokami.

 

Zajęcia popołudniowe

Ćwiczenia wyrównawczo-stymulujące

,,Którędy do zamku? - labirynt, zaprowadź księżniczkę do zamku. Pokoloruj obrazek.

Plik do pobrania: 

 

,,Ile głosek słychać?- ćwiczenie słuchowe.

Podziel nazwy obrazków na głoski. Możesz jeżeli potrafisz wpisać odpowiednie litery w kółka.

Plik do pobrania: 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Chciałam zaproponować Wam dzisiaj domową aromatoterapię – warto stosować ją systematycznie odpowiednio dobierając przeróżne aromaty.

Aromatoterapia poprawia odporność i system immunologiczny dziecka, sprawia, że dzieci o podwyższonym stopniu pobudzenia, dzieci nerwowe oraz mające problem ze skupieniem i koncentracją uwagi w sposób naturalny regulują w/w problemy. Dzięki odpowiedniej aromatoterapii niwelujemy np. problemy dziecka z zasypianiem, obniżamy napięcia emocjonalne. Dobór olejków eterycznych oraz wszelkich zapachów, które chcielibyście Państwo zastosować w domowych sesjach aromaterapii musi być ukierunkowany wg preferencji zapachowych dzieci.

Proszę o przygotowanie plasterków owoców: np.: pomarańczy, cytryny, jabłka itd. oraz warzyw np.: ziemniaka, buraka, cebuli. Do małych talerzyków wsypujemy trzy przyprawy np.: cynamon, imbir, majeranek (wszystko wg uznania).

Oczywiście wszystko przygotowujemy wraz dziećmi i opowiadamy im – nazywamy wykonywaną czynność, nazywamy przyprawy. Wąchamy i nazywamy zapachy, uważnie obserwujemy reakcję dzieci. Powtarzamy zadanie tak, żeby dzieci wąchając widziały. Po kilkakrotnym powtórzeniu zakrywamy szalikiem (chustką) oczy dziecka i podsuwamy przygotowane zapachy, naprowadzamy myśli naszych pociech (oczywiście jeżeli mają problem z nazwaniem zapachu) np.: jest to owoc, jest to warzywo, jest to przyprawa. Możecie Państwo na początku przygotować tylko dwa - trzy lub cztery zapachy, gdyż podczas wszelkich zabaw zmierzamy do tego, żeby dziecko osiągnęło sukces, cieszyło się. Zwiększamy ilość stosowanych zapachów wg uzyskanych efektów. Do aromatoterapii można zastosować olejki eteryczne wg uznania, a także wszelkiego rodzaju aromaty do ciast (nasączamy nimi waciki) Życzę udanej zabawy i zachęcam do systematycznej aromatoterapii. Pozdrawiam.

 

15.05.2020r. Piątek

 

Zachęcam do wykonania pracy plastycznej „Maska z papierowego talerzyka”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=Jus9kWb_vYU

 

Improwizacja wokalna.

Dzieci śpiewają rymowankę „Wesele” na wymyśloną przez siebie melodię.

 

Młody rycerz i księżniczka dziś wesele mają.

A więc gości młodych, starych wielu zapraszają.

Już orkiestra im przygrywa, wszyscy tańczą wkoło.

Będą tańczyć do północy i będzie wesoło.

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,W krainie ślaczków i dwóch małych ślimakczków” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Wykonajcie ćwiczenia w dodatkowej książeczce, którą macie w domu.

,,Kwadraty – ćwiczenia matematyczne.

Wytnij kolorowe kwadraty. Ułóż od najmniejszego do największego, potem od najwiekszego o najmniejszego.

Plik do pobrania:    

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Witam Was serdecznie i zapraszam do czytania bajek - dzisiaj proponuję bajkę

pt. „Ślimaczek Wędrowniczek”.

Przeczytaj wierszowaną bajkę o sympatycznym ślimaku albo posłuchaj jej w interpretacji Tomasza Knapika w Internecie.

Plik do pobrania: bajka(2).pdf

Koniecznie porozmawiajcie o bajce, opowiedzcie, wyjaśnijcie, odpowiedzcie na pytania Waszych dzieci. Pozdrawiam.

 

 

14.05.2020r. czwartek

 

Jestem aktorem” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

Dzieci poruszają się swobodnie po pokoju na sygnał rodzica zatrzymują się i naśladują ruchy wskazanej przez rodzica postaci (rycerza, kota, wróbla, piłkarza).

Proszę o przeczytanie dzieciom bajki D. Kossakowskiej „ Żabka Klementynka”.

Plik do pobrania: bajka(1).pdf

Rozmowa na temat bajki.

 • Gdzie mieszkała ze swoją rodziną żabka Klementyna?

 • Jak wygląda wiosenna łąka?

 • Jakie cechy charakteru posiadała Klementyna?

 • Gdzie Klementyna spędzała czas z przyjaciółmi?- Jakie zabawy urządzały żaby?

 • Przed kim przestrzegała Klementynę mama?

 • Kogo Klementyna spotkała nad sadzawką?

 • Co pomyślała żabka, gdy zobaczyła bociana?- Jak nazywał się bocian, którego spotkała Klementyna?

 • Co bocian zaproponował żabce?

 • Co odpowiedziała żabka na propozycję bociana?

 • Jak myślisz, czy żabka i bocian zostali przyjaciółmi?

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,Pokoloruj obrazek” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Pokoloruj obrazek wedługo podanego kodu.

Plik do pobrania:  

 

,,Pajacyk – ćwiczenia sprawności manualnej.

Wytnij elementy po prawej stronie kartki, ułóz takiego samego pajacyka z wyciętych elementów na innej kartce wg wzoru.

Plki do pobrania:  

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Zabawy z muzyką i piosenką to ulubiona postać zabaw większości dzieci.

Pobawmy się wspólnie z nimi.

Dzieci pięknie rozwijają swoją wrażliwość. Wychowanie muzyczne uczy wyraźniej wymowy, rytmu, słuchu muzycznego, wyrażania siebie. Rozwija poczucie piękna i estetyki.

Wysłuchajcie razem z dziećmi piosenki pt. „Teatr chmur” Piotra Fronczewskiego – włączcie napisy na filmie, możecie przygotować dziecku narzędzia do wystukiwania rytmu np. miskę i łyżkę.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=sE9X6mxtRRE

Bawcie się dobrze! Pozdrawiam.

 

13.05.2020r. Środa

 

"Matematyka z dziećmi w domu" – propozycje zabaw matematycznych.

Zabawy matematyczne według Małgosi:

https://www.youtube.com/watch?v=3aK8gWNWQNo

Dodawanie na cukierkach:

https://www.youtube.com/watch?v=VL7s-ENTyXo

Dodawanie do 10 na palcach:

https://www.youtube.com/watch?v=PSIZdjKSuu8

 

Improwizacje muzyczno- rytmiczne.

Powtórz rytm” – zabawa słuchowa.

Rodzic wyklaskuje rytmy, a dzieci powtarzają je klaszcząc, uderzając dłońmi o uda, tupiąc w podłogę.

Rób tak jak ja” – rytm ruchowy.

Rodzic pokazuje dzieciom kilka powtarzających się ćwiczeń

ruchowych, np. 2 podskoki, przysiad, 3 klaśnięcia nad głową, 2 skłony. Dzieci powtarzają ćwiczenia zachowując ich kolejność.

Posłuchaj i ułóż rytm”.

Rodzic klaszcze w dłonie oraz uderza dłońmi o uda. Dzieci układają usłyszany rytm z kolorowych patyczków.

Śpiewanie rytmów”.

Dzieci śpiewają rytm

la li, la li, la lila li li, la li li, la li lila la la li, la la la li,la la la.

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,Policz kropki - ćwiczenie w przeliczaniu. Policz kropki i wpisz ich liczbę w w odpowiednie miejsce.

Plik do pobrania:  

,,Co to za wyrazy” – ćwiczenia w czytaniu. Wydrukuj kartę, wytnij sylaby i ułóż z nich wyrazy.

Plik do pobrania:  

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

ZAPRASZAM DO WYKONANIA ZADAŃ MATEMATYCZNYCH

Proszę przygotować: 10 guzików( mogą być klocki, patyczki, kapsle itp), kartoniki z cyframi od 1 do 9 i liczbą 10.

Dziecko przelicza ile ma elementów . Liczy od przodu do tyłu i odwrotnie. Przelicza palce u obu rąk. Odpowiada na pytania związane z wierszem.

Dziecko losuje kartoniki i układa je w odpowiedniej kolejności.

Proszę przeczytać dziecku wiersz:

Dziesięć kwiatów rośnie w

ogrodzie w donicach pięknych, nowych.

A nad kwiatami lata dziesięć,

motyli kolorowych.

Dziesięć kropelek deszczu spadło,

po jednej na każdy kwiatek.

- O jak przyjemnie i jak miło-

odezwał się mały bratek.

 

 

12.05.2020r. Wtorek

"W bajkowej krainie" - rozwiązywanie zagadek

Rodzic czyta-dziecko odpowiada:

 • W lesie zbieram kwiatki, wilka się nie boję. Zrobię kilka skoków i przed domkiem babci stoję- Czerwony kapturek

 • Jesteśmy różowe, po cztery nóżki mamy. I wspaniały domek przez jedną z nas zbudowany.- Trzy świnki

 • Jestem chłopcem z drewna, wszyscy mnie tu znają. Gdy zaczynam kłamać, na mój nos spoglądają Pinokio

 

Jaką bajkę lubisz najbardziej?” – wypowiedzi dzieci.

Dzieci podają tytuł bajki, którą lubią najbardziej i uzasadniają swój wybór.

"Skarpetowa pacynka - praca plastyczna

Polecam super pomysł na świetną zabawę. Miłej pracy.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=Xq9N9KHoFBQ

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy i ćwiczenia wyrównawczo-stymulujące

,,Sadzimy kwiaty - historyjka obrazkowa. Wydrukuj i wytnij historyjkę. Ułóż według kolejności wydarzeń, powiedz jakie czynności wykonał ogrodnik.

Plik do pobrania:  

,,Co nie pasuje” – ćwicznia spostrzegawczości wzrokowej. Wydrukuj kartę lub zrób zadanie przed monitorem komputera. Wskaż co nie pasuje do pozostałych rzeczy.

Plik do pobrania:  

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dlaczego warto wprowadzać zabawy teatralne w domu i w przedszkolu?

Zabawy teatralne zarówno w domu jak i w przedszkolu mogą zarówno dobrze wpłynąć na dzieci, które są nieśmiałe, jak i te, które potrzebują uwolnić nagromadzoną w sobie energię.  Zabawy te pobudzają kreatywność, uczą relacji społecznych, ośmielają do podejmowania aktywności na tle domowników czy też grupy w przedszkolu. Dziecko przez zabawy teatralne ma możliwość uczenia się wyrażania własnych emocji, rozpoznawania emocji innych, doskonalenia aparatu mowy i motoryki. Zabawy teatralne mogą także pomóc w procesie wychowawczym, jako ciekawe metody wprowadzenia dziecka do świata wokół nas, wspomóc jego wyobraźnię oraz kreatywność.

Tak jak wspominałam dzisiaj potrzebujemy tektury do wykonania wspólnie z dziećmi sylwet, które wystąpią w naszym teatrzyku. W zależności od tego jaką scenę wykonaliście wczoraj spróbujcie wspólnie z dziećmi wykonać sylwety np. zwierząt leśnych, narysujcie je i pomalujcie farbami lub wydrukujcie i przyklejcie na tekturkę, pozwólcie dzieciom samodzielnie je wyciąć. Zainspirujcie wspólną zabawę w teatr – pokażcie dzieciom co mogą robić i mówić zwierzęta . Dajcie im pełną swobodę. Gwarantuję wspaniałą zabawę. Pozdrawiam.

 

11.05.2020r. Poniedziałek

 

Rozpocznijmy od zabaw ruchowych dla dzieci w domu.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=ZvvewNwtu_c

Bardzo proszę rodziców o przeczytanie wiersza „Teatr” B. Koronkiewicz.

Plik do pobrania:  wiersz(4).pdf

Po wysłuchaniu wiersza przez dzieci zadajmy im pytanie: „Co robi aktor” – niech będą to ich swobodne wypowiedzi.

Następnie wyjaśnijmy naszym dzieciom znaczenie poszczególnych słów:

 • Aktor to osoba grająca rolę w teatrze lub filmie.

 • Spektakl to sztuka teatralna odegrana przez aktorów przed zgromadzoną publicznością

 • Kostium to strój aktora, który wyróżnia graną przez niego postać. Kulisy to miejsce znajdujące się za sceną, w którym aktorzy przygotowują się do występu.

 • Rekwizyty to przedmioty wykorzystywane w przedstawieniu teatralnym.

 • Scena to miejsce w teatrze przeznaczone do wystawiania sztuk teatralnych.

 • Pantomima to rodzaj przedstawienia, w którym aktor (mim) nie używa głosu, lecz odgrywa swoją rolę używając ruchu i gestów.

 • Antrakt to przerwa między aktami przedstawienia teatralnego.

 

Zachęcam do obejrzenia filmików na temat teatru:

Jak powstaje spektakl teatralny”: https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

Z wizytą w teatrze lalek”: https://www.youtube.com/watch?v=Vks87Zt_XO4

 

Zajęcia popołudniowe

 

,,Domek z kół - ćwiczenia w kodowaniu. Pokoloruj odpowiednie pola na dole, aby powstał taki sam domek. Powiedz jakich kolorów użyłeś do kolorowania obrazka, nazwij pierwszą głoskę tych kolorów.

Plik do pobrania:  

,,Jaki to wyraz?” - ćwiczenia percepcji słuchowej. Przeczytaj wyrazy. Wydrukuj i wytnij obazki i litery. Ułóż wyrazy do obrazków.

Plik do pobrania:  

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam Was do przygotowania sceny z tektury (tekturowego pudełka a na jutro również będziemy potrzebować tektur do wykonania sylwet do naszego teatrzyku) Jak wykonać scenę z tektury? – wpisz to hasło, żeby zobaczyć zdjęcie.

Do wykonania tej sceny potrzebujemy pudełka. W wersji najmniejszej może być ono po butach, więcej zabawy będzie jednak, gdy zorganizujemy większe pudło. Jeśli nie mamy takiego w domu, najlepiej przejść się do najbliższego sklepu i o nie poprosić. W jednej ze ścian wycinamy dziurę. Powierzchnię pozostałą dookoła otworu ozdabiamy według uznania. Możemy zrobić stary telewizor, rysując kilka guzików, lub namalować bądź przykleić wzory geometryczne. Możemy też pokusić się o bardziej wyszukaną dekorację, tworząc scenerię lasu, morza czy dżungli z materiałów o różnej fakturze (filc, tkaniny, bibuła, tasiemki, brokatowe flamastry itp.). Kurtynę mocujemy na sznurku, który najlepiej przytwierdzić do ścian przylegających do sceny.

Życzę udanej zabawy – pozdrawiam.

 

08.05.2020r. Piątek

 

Praca plastyczna „Motyl malowany gąbką”.

Potrzebne będą: gąbka do mycia naczyńfarby plakatowe, gumka recepturka, pędzelek, kartka papieru.

Sposób wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=wuIXb58fQBA

 

Kolejna propozycja „Motyle- origami z papieru” .

Potrzebne będą: kolorowy papier.

Sposób wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=glprCZujOeY

 

Jeszcze jedna propozycja „Motyl malowany sznurkiem”.

Potrzebne będą: sznurek, farby plakatowe, dwie kartki z bloku rysunkowego.

Sposób wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=oY1ht1E9p_w

 

Zajęcia popołudniowe

,,W krainie ślaczków i dwóch małych ślimakczków” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Wykonajcie ćwiczenia w dodatkowej książeczce, którą macie w domu.

 

,,Układanka” – ćwiczenia manualne.

Wydrukuj kartę i wytnij po wskazanych liniach. Ułóż układankę według cyfr od 1 do 10.

Plik do pobrania:     

 

Zajęcia rewalidacyjne

"Rytmy" – zabawa bez przygotowania

Nie wszystkie zabawy muzyczne wymagają od nas sprzętu lub muzycznych kompetencji. Proste ćwiczenia rytmiczne jesteśmy w stanie przeprowadzić bez żadnego przygotowania. Możemy:

 • wystukiwać rytm dowolnej piosenki różnymi przedmiotami dodatkowo budując doświadczenia dźwiękowe w oparciu o przedmioty codziennego użytku: łyżki, widelce, chochle, garnki, miski itp.

 • naśladować rytm wyklaskany przez dorosłego (wyklaskany lub wytupany), cierpliwie czekamy aż dziecko poprawnie powtórzy, chwalimy, nagradzamy.

Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

 

07.05.2020r. Czwartek

Kto odgadnie”? - rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na łące.

Plik do pobrania:  zagadki.pdf

 

Proszę o przeczytanie wiersza dla dzieci „TYLKO JEDEN RAZ” M. Buczkówny.

Plik do pobrania:  wiersz(1).pdf

 

Następnie zapraszam do obejrzenia filmiku „Wędrówki Skrzata Borówki- Łąka”

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

 

 

Zajęcia popołudniowe

,,Pokoloruj obrazek” – ćwiczenia grafomotoryczne.

Pokoloruj obrazek wedługo podanego kodu.

Plik do pobrania:  

,,Sekwencje ” – ćwiczenia lewopólkulowe.

Wydrukuj kartę, wytnij obrazki i dokończ układanie sekwencji.

Plik do pobrania:  

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Zapraszam do zabaw matematycznych.

Potrzebne będą kartki: zielona, żółta, czerwona, niebieska, kartki z napisami wiosna, lato, jesień, zima, słomki, wydrukujcie lub narysujcie 9 czarnych niedużych kół oraz schemat biedronki, wydrukujcie lub otwórzcie stronę z czterema porami roku

Nazwy miesięcy – utrwalenie nazw miesięcy i pór roku

przypominamy jaką mamy porę roku, wskazujemy ją na ilustracji, - podajemy nazwy pozostałych pór roku, wskazujemy je na ilustracji - podajemy nazwę miesiąca „maj” - wymieniamy wszystkie nazwy miesięcy

Ćwiczenie klasyfikacyjne „Pory roku”

Dziecko otrzymuje małe karteczki z napisami: wiosna, lato, jesień, zima , przyporządkowują je do odpowiedniej pory roku, nakleja je lub po prostu kładzie na kartkę w odpowiednim kolorze (zielony-wiosna, żółty-lato, czerwony-jesień, niebieski-zima). Wyjaśniamy dziecku dlaczego wybraliśmy takie kolory. Prosimy dziecko, żeby opowiedziało nam jakimi kolorami i dlaczego charakteryzują się poszczególne pory roku.

Ćwiczenia oddechowe „Biedronka” – dziecko za pomocą słomek do picia przenosi kropki biedronki na przygotowany szablon owada. Przelicza je i powtarza czynność.

Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

 

 

06.05.2020r. Środa

Zapraszam do obejrzenia ciekawej lekcji: Zdalne nauczanie- „Wiosenne kwiaty” z zakresu kształtowania pojęć matematycznych.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=tXwj9k0mC8c

 

Wysłuchajcie piosenki „ Bal na łące”.

Link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

 

 

Zajęcia popołudniowe

,,Co nie pasuje” – ćwicznia spostrzegawczości wzrokowej. Wydrukuj kartę lub zrób zadanie przed monitorem komputera. Wskaż co nie pasuje do pozostałych rzeczy.

Plik do pobrania:  

,,Co to za wyraz” – ćwiczenia w czytaniu. Wydrukuj kartę, wytnij litery po prawej stronie i ułóż wyrazy.

Plik do pobrania:  

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

MAJOWA ŁĄKA - praca plastyczna

Dzisiaj będziemy potrzebować wydrukowanych przez rodziców owadów: motyli, pszczół, biedronek itd., nożyczek, kleju oraz kredek i kartki papieru wg uznania.

Wytnijcie swoje owady i rozmieście je na swojej kartce. Jeżeli uznacie, że jest dobrze przyklejcie je na tej kartce. Samodzielnie narysujcie dużo kwiatów, żeby Wasza łąka była piękna, narysujcie też trawę oraz uśmiechnięte majowe słoneczko.

Koniecznie podpiszcie Waszą pracę, zróbcie zdjęcie i prześlijcie je do mnie. Pozdrawiam.

 

 

05.05.2020r. Wtorek

 

"Dokończ zdanie" - zabawa słowna

Rodzic czyta zdania a dzieci starają się je dokończyć:

Żaby mieszkają na …

Dziób bociana jest koloru …

Biedronki maja ubranko w …

Stokrotki rosną na …

Żaby są koloru …

Motyl ma kolorowe …

Bociany polują na …

Na łące rośnie dużo …

Na grzbiecie swój domek nosi …

Słodki miodek dają nam …

Biedroneczka” - praca plastyczna

Potrzebne będą: kartka bloku rysunkowego, wycinanki lub kolorowe kartki: 1x czarna,1xczerwona bądź pomarańczowa, nożyczki klej a poniżej sposób wykonania.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=r0mUU1IM9mM

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy i ćwiczenia wyrównawczo-stymulujące

 

,,Jak powstał karmnik - historyjka obrazkowa.

Wydrukuj i wytnij historyjkę. Ułóż według kolejności wydarzeń, opowiedz historyjkę komuś bliskiemu.

Plik do pobrania:  

 

,,Poszukaj kropek - ćwiczenia w liczeniu.

Wyszukaj i policz kropki, wpisz ich liczbę w odpowiednie miejsce.

Plik do pobrania:  

 

Zajęcia rewalidacyjne

Czytamy wiersz i uczymy się na pamięć jednej wybranej przez dziecko zwrotki, a dziecko uczy swojego ulubionego misia/lalę trzymając go/ją na kolanach (powtarza za rodzicem).

"Majowa łąka..."

Maj rządzi się na łące,
rozłożył dywany kwitnące.
Kwiaty złocą się i bielą,
mieszając z soczystą zielenią.

Ciepły wiatr nimi kołysze,
śpiew ptaków przerywa ciszę.
Ożywione poranną rosą,
płatki do nieba wznoszą.

Słońce spogląda zza chmur,
muska ciepłym promieniem.
Wśród wysokich gór,
łąka zaprasza do siebie.


 

Nauczcie się pięknie jednej zwrotki wiersza. Pozdrawiam.

 

 

04.05.2020r. Poniedziałek

 

Witam was na majowej łące zacznijmy od prostej zabawy ruchowej.

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4

 

Zapraszam do wysłuchania wiersza „Letnia łąka” A. Moskala.

Plik z wierszem:  wiersz(4).doc

 

Rodzic zadaje pytania, na które dzieci udzielają odpowiedzi:

Jakie zwierzątko chodziło po liściu?

Kto zachwycał się domkiem ślimaka?

Skąd wyjrzała dżdżownica?

Co wtoczył 3uczek?

Czym martwiła się stonoga?

Co przydarzyło się biedronce?

Jakie jeszcze zwierzęta wystąpiły w wierszu?

 

Zajęcia popołudniowe

 

Zabawy wyrównawczo-stymulujące

,,Kolorowe Gąsienice – ćwiczenia manualne. Dokończ kolorowanie gąsienicę wg podanej sekwencji kolorów. Nazywaj kolory, podziel je na sylaby i głoski.

Plik do pobrania:  

,,Co słychać? - ćwiczenia słuchowe. Jaką głoskę słyszysz na początku wyrazu.

Plik do pobrania:  

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam Was do ćwiczeń i zabaw wg Weroniki Sherborne, które mają na celu:

- kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi.
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy.
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera.

Siadamy wygodnie np. na kocyku lub dywanie i zaczynamy od ćwiczeń kształtujących świadomość schematu ciała.

„Bajka o moim ciele” – wszyscy znajdują się w pozycji siedzącej i nazywają różne części ciała i jednocześnie wykonując konkretny ruch:
- poznajemy swoje rączki,
- rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
- paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
- po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
- idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedną, raz w drugą stronę,
- po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,
- paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy,
- poprawianie fryzury,

Naleśniki”, czyli rolowanie na kocyku dziecka – rodzic klęczy na podłodze przy leżącym na plecach dziecku i zawija je, obraca w różnych kierunkach, masuje lekko, mocniej i najmocniej. Jeżeli chcecie zróbcie zmianę i pozwólcie się dziecku masować.

*Sadzamy dziecko na kocyku i w miarę możliwości ciągamy je po całym mieszkaniu. Jeżeli jest w domu druga dorosła osoba to połóżmy swoją pociechę na kocyku i pobujajmy ją w różnym tempie, tak aby dziecko było zadowolone, radosne, szczęśliwe.

 

 

 

30.04.2020r. Czwartek

 

"Podróż po Holandii" - rozwiązywanie zagadek

Odgadnij zagadkę, podziel wyraz na sylaby i głoski.

Plik do pobrania:  zagadki(1).doc

 

Proponuję teraz trochę ruchu, który uprzyjemni Wam czas.

Ćwiczenia gimnastyczne z użyciem butelki

Link do pobrania: 

https://cloud6z.edupage.org/cloud/Cwiczenia_gimnastyczne_z_uzyciem_plastikowej_butelki.pdf?z%3Aq%2Fee7LkIXCinJQvH6hBi8B%2FTYIGybQ4mYiJYGFeBJevJhHo7RBbxZSW02FY5MAeM

 

 

Zajęcia popołudniowe

 

Zabawy z zakresu rozwijania pojęć matematycznych

Wirtualne przedszkole” - zabawa matematyczna

Cele:

 • liczenie w zakresie 10

 • utrwalenie pojęcia: „para”

 

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=Hh-ngZ81CnQ

 

"Gdzie jest miś"- zabawa dydaktyczna

Cele:

- utrwalanie pojęć: „na, pod, za, przed, obok, nad”

Uwaga będzie potrzebne krzesełko i ulubiona zabawka.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=hOtF5ASCiTA

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Dzisiaj proponuję „Wiosenne rymowanki ”.

Dziecko tworzy rym do podanych zdań. Mama czyta zdanie, dziecko dopowiada słowa tworząc rym do podanego zdania.

Przez deszczyk pokropione rosną listeczki ….….(zielone)

Zajączki kicają i trawki ……… (szukają)

Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez ……… (ogona)

Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się….. (chowają)

Bocian ma ostro zakończony dziób ….. (czerwony)

Słoneczko wiosenne świeci, na podwórko zaprasza....... (dzieci)

Ptaszki przyleciały i od rana ….... (śpiewały)

Przez deszczyk pokropione rosną w ogródku sałatki ….... (zielone)

 

Jeśli rymy Wam się spodobały, to możecie rymować w każdej chwili dnia. Szukajcie rymów w salonie, kuchni i łazience. Życzę miłych poszukiwań.

Kanapa- sałata

Półka – jaskółka

Nóż – róż

Stół – pół

Woda – kłoda

wanna – panna

szczoteczka – maseczka itp.

Wykonaj poniższe zadania:

WIOSENNE-KODOWANIE-1.pdf

WIOSENNE-KODOWANIE-2.pdf

Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

 

29.04.2020r. Środa

"Zakodowany tulipan" – zabawa matematyczna

Wydrukuj kartę pracy lub wykonaj zadanie na planszy przygotowanej z pomocą rodziców.

Zakoduj tulipana wg poniższego kodu:

file:///C:/Users/Admin/Downloads/Tulipan.pdf

 

Odsłuchaj hymnu Holandii:

https://www.youtube.com/watch?v=Sw38oWLkqKM

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy wyrównawczo-stymulujące

z zakresu rozwijania pojęć matematycznych

 

„Pokoloruj według wzoru"- kolorujemy tyle owoców ile wskazuje nam cyfra.

Cele:

- utrwalanie znajomości cyfr od 1 do 10

- kształcenie umiejętności liczenia w zakresie 10

 

Plik do pobrania:    

 

"Większy, mniejszy"-kolorujemy raz większe, raz mniejsze owoce a raz tej samej wielkości.

Cel: - utrwalanie pojęć: "większy, mniejszy, taki sam"

 

Plik do pobrania:    

 

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

"W gospodarstwie wiejskim" - opowieść ruchowa

Dziecko naśladuje ruchy oraz odgłosy zwierząt. W czasie opowieści Rodzic robi pauzy, by dziecko mogło samo rozpoznawać, jakimi odgłosami mówią zwierzątka.

Kogut obudził się najwcześniej. Przeciągnął się, ziewnął, rozprostował piórka, wyczyścił swój piękny czerwony grzebień na czubku głowy i wyszedł z kurnika. Słoneczko już pięknie grzało. Kogut przeszedł się po podwórku, zajrzał to tu, to tam, po czym wskoczył na płot i zapiał: kukuryku. Kury obudziły się natychmiast, zaczęły wiercić się na grzędzie, znosząc jajka. Kłóciły się przy tym okropnie… na całe podwórko niosło się ich gdakanie: ko, ko, ko, ko. Nieopodal w stajni usłyszał tę kłótnię koń, zawołał kilka razy: ihaha. Wybiegł ze stajni i zaczął galopować: kląskanie. W chlewiku obudziły się świnki i jak to ze świnkami bywa od razu były głodne, wołały: kwi, kwi, kwi. Gdy zjadły, poszły wytaplać się w błocie. Z obory wychyliła łeb krowa i przywitała się ze świnkami: muuuu Całego gospodarstwa pilnował pies Burek, który, gdy tylko coś się działo, szczekał głośno: hau, hau, hau. Aż do wieczora zwierzątka jadły, bawiły się na podwórku. A gdy słońce zachodziło, wróciły do swoich domków spać.

Narysuj wybrane przez Ciebie zwierzęta lub wydrukuj je i pokoloruj. Pozdrawiam.

 

 

28.04.2020r. Wtorek

Opowiadanie „O żółtym tulipanie” M. Rożyckiej

Posłuchajcie historii o cebulce...

Plik do pobrania:  opowiadanie(3).doc

 

Pytania na temat opowiadania:

O jakiej cebulce jest mowa w tym opowiadaniu? (o tulipanie)
Gdzie mieszkała ta cebulka? (w ziemi)
Kiedy została wsadzona do ziemi? (jesienią)
Co zrobiła ta cebulka, kiedy przyszła zima? (zasnęła)
Jak długo spała? (do wiosny)
Kto go obudził? (słońce i deszcz)
Co się wydarzyło potem? (cebulka zaczęła kiełkować, pojawił się pączek a później kwiat)
Co należy do części podziemnej, a co nadziemnej? Określanie części rośliny.

 

"Tulipan" - praca plastyczna

Proponuję wykonać wspólnie z rodzicami tulipana z origami. Pomoże Wam poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=WjCTQf9F8fg

lub:

https://centrumrekodziela.pl/artykuly/kurskrokpokrokujakzrobictulipandmuchanyzpapieru

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy wyrównawczo-stymulujące

Przesyłam karty pracy rozwijające logiczne myślenie u dzieci: "Co tu nie pasuje?"-wybieramy element, który nie pasuje do pozostałych i kolorujemy lub zaznaczamy czerwoną kredką.

Pliki do pobrania:       

 

"Rysujemy owoce"- rysowanie po śladzie.

Plik do pobrania:   

 

Zajęcia rewalidacyjne

Wysłuchajcie opowiadania pt.: „Wszystko o mleku”.

To wspaniały temat zwłaszcza dla dzieci mieszkających w mieście. Dobry temat do tego, aby uświadomić dzieciom jak ważne jest mleko w diecie każdego dziecka. Pamiętaj: Pij mleko.


Babcia i dziadek Marty mieszkają na wsi. Zajmują się hodowlą krów. Krowy mieszkają w oborze, która codziennie jest sprzątana. Ściany wyłożone kaflami, każdego dnia są myte i spłukiwane ciepłą wodą. Krowy muszą być czyste i zdrowe. Często odwiedza je pan weterynarz i sprawdza czy nic im nie dolega. Mleko, które dają przez cały rok jest bardzo zdrowe. Krowy dojone są każdego dnia. Można to robić ręcznie lub przy pomocy elektrycznej dojarki. Następnie w specjalnych pojemnikach, zwanych cysternami, mleko wiezie się do mleczarni. Tam zostaje dokładnie zbadane czy nie zawiera bakterii, które mogą wywołać choroby. Mleko szybko się psuje, dlatego musi być szybko przetworzone. Otrzymuje się z niego: jogurty, sery, mleko w proszku, kefiry, lody, śmietanę, masło, maślankę. Część rozlewa się do butelek i kartonów. Gotowe produkty rozwożone są do sklepów.

Wykonaj poniższą kartę pracy: karta_pracy-piatek.pdf

Pozdrawiam!

 

27.04.2020r. Poniedziałek

 

"Holandia-kraj wiatraków i kwitnących tulipanów"

Dzisiaj poznamy Holandię kraj wiatraków i kwitnących tulipanów.

Plik do pobrania: Holandia1.pdf

Zobacz gdzie znajduje się na mapie Holandia:

https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk00b7t759adF_Kt2aVz1zgBL4fR_KA:1585673865317&q=Holandia+mapa+pa%C5%84stwa&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwig7uK7l8XoAhWHZMAKHbTbB7oQsAR6BAgKEAE&biw=1920&bih=969#imgrc=-lwatU_JiJomuM

 

A teraz proponuję trochę ruchu, który uprzyjemni Wam czas spędzony w domu.

Ćwiczenia gimnastyczne z użyciem butelki:

https://cloud6z.edupage.org/cloud/Cwiczenia_gimnastyczne_z_uzyciem_plastikowej_butelki.pdf?z%3Aq%2Fee7LkIXCinJQvH6hBi8B%2FTYIGybQ4mYiJYGFeBJevJhHo7RBbxZSW02FY5MAeM

 

Zajęcia popołudniowe

Bardzo proszę, aby w tym tygodniu w ramach zajęć popołudniowych dzieci poćwiczyły grafomotorykę. W tym celu przesyłam karty pracy do wyboru oraz ciekawe filmiki edukacyjne.

Karty pracy: 

grafomotoryka_(1).pdf

6-latek_grafomotoryka_cz1.pdf

 

Grafomotoryka koordynacja wzrokowo-ruchowa

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=oXLoMDhcwjo

 

Terapia ręki - wzmacnianie mięśni palców i rąk

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=qxQ8n9OpDj0

Pozdrawiam.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj pobawcie się z wierszykiem – masażykiem: "Idzie pani, wietrzyk wieje".

Wykonajcie go na plecach. Najpierw Rodzic dziecku, następnie dziecko Rodzicowi.

IDZIE PANI, WIETRZYK WIEJE”


Idzie pani: tup, tup, tup,
[Dziecko zwrócone do nas plecami. Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców wskazujących]
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,
[delikatnie stukamy zgiętym palcem]
skacze dziecko: hop, hop, hop,
[naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach]
żaba robi długi skok.
[z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę]
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,
[dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka]
kropi deszczyk: puk, puk, puk,
[delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami]
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,
[Klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”]
a grad w szyby łup, łup, łup.
[lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści]
Świeci słonko, [gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym]
wieje wietrzyk, [Dmuchamy we włosy dziecka]
pada deszczyk. [z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy]
Czujesz dreszczyk? [leciutko szczypiemy w kark]

Bawcie się dobrze. Pozdrawiam!

 

 

24.04.2020r. Piątek

"Instrumenty muzyczne" - praca plastyczna

Wykonaj ekologiczny instrument bębenek:

https://www.youtube.com/watch?v=qN5k2mip8WE

lub grzechotkę:

https://www.youtube.com/watch?v=rjlF1bRjmgE

 

Posłuchaj piosenki i akompaniuj na własnoręcznie wykonanym instrumencie.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

 

Zajęcia popołudniowe

Robaki spaghetti” - zabawa sensoryczna

Do stworzenia robaków potrzebny będzie ugotowany makaron spaghetti. Kolory uzyskacie używając barwników spożywczych. Ugotowany makaron jest śliski i elastyczny, można go ugniatać, przekładać z ręki do ręki, wyciągać pojedyncze nitki w różnych kolorach, sprawdzając, czy wszystkie są takiej samej długości. Gdy zacznie wysychać, wystarczy delikatnie polać go wodą.

 

Zajęcia rewalidacyjne

"KREŚLIMY WZORY I LITERY" 

Potrzebna nam będzie taca i np. kasza manna, którą wysypiemy na tacę. Napiszcie lub wydrukujcie na karteczkach wybrane przez siebie proste wzory i litery.
Wydajemy dziecku polecenia -rysuj szlaczki i figury( pokazujemy odpowiedni obrazek) dłonią, paluszkiem prawym/lewym w przestrzeni – z boku, nad sobą, przed sobą – wzrok podąża za dłonią, a następnie piszemy paluszkiem na tacy z kaszą. Ćwiczenia powtarzamy, zmieniamy wzory i litery, nazywamy je co ma na celu utrwalanie znanych dziecku liter i kształtów oraz poznawanie nowych. Wydrukujcie lub sami nakreślcie na kartce wybraną literę z imienia dziecka i poproście o jej ozdobienie np. wydzieranką z kolorowych gazet. Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

 

 

23.04.2020r. Czwartek

Zapraszam do obejrzenia bajki edukacyjnej:

"Czysto, ładnie i bez śmieci - rady Pana Śmietnika dla wszystkich dzieci".

Link do pobrania: https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY

 

Proponuję Wam także zabawę ruchową przy piosence"Boogi woogie"

https://www.youtube.com/watch?v=SlWrvDFCx0I&fbclid=IwAR2ZIluUIalbEBgTlcqQlCzkj65Xp53ZQEUcbHqM6oMX3yHu_1HnKdeOzUU&app=desktop

 

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy stymulująco-wyrównawcze

Mała cukiernia

Ciastolinowe ciastka mogą mieć różne wielkości, kształty i kolory, w roli wafelków do lodów doskonale sprawdzą się papierowe papilotki (takie, w których piecze się babeczki). Do zabawy przyda się wałek, wykrawaczki do ciastek i występujące w roli posypek cekiny, brokatowy pył, ziarenka maku lub sezamu.

Domowa ciastolina:

 • 2 szklanki mąki,

 • 1 szklanka soli,

 • 2 łyżki oleju roślinnego,

 • 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,

 • 1,5 szklanki gorącej wody.

Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze. 

Ścieżka sensoryczna

To zabawa dla bosych stóp. Na podłodze przygotowujemy trasę składającą się z powierzchni o rożnych właściwościach. Mogą to być kawałki tkanin – wełna, jedwab, futerko, płótno, papiery – ścinki gazet, grubszy karton, bibuła, tacki wypełnione cienką warstwą kaszy albo ryżu. Spacerowanie taką ścieżką rozwija nie tylko zmysł dotyku. Dzięki kolorom stymulowany jest też wzrok, a wydające różne dźwięki faktury pobudzają słuch.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam na „PRZYGODĘ Z WULKANEM

Czego potrzebujecie do wykonania wulkanu:
– taca ( najlepiej taka, która wytrzyma wybuch wulkanu)
– słoik z wąskim otworem
– glinę samoutwardzalną, masę solną lub plastelinę (do wyboru)
– strzykawkę lub lejek
– sodę oczyszczoną
– ocet
– czerwony barwnik lub przyprawę np. paprykę słodką ( tak jak u nas)
– małe rączki chętne do lepienia i robienia wybuchów wulkanów

Oblepiamy słoik gliną samoutwardzalną lub inną wybraną przez siebie masą. Ważne by słoik nie miał za dużego otworu, wybuchy lepiej wychodzą przez wąski krater ;) Możecie także użyć szklanych butelek po soczkach dla dzieci. Gdy wulkan już przypominał wulkan z książki czy też ilustracji – zdjęć z Internetu nabieramy strzykawką ocet do słoika, następnie wsypujemy małą łyżeczką sodę wymieszaną z papryką ( najlepiej by było żeby dziecko samodzielnie wykonało zadanie ) i możecie domyślać się co wydarzy się następnie! Tak, tak ogromny wybuch i wielki okrzyk „wow” z ust dziecka. Opowiedzcie lub przeczytajcie dzieciom kilka najważniejszych informacji o wulkanach, wymieńcie ich nazwy, wspólnie obejrzyjcie zdjęcia i filmiki. Pozdrawiam.

 

 

22.04.2020r. Środa

Proponuję dzisiaj zabawy matematyczne.

1. Powtórz wzór

Rodzic układa pewien obrazek zadaniem dziecka jest go odwzorować. Rozpocznijcie od 4-5 elementów, przechodząc do coraz bardziej skomplikowanych wzorów.

2. Przedłuż wzór

Dorosły układa ciąg nakrętek wg. określonego przez siebie schematu, zadaniem dziecka jest odkryć schemat i przedłużyć powstały wzór.

 

Piosenka "Leśne duszki"

Posłuchaj piosenki i naśladuj czynności.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=2tL0TZ-fS44

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy wyrównawczo-stymulujące

"Zabawy z piaskiem"

Najważniejszym narzędziem w czasie tej zabawy są dziecięce rączki. To one przesypują, ugniatają i przesiewają piasek. Gotowe budowle można ozdobić kamykami, muszelkami, listkami. Żeby babki się udawały (i sprzątania było mało), będzie potrzebny piasek kinetyczny. Jest zawsze wilgotny, świetnie się klei i nie rozsypuje. Można kupić go w sklepie lub zrobić samemu, to tylko dwa składniki!
 

Zabawy z piaskiem kinetycznym

Potrzebne produkty:

 • mąka kukurydziana (tyle, ile potrzebujecie piasku),

 • olej spożywczy,

 • barwnik spożywczy (opcjonalnie).

Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Teraz możecie lepić dowolne rzeczy, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Życzę miłej zabawy w tworzeniu.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam Was do zabawy pod hasłem:

"ŚMIECIOWY STWOREK".

Użyjcie wszelkich opakowań tekturowych i plastikowych, które posiadacie w domu. Zachęćcie dzieci i zainspirujcie je do stworzenia w/w postaci. Wspólnie połączcie opakowania i nadajcie nazwę – imię stworkowi. W zależności od tego czym dysponujecie w domu może to być praca przestrzenna lub płaska ( do której wykorzystacie wycięte przez siebie – dzieci z opakowań różne napisy, ilustracje przepraw itp.). Prześlijcie mi zdjęcie, przechowajcie pracę i przynieście ją do przedszkola! Pozdrawiam.

Szanowni Rodzice uświadamiajcie dzieciom czym jest ekologia i jak należy dbać o naszą planetę Ziemię!

 

21.04.2020r. Wtorek

Posłuchaj wiersza, naucz się pierwszej zwrotki na pamięć.

"Ratujmy Ziemię" G. Skrzypczak

 

Ziemię mamy tylko jedną

Więc szanujmy Ją,

Bo cóż z nami stanie się,

Gdy zniszczymy własny dom.

 

Giną ptaki i zwierzęta,

Giną drzewa w lesie,

Nic nie robiąc, wciąż czekamy

Co nam los przyniesie?

 

Dość lenistwa – ruszmy razem

I działać zacznijmy,

Żeby żyć móc na tej Ziemi

Więzy zacieśnijmy.

 

Chrońmy lasy, chrońmy wodę,

Dbajmy o przyrodę,

Uczmy kochać las i łąkę

Pokolenia młode.

 

Wykonaj ,,Ekologicznego Kwiatka" z plastikowych nakrętek.

Link do pobrania: 

http://pp24.edunet.tarnow.pl/res/PP_24/2015_2016/zaj_plast_cd/ekologiczny_kwiat__6_.jpg

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawy matematyczne i sensoryczne

"Sortowanie"

Przygotowujemy 10 miseczek, kubeczków czy rolek po papierze toaletowym; numerujemy je kolejno. W osobnym pojemniku trzymamy przedmioty, które będą segregowane. Mogą to być guziki, kasztany, patyczki czy jakiekolwiek inne skarby. Dziecko wrzuca do środka liczbę przedmiotów odpowiadającą cyfrze podanej na pojemniku.

"Liczenie ze smakiem"

Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej.

 

Zajęcia rewalidacyjne

"ZABAWNE RYMOWANKI"

Pamiętacie zabawne wierszyki i wyliczanki ze swojego dzieciństwa? W większości przypadków zapewne uleciała gdzieś część tekstu, dlatego postanowiłam Was dzisiaj wesprzeć. Pamiętajcie! Każdą rymowankę należy dodatkowo uatrakcyjniać pokazywaniem. To świetna zabawa dla Was i dziecka, a jednocześnie i wspaniała nauka mówienia.

Bawcie się doskonale. Pozdrawiam.

Plik do pobrania:  rymowanki.doc

 

20.04.2020r. Poniedziałek

Posłuchaj opowiadania ,,Dbamy o nasze środowisko"

Plik do pobrania:   opowiadanie.doc

Odpowiedzcie na pytania:

1. Do którego lasu chętniej wybrałyby się na spacer i dlaczego?

2. W którym lesie zwierzętom żyje się lepiej?

3. Czy śmieci zagrażają zwierzętom? W jaki sposób?

4. Skąd się biorą w lesie śmieci?

5. Co powinno się zrobić ze śmieciami, gdy idziemy do lasu na spacer?

6. Czy jest nam przyjemnie teraz siedzieć wśród tych śmieci?

7. Gdzie powinny trafiać śmieci?

 

Wykonaj zabawę gimnastyczną z filmikiem:

https://www.youtube.com/watch?v=gevaqSvIblY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3s1uH1NmpEX37yFvk_QqtY_8-w6QhSYL6sVv90HiRh1x0D5PGgmu7LHk0&app=desktop

 

Zajęcia popołudniowe

Proponuję na ten tydzień zabawy matematyczne i sensoryczne, które są bardzo dobrą formą rozwijania kompetencji matematycznych waszych dzieci.

Zgaduj-zgadula

Zagraj z dzieckiem w prostą grę. Pozwól dziecku trzymać w dłoniach od 2 do 10 przedmiotów i potrząsać nimi (monety, guziki lub inne małe przedmioty, które przy potrząsaniu powodują hałas). Potrząsając nimi dziecko powie: „Zgadnij, ile ich mam!” Trzeba zgadnąć, iloma przedmiotami dziecko potrząsa (sądząc po odgłosie). Następnie ty potrząsaj przedmiotami, a dziecko niech zgaduje. Po każdej zgadywance sprawdź, ile było przedmiotów licząc je.

Matematyczne wyliczanki:

Jabłko, gruszka i daktyle –klaśnij w ręce razy tyle (3 razy)

Kapusta i ogórek –tyle razy podskocz w górę (2 razy)

Marchewka, pietruszka, bób –tyle razy przysiad zrób (3)

Kalarepka i mak –za uszy 2 razy się złap.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj zapraszam do zabaw – ćwiczeń ruchowych pod hasłem

"Skoki mniejsze i większe".

 • Skoki przez „drabinkę” – Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na podłodze na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

 • Skoki przez linkę - to ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, sznurek, kabel lub skakanka, którą należy zamocować np. między krzesłami – na wysokości 25–30 cm lub wyżej to zależy jak wysoko dziecko podskoczy. Przypominam, że dążymy do tego, żeby nasza pociecha osiągnęła sukces i chętnie wykonywała kolejne zadania.

 • Kto wyżej - rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a dziecko podchodzi i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakuje najwyżej, jak umie. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone. Porównujemy je, możemy zmierzyć je miarką i podać dziecku faktyczny wymiar np. 107 cm. Nasze pociechy będą na pewno zadziwione, dokąd potrafią podskoczyć i dosięgnąć!

 • Spacerek – puszczamy dziecku wybraną przez siebie muzykę i wydajemy mu różne polecenia: „Zbieramy kwiatki!”, a wtedy dziecko udaje, że podnosi coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – dziecko biega i łapie niewidoczne motylki; „Zrywamy jabłka”- dziecko musi podskakiwać i symulować zrywanie jabłek z wysokich gałęzi itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu. Wesołej zabawy! Pozdrawiam.

 

 

 

17.04.2020r. Piątek

"ŚWINKA" - praca plastyczna

Wykonaj z plastikowego talerzyka lub koła z kartki świnkę.

Skorzystać możesz z szablonu:

https://pl.pinterest.com/pin/563161128400567027/

Plik ze świnką:   swinka.pdf

 

Słuchanie piosenki "Dziadek fajną farmę miał"

Posłuchaj piosenki, wymień jakie zwierzęta występowały w niej, naśladuj ich odgłosy.

Link do pobrania: 

https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ&fbclid=IwAR0P01WLMfkdvBYxWaXLemRyWub-qfbqlNcq1jxHNOzRfCRthI32qYXSApg&app=desktop

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawa artykulacyjna "Musztra" usprawniająca narządy mowy.

Rodzic czyta treść wierszyka, który jest jednocześnie musztra dla języków dzieci:

Język maszeruje jak żołnierz na defiladzie:

RAZ!- czubek języka na górną wargę.

DWA!- czubek języka do lewego kącika ust.

TRZY!- czubek języka na dolna wargę.

CZTERY!- czubek języka do prawego kącika warg.

Podczas wykonywania przez dziecko tego ćwiczenia, jego usta cały czas są bardzo szeroko otwarte, natomiast ruchy języka cechują się zdecydowaniem i energicznością.

 

Zajęcia rewalidacyjne

ZABAWY KULINARNE

KANAPKI – kolorowe, urozmaicone kanapki pokonają nawet największego niejadka – przecież jemy również oczami! Przygotowując je wraz z dzieckiem pamiętajcie o tym, żeby podkreślać walory smakowe poszczególnych produktów, powiedzcie, że warzywa są źródłem witamin i soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Potrzebne będą: pieczywo, warzywa (liście sałaty, ogórki, pomidory, rzodkiewki), żółty ser, opcjonalnie wędlina, ugotowane jajka lub inne składniki wg własnego uznania i preferencji dziecka. Pozwólcie dzieciom na jak największą swobodę, proponujcie im pomoc w przygotowywaniu rodzinnych posiłków. Życzę udanych eksperymentów kulinarnych z dziećmi i przede wszystkim – smacznego! Pozdrawiam.

 

16.04.2020r. Czwartek

Posłuchaj wiersza: ,,W gospodarstwie” T. M. Massalska

Pieje kogut już od świtu;
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: - Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much.
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau!
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!

Zadania dla dzieci:

1. Kto od świtu pieje?

2. Jakie zwierzę: gdacze, kacze, muczy, szczeka, miauczy, chrumka, rży?

3. Narysuj zwierzątko które widziałeś na żywo np. będąc w gospodarstwie lub widziałeś jadąc samochodem z rodzicami.

 

Zabawa ruchowa, wykonuj ruchy z bohaterami piosenki:

Link do zabawy:   https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

 

Zajęcia popołudniowe

Zabawa rozwijająca wyobraźnię, ćwicząca umiejętność oddychania i dmuchania:

 „Wesoły wzorek”

Rodzic przygotowuje tacki z kaszą manną, gryczaną, jęczmienną, jaglaną lub ryżem. Zadaniem dzieci jest dmuchanie na kaszę, ryż w celu stworzenia wymyślnego wzoru. Na koniec można przedstawić opowiadanie dotyczące stworzonego obrazka.

 

Zajęcia rewalidacyjne

BOCIAN Z PAPIEROWYCH TALERZYKÓW

Potrzebne będą: papierowy talerzyk, nożyczki, ołówek, dwie małe i jedna duża plastikowa łyżeczka, kreatywne oczy, czerwony marker, klej na gorąco, kawałek czerwonej pianki (materiały papiernicze możecie zastąpić takimi jakie posiadacie w domu).

Najpierw według wzoru na zdjęciu należy wyciąć elementy z papierowego talerzyka, następnie pomalować końcówki skrzydeł na czarno. Małym łyżeczkom przycinamy okrągłe zakończenia i malujemy czerwonym markerem. Do główki dużej łyżki przyklejamy oczy i wycięty z pianki dziób. Na koniec sklejamy wszystkie elementy i bocian jest gotowy do poszybowania w górę. Na pewno jesteście bardzo dumni ze swoich dzieł. Zróbcie zdjęcie i prześlijcie mi Wasze dzieła. Pozdrawiam.

Plik do pobrania:   bocian_16.04.pdf

 

15.04.2020r. Środa

Dzisiaj trochę matematyki, zapraszam do kodowania. Możesz wydrukować karty lub wykonać je przed monitorem komputera wskazując palcem.

Wykonaj 2 zadania z linku poniżej:

1. Zaprowadź zwierzęta na farmę, tak, aby zjadły trawę karta nr 9, 10, 11, 12, 13, 14

2. Jeżeli potrafisz zaprowadź zwierzęta na farmę zgodnie z podanym kodem 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Link do pobrania:  

https://przedszkouczek.pl/wp-content/uploads/2020/03/KodowanieZwierzeta.pdf

 

Posłuchaj piosenki i próbuj wyklaskać rytm.

Link z piosenką:   https://www.youtube.com/watch?v=2JHu4_s9vQk

 

Zajęcia popołudniowe

Proponuję zabawę z zakresu  koordynacji słuchowo – wzrokowej

Słuchanie wierszyka czytanego przez rodzica  i wykonywanie ruchów rękami zgodnie z jego treścią:

"Baba placek ugniatała, wyciskała, wałkowała. Najpierw w prawo, potem w lewo, potem jeszcze w przód i w tył , żeby placek dobry był. Cicho, cicho placek rośnie w ciepłym piecu u babuli, a gdy będzie już gotowy każdy brzuszek zadowoli."

 

Zajęcia rewalidacyjne

WESOŁA MATEMATYKA

Przygotujcie np.: guziki, „gruby” makaron, groch, metalową miseczkę lub kubek, karteczki z wypisanymi cyframi od 1 do 9, nagranie (melodię) do marszu oraz skakankę (tasiemkę, sznurek).

„Słyszę i liczę” – ćwiczenia liczbowe, odtwarzanie zasłyszanych dźwięków. Rodzic wrzuca do kubka określoną liczbę guzików w takim tempie, aby dziecko mogło je policzyć. Następnie dziecko układa przed sobą tyle samo np. guzików „podpisując” je odpowiednią cyfrą. W celu sprawdzenia dziecko wysypuje z kubka liczmany i je liczy – sprawdza czy poprawnie wykonało zdanie.   Rodzic wrzuca do kubka guziki dzieci podskakują tyle razy ile dźwięków słyszą ( powtarzamy zadania, dążymy do tego, żeby dziecko odniosło sukces, cieszyło się i chętnie działało).

„Głodne gołębie” – zabawa ruchowo – matematyczna. Dziecko maszeruje po pokoju. Na środku pokoju, w środku obręczy (koła wykonanego przy użyciu skakanki) wysypany jest groch (guziki, makaron). Gdy gra muzyka „dziecko – gołąb” biega po pokoju, na przerwę w muzyce podbiega do dużej obręczy bierze jedno ziarno grochu i zanosi je do swojego gniazda (kółka stworzonego z tasiemki, sznurka). Dziecko ma uzbierać 9 ziaren grochu – przelicza groch i układa z niego cyfrę 9. Zadanie powtarzamy zmniejszając liczbę zbieranych ziaren: 8,7,6,5,4,3,2,1 (jeżeli jest taka potrzeba niech dziecko układa cyfry na wzorze, który narysujemy na kartce papieru lub wydrukujemy).

Życzę udanej zabawy! Pozdrawiam.

 

 

14.04.2020r. Wtorek

I zadanie

Posłuchaj jakie zwierzęta występują na wiejskim podwórku:

Linki do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=5cT69xkHVh8

https://www.youtube.com/watch?v=hyPhZrWjbGA

Odpowiedz na pytania z filmiku i z własnych doświadczeń:

1. Jakie to były zwierzęta?

2. Co jadły?

3. Gdzie mieszkały?

4. Co dawały?

5. Co robiły?

II zadanie

Ulep z plasteliny wybrane przez siebie zwierzątko z wiejskiego podwórka lub skorzystaj z poniższego linku:

https://www.youtube.com/watch?v=_9mtHANZi6M

 

Zajęcia popołudniowe

Witam, mam dla was propozycje kilku ciekawych zabaw w ramach pracy wyrównawczo – kompensacyjnej.

1. ćwiczenie z zakresu spostrzegawczości- chowamy zabawkę do jednego z trzech jednakowych pudełek ( mogą być po jogurtach itp.) dziecko obserwuje co najważniejsze wyraźnie nazywamy odnalezioną zabawkę np. czarny kotek, zielona żabka, kolorowa piłka

2. Nazywanie przedmiotów z pamięci - rozkładamy najpierw trzy zabawki ( potem stopniowo więcej) na stole. Dziecko patrzy ile i jakie zabawki znajdują się na stole, następnie dziecko odwraca się a rodzic chowa jedną zabawkę zadaniem dziecka jest odgadnięcie czego brakuje.

3. Historyjki obrazkowe- dziecku pokazujemy trzy obrazki-pojedynczo. Mieszamy obrazki, dziecko układa historyjkę kolejno a potem przy pomocy pytań opowiada ją-obrazki możemy wyciąć z gazety, kolorowanki czy też niepotrzebnej książki.

4.Pilot w samolocie- rodzic będzie pilotem, dziecko kapitanem. Pilot ma zamknięte oczy, natomiast dziecko odgrywa role kapitana wieży kontrolnej i za pomocą słów kieruje samolotem, aby bezpiecznie wylądował na lotnisku. Pilot musi maksymalnie się skoncentrować, poruszając samolot między ustawionymi na dywanie przeszkodami.

5. Kim jestem? Dziecko losuje kartoniki z różnymi postaciami np. żaby, króla, dziewczynki itp. Ruchowo lub werbalnie przedstawia daną postać.

Zajęcia rewalidacyjne

POCZYTAJ MI MAMO - TATO – porozmawiaj, wyjaśnij…

Bajkoterapia jest młodszą siostrą o wiele starszej od niej biblioterapii. Już w starożytności na bibliotece aleksandryjskiej zapisano: „Lekarstwo na umysł”. Spotkanie z tekstem czytelniczym ma za zadanie pomóc w rozwiązywaniu osobistych problemów, udziela psychicznego wsparcia, może być środkiem do realizacji potrzeb i rodzajem oparcia w dążeniu do poczucia bezpieczeństwa.
Bajkoterapia jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym i polega na prezentowaniu im utworów o charakterze terapeutycznym. Wszystkie historie mają dobre zakończenie i ich zadaniem jest pomoc w niwelowaniu dziecięcych lęków. ZADANIA BAJKI TERAPEUTYCZNEJ: redukuje stany niepokoju, zwalcza negatywne emocje, motywuje do działania, pomaga w samodzielnym i twórczym radzeniu sobie w świecie, rozwija wyobraźnię i kreatywność, wspiera w budowaniu zasobów osobistych, pomaga w procesie dorastania i rozumienia siebie, jest bramą do dziecięcych fantazji, emocji i przeżyć, wychowuje i edukuje, oddziałuje w sposób relaksacyjny i odprężający, rozbudowuje świat wartości. Bajki pomagajki – terapeutyczne do wyboru wg uznania rodziców.

Życzę przyjemnej lektury. Pozdrawiam.

 

 

10.04.2020r. Piątek

"Pisanka"

Poproście rodziców o ugotowanie jajka. Możecie je ozdobić mazakami, farbkami lub według własnego pomysłu. Życzę miłej pracy.

Słuchanie piosenki pt.: "Pisanki, pisanki"

Podczas słuchania piosenki i spróbuj wyklaskiwać rytm rękami lub wytupywać go nogmi.

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
 

Polecam do obejrzenia w wolnej chwili bajkę:

,,Zając Max ratuje Wielkanoc”, którą można obejrzeć na youtube (wystarczy wpisać sam tytuł).

 

Zajęcia popołudniowe

Ćwiczenia wyrównawcze z zakresu grafomotoryki.

Proponuję karty pracy, w których znajdziecie mnóstwo ciekawych ćwiczeń.

Proszę również o obejrzenie video dostępnego pod podanym linkiem.

Jest to bardzo atrakcyjna forma ćwiczenia rączek, przygotowująca do nauki pisania.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=qmoyUzWutNA

 

Zajęcia rewalidacyjne

Czym jest percepcja słuchowa? Percepcja słuchowa to zdolność wyodrębniania, identyfikowania i różnicowania dźwięków mowy. Jest to jedna z podstawowych funkcji psychofizycznych zaangażowanych w czynność pisania i czytania. Codzienne i spontaniczne zabawy słuchowe uwrażliwiają dziecko na odbiór dźwięków. Warto różnicować rodzaje dźwięków dobiegających z różnych miejsc, różnych sytuacji. Prawidłowy rozwój percepcji słuchowej ma bardzo duże znaczenie w rozwoju dziecka. 

"BUDZIK" - zabawa słuchowa

Potrzebny nam będzie zwykły budzik, który będziemy ukrywać w różnych częściach naszego mieszkania, zadaniem dzieci będzie zlokalizowanie odgłosu tego urządzenia i wskazanie skąd dobiega, gdzie jest ukryty? Powtarzamy zabawę wg zainteresowania dziecka. Życzę udanej zabawy!

 

Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka,
mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz szybkiego powrotu do przedszkola.

 

Propozycje zajęć dla dzieci pod hasłem:

Dzieci uczą rodziców"

W ramach prowadzonej w naszym przedszkolu Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało kolejną serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

Na stronie www.edu.crl.org.pl w każdą środę i każdy piątek zamieszczane są materiały do domowej nauki. Materiały można pobrać tutaj: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Natomiast na profilu CRL na Facebooku organizowany jest już 3 konkurs dla dzieci i rodziców, w którym do wygrania są edukacyjne nagrody. Konkurs ma zachęcić rodziców do wspólnej nauki z dziećmi. Bieżący konkurs będzie trwał do 17 kwietnia.

Informacje o konkursie dostępne są tutaj: https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3685791614824870/?type=3&theater

 

 

09.04.2020r. Czwartek

Obejrzyj film o tradycjach wielkanocnych.

Link do pobrania:  https://www.youtube.com/watch?v=DgjNcFKnY7U

 

Proponuję powtórzenie zabaw ruchowych z piłką z poniedziałku.

 

Zajęcia rewalidacyjne

ZABAWY MATEMATYCZNE

Przygotujcie koszyczek, narysujcie lub wydrukujcie pisanki – zróbcie to wspólnie z dziećmi. Na małych kartkach wpiszcie cyfry od 0 do 9 ( można wpisać dalsze liczby, żeby dzieci miały możliwość przeliczania w jak największym zakresie, a jednocześnie odnosiły sukces i dobrze się bawiły).

Koszyk i pisanki

Przy koszyku kładziemy karteczkę z cyfrą, prosimy dzieci, żeby włożyły do niego tyle jajek ile wskazuje cyfra. Wspieramy, chwalimy, nagradzamy.

Plik do pobrania:  koszyk1.pdf

 

Dopasowywanie cyfry do liczby pisanek

Kładziemy przed dziećmi daną liczbę pisanek. Prosimy, żeby dopasowały do nich odpowiednią cyfrę oraz odwrotnie kładziemy cyfrę i dopasowujemy do niej odpowiednią liczbę pisanek.

Plik do pobrania:  cyfry1.pdf

Bawcie się dobrze, liczcie samodzielnie! Pozdrawiam.

 

 

08.04.2020r. Środa

Zadania matematyczne

Myślę, że dzieci często też wolą zadania z historyjką niż samo "suche" liczenie. Bohaterami moich zadań będą oczywiście zajączek, kurczaczki i pisanki. Ale przy wymyślaniu możemy dać upust sile naszej wyobraźni.

Zadanie 1 Zajączek miał w koszyczku 5 pisanek. 1 zaniósł kurczaczkowi, a 3 rozdał dzieciom. Ile zostało pisanek w koszyczku Zajączka?

Zadanie 2 Z jajek w kurniku wykluło się 10 kurczaczków. 5 kurczaczków wyruszyło razem z Zajączkiem roznosić wielkanocne koszyczki. Ile kurczaczków zostało w kurniku?

 

Posłuchaj i powiedz jakie znaki Wielkonacne występowały w piosence:

Link do piosenki:   https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

 

Zajęcia rewalidacyjne

"JAJKO WIELKANOCNE "

Zapraszam dziś do zabawy plastycznej. Potrzebne będą kartki papieru lub zwykła tekturka. Zależy jaką techniką możecie wykonać zadanie. Narysujcie po prostu jajko na kartce A4 i poproście pociechę o jego wycięcie. Następnie zdecydujcie, jaką techniką chcecie je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym prezentem–zajączkiem dla najbliższej rodziny:

 • wyklejane plasteliną,

 • ryż itp. przyklejony do plasteliny,

 • ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),

 • mozaika, czyli drobne gotowe elementy przyklejone obok siebie,

 • ozdobione wyciętymi literkami lub wyrazami z różnych gazet, reklam

Życzę udanej zabawy! Możecie przysłać mi zdjęcie swoich prac. Pozdrawiam.

 

07.04.2020r. Wtorek

"CUKROWY BARANEK" – wiersz do nauki na pamięć

Cukrowy baranek

Ma złociste różki.

Pilnuje pisanek

n łące z rzeżuszki.

A gdy nikt nie patrzy,

chorągiewką buja

i cichutko meczy

Święte „ Alleluja”.

 

Spróbuj zakodować wybrany obrazek.

Popatrz na przykład pierwszy.

Pod spodem jest link można wydrukować wybraną kartę lub wykonać na kartce w kratkę z zeszytu.

file:///C:/Users/Admin/Downloads/kodowanie%20zaj%C4%85c%20(1).pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

"Bajeczka wielkanocna"  A. Galicy.

( Szanowni Rodzice jeżeli istnieje taka możliwość zapoznajcie się sami z treścią opowiadania i przygotujcie np. wydrukujcie ilustracje , których będziecie używać czytając opowiadanie).

Tekst do pobrania:   Bajeczka_wielkanocna.pdf

Rozmowa na temat opowiadania – zdawanie pytań:
· Co robiło słonko?
· Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, ... ?
· Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?
· Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?
Rozmowa na temat wielkanocnych zwyczajów i doświadczeń dzieci:
· Jak przygotowujemy się do świąt Wielkanocnych? (porządki przedświąteczne, wysyłanie kartek świątecznych, święcenie palmy wielkanocnej)
· Jakie znasz tradycje świąt Wielkanocnych? (święcenie koszyka, robienie pisanek, biały obrus, wielkanocne śniadanie, śmigus-dyngus).

"Zajączkowa przeprawa"
Informujemy dziecko, że musimy pomóc Zajączkowi przedostać się przez rzekę na drugą stronę za pomocą „ tratwy”. Pokazujemy dzieciom, jeśli same nie będą wiedziały, w jaki sposób poruszać się do przodu siedząc na małym kocyku lub poduszeczce, a na ich kolanach kładziemy zajączka. Muszą przedostać się do wyznaczonego miejsca, cały czas pilnując, żeby zajączek nie spadł. Chwalimy, wspieramy, nagradzamy.

 

06.04.2020r. Poniedziałek

 

"Święta Wielkanocne" - opowiadanie

Poproście rodziców o przeczytanie opowiadania.

Link do opowiadania:  Swieta_Wielkanocne-opowiadanie.pdf 

Pytania do dzieci:

1. Dlaczego śniadanie było wyjątkowe?

2. Kto się przebrał za zajączka?

3. Czego dzieci szukały w ogrodzie?

4. Ile było jaja z zadaniami?

5. Gdzie było ostatnie jajo?

Zabawy z piłką przy wybranej przez Was muzyce.

1. Rozgrzewka /piłkę trzymamy oburącz: podnosimy - góra, dół, prawo, lewo; skłon z pogłębieniem; obrót z piłką wokół własnej osi; przysiad z piłką trzymaną w górze; stanie z piłką raz na prawej, raz na lewej nodze/.

2. Zabawy w parach /podawanie piłki do siebie; turlanie piłki do siebie; trzymamy piłkę wspólnie i robimy skłony – tzw. przeciąganie tył, przód; stoimy tyłem do siebie – podajemy piłkę do siebie górą, dołem, bokiem.

Zajęcia rewalidacyjne

Zbliżają się święta wielkanocne, dlatego też proponuję :

Zajączkowy tor przeszkód

Można go ułożyć z poduszek, ustawić krzesła lub taborety. Użyjcie do zbudowania toru jeszcze inne rzeczy lub przedmioty np.: opakowania z ryżem, makaronem, kaszą itp. Dziecko pokonuje trasę kicając. Powiedzmy, że część odcinka (wskażcie go dzieciom) można skakać obunóż (żabką). Na trasie ułóżcie zabawkowe marchewki i inne rekwizyty, które posiadacie w domu. Dziecko – zajączek zbiera rozłożone rzeczy, przelicza je, chwalimy, nagradzamy , powtarzamy trasę (możemy ją dowolnie modernizować). Proponuję za drugim razem zmierzyć czas i powiedzieć dziecku, że pokonało trasę np. w ciągu 3-4 minut. Wyjaśniamy, że na zawodach sportowych mierzymy czas poszczególnym zawodnikom. Udanej zabawy! Pozdrawiam.

 

03.04.2020r. Piątek

 

Proponuję Wam wykonanie zakładki do książki.

Oto poniżej propozycja (może byż wg własnego pomysłu).

 

Posłuchajcie piosenki: "Piosenka o książeczce".

Link do piosenki:   https://www.youtube.com/watch?v=wnJFiwa5a8U

 

Zajęcia rewalidacyjne

Proponuję dzisiaj „Rymowanki pokazywanki i wyciszanki” to świetna sprawa! Dlaczego? Dzieci je uwielbiają! Tego typu zabawy to pomoc w sytuacjach obniżonego skupienia lub nadmiernego hałasu. Doskonalą pamięć, orientację w schemacie własnego ciała – słowem, naprawdę warto je znać!

Rymowanki pokazywanki i wyciszanki (wskazana muzyka relaksacyjna w tle zabawy)

 rymowanki_pokazywanki.pdf

Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

02.04.2020r. Czwartek

 

Zachęcam Was dzisiaj do rozwiązania zagadek o bajkach.

 

Zagadki:

Mała, grzeczna dziewczynka,

wilka spotkała w lesie,

ma czerwoną czapeczkę,

babci lekarstwa niesie.

 

To bardzo znany miś,

którego przyjacielem jest chłopiec o imieniu Krzyś,

czerwony kubraczek, wesoła mina,

od zjedzenie miodu każdy dziń zaczyna.

 

Jakie zwierzę z bajki,

ma takie zwyczaje,

że chce połknąć wnuczkę,

Więc babcie udaje?

 

Jakie to maleństwa,

zawsze są brodate,

wiąż ciężko pracują,

w lesie mają chatkę?

 

Jaka osoba z bajek,

z miotłą się nigdy nie rozstaje?


Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek?

Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie.
chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie.
 

W chatce krasnoludków mieszka

prześliczna królewna...
 

Zabawa ruchowa ,,Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy"

Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam do wykonania "Ziemniaczanych pieczątek".

Przygotujcie dowolną ilość ziemniaków i przetnijcie je na pół. Spróbujcie ostrym nożykiem wyciąć w nich różne kształty.

Potrzebna będzie większa kartka – powierzchnia do stemplowania, jeżeli nie macie dużych kartek to sklejcie kilka małych.

Niewielką ilość farbki wybieramy łyżeczką na małe talerzyki (pojemniczki) i rozprowadzamy ją z niewielką ilością wody. Dajemy dziecku pełną swobodę w działaniu – stemplowaniu. Chwalimy dziecko i inspirujemy do dalszego działania. Udanej zabawy!!! Poproście rodziców, żeby przechowali Waszą pracę, bardzo chciałabym ją zobaczyć. Pozdrawiam.

Przykłady pieczątek:   Ziemniaczane_pieczatki.pdf

 

01.04.2020r. Środa

 

Zabawy matematyczne w liczenie

Policz i wskaż palcem prawidłową odpowiedz.

Link do zabaw:   https://przedszkouczek.pl/wp-content/uploads/2020/03/LiczenieKsiazki.pdf

 

Posłuchaj piosenki:

Link do piosenki:   https://www.youtube.com/watch?v=yFcvIKAnFZE

 

Zajęcia rewalidacyjne

To dziś jest prima aprilis co oznacza dosłownie pierwszy dzień kwietnia, dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego.

Żart skierowany do dziecka:   banan.pdf

Czy Twoje dziecko lubi jeść banany? A Ty lubisz robić kawały? Wręcz dziecku banana pokrojonego w plasterki.. od środka. Zobaczysz jaką będzie miało minę obierając go ze skórki.

Wykonanie: Zabawa polega na tym aby „pokroić” nieobranego banana wykałaczką wkuwając ją do środka. Chodzi o to aby jak najmniej uszkodzić skórkę (dziurka od nakłucia musi być jak najmniejsza).

1. Nakłuj banana wykałaczką i staraj się tak nią poruszać aby „odkroić” plasterek banana.

2. Zrób w ten sposób 6-7 plasterków.

3. Pokrop nakłucia sokiem z cytryny aby nie ściemniały.

A teraz poczęstuj magicznym bananem swoje dziecko! Obierze skórkę, a tu… banan w plasterkach! PRIMA APRILIS.

Czytamy wiersz "Prima aprilis" J. Brzechwy i uczymy się na pamięć jednej wybranej przez dziecko zwrotki a dziecko uczy swojego ulubionego misia/lalę trzymając go/ją na kolanach (powtarza za rodzicem).

Link do wiersza:   wiersz-PRIMA_APRILIS.pdf

ŻYCZĘ UDANYCH PSIKUSÓW!!! POZDRAWIAM.

 

31.03.2020r. Wtorek

 

Bajka o zmęczonej książce z bajkami

Poproście rodzica, by Wam przeczytał bajkę i porozmawiajcie z mamą lub tatą na temat w jaki sposób należy obchodzić się z książką.

Link do opowiadania:   Bajka_o_zmeczonej_ksiazce.doc

 

„ Bajkowa książka” - praca plastyczna

Proponujemy Wam rysowanie na temat opowiadania (możecie narysować jakąś zniszczoną ksiażkę lub postacie które występowały w opowiadaniu czy według własnego pomysłu).

Życzymy miłej pracy.

 

zajęcia rewalidacyjne

Chciałam zaproponować domową aromatoterapię.

Aromatoterapia poprawia odporność i system immunologiczny dziecka, sprawia, że dzieci o podwyższonym stopniu pobudzenia, dzieci nerwowe oraz mające problem ze skupieniem i koncentracją uwagi w sposób naturalny regulują w/w problemy. Dzięki odpowiedniej aromatoterapii niwelujemy np. problemy dziecka z zasypianiem, obniżamy napięcia emocjonalne. Dobór olejków eterycznych oraz wszelkich zapachów, które chcielibyście Państwo zastosować w domowych sesjach aromaterapii musi być ukierunkowany wg preferencji zapachowych dzieci.

Proszę o przygotowanie plasterków owoców: np.: pomarańczy, cytryny, jabłka itd. oraz warzyw np.: ziemniaka, buraka, cebuli. Do małych talerzyków wsypujemy trzy przyprawy np.: cynamon, imbir, majeranek (wszystko wg uznania) Oczywiście wszystko przygotowujemy wraz dziećmi i opowiadamy im – nazywamy wykonywaną czynność, nazywamy przyprawy. Wąchamy i nazywamy zapachy, uważnie obserwujemy reakcję dzieci. Powtarzamy zadanie tak, żeby dzieci wąchając widziały. Po kilkakrotnym powtórzeniu zakrywamy szalikiem (chustką) oczy dziecka i podsuwamy przygotowane zapachy, naprowadzamy myśli naszych pociech (oczywiście jeżeli mają problem z nazwaniem zapachu) np.: jest to owoc, jest to warzywo, jest to przyprawa. Możecie Państwo na początku przygotować tylko dwa - trzy lub cztery zapachy, gdyż podczas wszelkich zabaw zmierzamy do tego, żeby dziecko osiągnęło sukces, cieszyło się. Zwiększamy ilość stosowanych zapachów wg uzyskanych efektów. Do aromatoterapii można zastosować olejki eteryczne wg uznania, a także wszelkiego rodzaju aromaty do ciast. Życzę udanej zabawy i zachęcam do systematycznej aromatoterapii. Pozdrawiam.

 

30.03.2020r. Poniedziałek

 

Jak powstaje książka?” Magdalena Tokarczyk

 

Dzisiaj się dowiecie się jak powstają książki i jaką drogę do nas przemierzają.

 

Gdy PISARZ ma już pomysł na książkę, to jest już dobry początek.

Wszystko dokładnie zapisuje, a w jego rękopisie znajdziemy wiele notatek.

Potem wystarczy dokładnie pomysły na komputerze przepisać.

Ale na tym nie koniec, musicie jeszcze dalej mnie posłuchać…

Całymi godzinami, dniami, a czasem miesiącami dzieło swe pisarz dopracowuje,

a gdy jest już gotowe wydawcy go prezentuje.

W WYDAWNICTWIE dużo pracy zatem mają,

bo książkę pisarza dokładnie przeglądają, sprawdzają…

Recenzent poprawki nanosi sprawnie,

a ILUSTRATORZY obrazki do książki rysują ładnie.

Gdy książka jest już gotowa, pora na drukowanie.

W wielkiej DRUKARNI maszyny rozpoczynają drukowanie

i tak tysiące książek powstanie.

Które do księgarni pozostanie wydawcy już rozesłanie.

W KSIĘGARNI książkę możemy zakupić,

a w bibliotece możemy ją wypożyczyć.

Lecz gdy ją już PRZECZYTAMY, to w kąt nie rzucamy,

ale na półkę ładnie odkładamy.

 

Odpowiedzcie na pytania:

1. Kto maluje ilustracje w książkach?

2. Kto pisze ksiażki?

3. Kto sprawdza książkę?

4. Gdzie drukujemy ksiażki?

5. Gdzie możemy kupić ksiażkę?

6. Gdzie możemy wypożyczyć lub obejrzeć ksiażkę?

 

Zabawa ruchowa ,,Jaś"

Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba,, tzw ,,Jaś" ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.

Zajęcia rewalidacyjne

Zapraszam Was do ćwiczeń i zabaw wg Weroniki Sherborne.

(Zachęcam do wnikliwego zapoznania się z tą metodą – bardzo dużo informacji na stronach internetowych)

Siadamy wygodnie np. na kocyku lub dywanie i zaczynamy od ćwiczeń kształtujących świadomość schematu ciała.
„Bajka o moim ciele” – wszyscy znajdują się w pozycji siedzącej i nazywają różne części ciała i jednocześnie wykonując konkretny ruch:
- poznajemy swoje rączki,
- rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
- paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
- po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
- idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedną, raz w drugą stronę,
- po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,
- paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy,
- poprawianie fryzury,

„Lustro” - siadamy naprzeciwko siebie: rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, dziecko naśladuje jego ruchy ( i na odwrót)
,,Koncert - gra na plecach” – rodzic klęczy na podłodze obok leżącego dziecka (dziecko leży na brzuchu na podłodze). Rodzic gra palcami na plecach leżącego dziecka . Najpierw lekko uderzając opuszkami palców, potem coraz mocniej, a następnie kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. W trakcie wykonywania ćwiczeń należy zmieniać siłę i rytm uderzeń. Po chwili należy dokonać zmiany ról.
„Naleśniki”, czyli rolowanie na kocyku dziecka – rodzic klęczy na podłodze przy leżącym na plecach dziecku i zawija je, obraca w różnych kierunkach, masuje lekko, mocniej i najmocniej.

Sadzamy dziecko na kocyku i w miarę możliwości ciągamy je po całym mieszkaniu. Jeżeli jest w domu druga dorosła osoba to połóżmy swoją pociechę na kocyku i pobujajmy ją w różnym tempie, tak aby dziecko było zadowolone, radosne, szczęśliwe.

Udanej zabawy. Pozdrawiam.

 

27.03.2020r. Piątek

Polecam wykonanie opaski „Bociana”, materiały oraz sposób wykonania znajdziecie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=hyGRipn0jq0

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Na dziś planujemy zabawę kulinarną – wspólne gotowanie,

wspólne próbowanie.

Oczywiście podstawą dzisiejszej potrawy jest dowolnie wybrany przez nas makaron, który gotujemy wg przepisu lub własnego uznania. Tłumaczymy, że należy wrzucić go do odrobinę posolonej wrzącej wody. Tego pilnują rodzice, dzieci obserwują i słuchają wiersza recytowanego przez rodziców.   Makaron.pdf

 

Po ugotowaniu makaronu wskazana jest degustacja i wspólne określanie: miękki, twardy, ciepły, zimny, al dente, smaczny czy też nie smaczny. Wspólnie  przygotowujemy i kroimy produkty do sosu wg własnych pomysłów oraz własnego gustu np.: liście szpinaku, żółty ser, oliwki, pomidory…. Pozwalamy dzieciom na własne tempo pracy, cierpliwie czekamy, chwalimy walory wybranych przez nas produktów (smaczne, bogate w witaminy), a po obróbce termicznej wybranych przez nas produktów doprawiamy wg własnego gustu i zachęcamy dzieci do degustacji. Smacznego!

Pozdrawiam i życzę udanej kulinarnej zabawy. 

 

 

26.03.2020r. Czwartek

Dzisiaj poćwiczymy grafomotorykę. 

Przesyłam karty pracy do wyboru.

grafomotoryka_cz2.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

„Makaronowy zawrót głowy”

Dzisiaj prosimy rodziców o przygotowanie w dwóch miskach dwóch gatunków makaronu oraz dwóch plastikowych kubków lub pojemniczków ( najlepiej przezroczystych).Jeżeli nie macie makaronów może to być np. kasza lub ryż. Za pomocą łyżki lub swojej dłoni wsypujemy do pojemników sypkie produkty, porównujemy je, używamy określeń „mało” – „dużo”, „mniej” – „więcej”, „tyle samo”.  Powtarzamy działanie.  Wysypujemy makaron, ryż lub kaszę  i układamy z niego figury geometryczne: trójkąt, kwadrat, prostokąt  oraz inne kształty wg własnych pomysłów (serca, gwiazdki itp.). Życzę udanej zabawy. Pozdrawiam!

 

 

25.03.2020r. Środa

Zapraszam do zabaw matematycznych.

Wysyłam karty pracy do wyboru.

Zabawy_Matematyczne.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Dzisiaj  proponuję kolejne działania. Jeżeli macie w domu jakiekolwiek  gazetki promocyjne sieci handlowych, reklamy - oferty, czasopisma przygotujcie je i powycinajcie wybrane przez siebie rzeczy, artykuły, ilustracje (zróbcie to bardzo starannie). Ułóżcie je na stole lub dywanie i policzcie ile sztuk udało Wam się wyciąć. Jeżeli przekroczy to Wasze umiejętności poproście  o pomoc rodziców. Analogicznie do wczorajszej zabawy weźcie klej kartkę papieru i stwórzcie np. „Sklep z zabawkami”, „Sklep spożywczy”, „Sklep AGD” a może jakiś dyskont , w którym są bardzo różne artykuły.

Miłej zabawy!!!

Poproście rodziców, żeby Wam przechowali Wasze prace.

Pozdrawiam!

 

 

24.03.2020r. Wtorek

Dzisiaj proponujemy Wam wykonanie pracy plastycznej: 

„Jaskółka z rolki”. 

Materiały i wykonanie znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=RterFPqfAd4

Życzymy miłej pracy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

Witam wszystkich uczestników naszej zabawy. Dzisiaj potrzebny nam będzie klej, dowolnie duża kartka papieru (taka jaką posiadacie w domu, możecie skleić dwie lub więcej kartek, żeby uzyskać większą powierzchnię ) 

oraz kredki. Przygotujcie wycięte wczoraj elementy i stwórzcie plakat o Pani Wiośnie. Pamiętajcie, że w pierwszej kolejności należy rozmieścić na kartce Wasze kwiaty, motylki itd. a następnie je przyklejać. Dorysujcie kredkami np. siebie z rodzicami. Jeżeli chcecie nadajcie tytuł swojej pracy i koniecznie się podpiszcie. Poproście rodziców, żeby Wam ją przechowali a po powrocie do przedszkola  pokażecie mi swoje plakaty.

Pozdrawiam!

 

 

23.03.2020r. Poniedziałek

Wiem, że bardzo lubicie tańczyć i wykonywać różnego rodzaju choreografie taneczne własnego pomysłu. Polecam kanał maloca kids i zapraszam do wspólnej zabawy. Oto link do zabawy: https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4

Jak już potańczycie to możecie poćwiczyć pisanie literek po śladzie. Przesyłam karty pracy do wyboru.

6-latek_Zabawy_z_literami.pdf

 

Zajęcia rewalidacyjne

Na dziś przygotowałam Wam zabawy mające na celu usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.                            

Koordynacja wzrokowo-ruchowa może być zdefiniowana, jako zdolność, która pozwala nam na wykonanie czynności, które wymagają od nas jednoczesnego użycia oczu i rąk.

 Wykorzystujemy oczy, aby skierować naszą uwagę i ręce, aby przeprowadzić zdecydowane działanie.

 

Nawiązując do wiosennego tematu chciałabym  zaproponować kreślenie motyla, biedronki oraz wiosennych kwiatów.

 (proszę o pobranie ze strony internetowej gotowych szablonów  lub samodzielne narysowanie dzieciom)

 Kiedy poprawicie po śladzie motyle, biedronki i wiosenne kwiaty pokolorujcie je kredkami, weźcie nożyczki  i starannie powycinajcie powstałe obrazy. Możecie wyciąć również narysowane przez siebie słoneczko, chmurki, drzewka i krzewy. Zachowajcie to wszystko na jutro. Pozdrawiam!

 

 

20.03.2020r. Piątek

Na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was ćwiczenia grafomotoryczne, które nie tylko sprawią wiele przyjemności ale także sprzyjać będą rozwijaniu percepcji wzrokowo-manualnej i logicznego myślenia. 

Zachęcamy do skorzystania z nich.

grafomotoryka-gr4.pdf

Zajęcia rewalidacyjne

Witamy w kolejnym dniu tygodnia. Dzisiaj jest piątek.

Mamy nadzieję, że w swoim wolnym czasie znajdujecie chwilę na odczytanie wiadomości od nas i wspólną zabawę  z rodzicami . Będziemy zadowoleni jeśli skorzystacie z propozycji przesyłanych przez nas.

W pierwszym dniu przesłaliśmy Wam masaż relaksacyjny. Wykonajcie go wspólnie z rodzicem lub starszym rodzeństwem. Czy potrafisz powiedzieć o kim był wierszyk?

Nasza propozycja na dziś to ulepienie tego owada z plasteliny, jeśli jej nie macie zróbcie masę solną.

Przepis na masę solną:

pół szklanki soli

pół szklanki mąki pszennej

woda.

Wymieszaj za sobą suche składniki. Wodę dodawaj powoli, cały czas ugniatając ciasto. Nie przesadzaj! Prawidłowo wykonana masa solna powinna mieć konsystencję ciasta na pierogi i łatwo odchodzić od ręki. Żeby ciasto nie przywierało, można je delikatnie podsypywać mąką.

Gotowe figurki możemy zostawić do wyschnięcia, by potem móc je pomalować farbkami.

Życzymy miłej zabawy.

 

19.03.2020r. Czwartek

 

 

„Ćwiczymy rączki” – zabawa z masą solną

Czwartek to dzień, który stawia przed wami wyzwanie plastyczne. Fajną zabawą, formą miłego spędzania czasu wraz z rodzicami będzie samodzielne zrobienie masy plastycznej z dostępnych w kuchni składników. Możecie z niej ulepić wszystko co tylko chcecie. Pozostawcie swoje prace do wyschnięcia na parapecie okna, by na drugi dzień móc je pomalować farbami.

Zapraszam pod wskazany link https://www.youtube.com/watch?v=00Dtq4kxq-g

Życzę wesołej zabawy.

 

Zajęcia rewalidacyjne

 

Witamy Was w kolejnym dniu w czwartekJ  Mamy nadzieję, że rodzice przeczytali Wam list od Pani Wiosny. Jeżeli nie, zachęcamy do przeczytania (zakładka dzieci starsze).  Jeżeli odgadliście zagadki to dzisiaj narysujcie i pokolorujcie jedno dowolne rozwiązanie, są to symbole wiosny. Wymień je i zapamiętaj.

 

18.03.2020r. Środa

Propozycje ćwiczeń z zakresu rozwijania mowy i myślenia - utrwalanie wiadomości na temat ptaków zamieszkujących nasze regiony.

Karty pracy do pobrania.

karty_pracy_gr4.pdf

Zajęcia rewalidacyjne

List od Pani Wiosny

Tak bardzo cieszę się, że mogłam do Was napisać. Często przelatując z wiosennym wietrzykiem obok przedszkola, zaglądam do waszej sali i widzę jak grzecznie bawicie się. Bardzo was polubiłam. Witam wszystkich ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Jest coraz cieplej. W ogrodach kwitną kolorowe kwiaty. Przesyłam dla Was ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski. Cieszmy się i weselmy wspólnie.
Życzę miłej zabawy.

Pani Wiosna.

 

Zagadki

Powrócił do nas z dalekiej strony,
Ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
Żabki płakały przez dzionek cały (bocian)

Tak jak muchomorek w kropki ma spódnicę,
nie walczę z muchami, chętniej zjadam mszyce.
Wysyłają ja do nieba po kawałek chleba. (biedronka)

Tu cytrynek, tam paź królowej,
Wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
Gdy tylko zaświeci słonko. (motyle)

Jeszcze wszystko uśpione jeszcze nic nie rośnie,
A on śnieg przebija i mówi o wiośnie. (przebiśnieg)

Co buduje każdy ptak,
By chować pisklęta?
A tylko kukułka o tym nie pamięta. (gniazdo)

 

Ćwiczenia oddechowe „Jak ptak”

Ustawcie się wyprostowani. Wasze stopy rozstawione są na szerokość waszych bioder. Spójrzcie, czy na pewno stoją one pod waszymi kośćmi biodrowym. Spróbujcie oddychać cały czas przez nos. Wypuście powietrze i przysuńcie na wysokości klatki piersiowej wyciągnięte do przodu ramiona, aż dotkną się one wewnętrznymi powierzchniami dłoni. Górna część pleców jest przy tym trochę zaokrąglona, głowa lekko pochylona. Przy każdym wdechu odsuńcie wyciągnięte ramiona tak daleko do tyłu, jak to tylko możliwe. Jednocześnie unieście głowę do góry i uwypuklijcie klatkę piersiową. Z każdym wdechem otwieracie się w ten sposób na wpływające do waszych płuc powietrze, a przy wydechu zamykacie się. Wyglądacie jak duże, latające ptaki. Powtórzcie te ruchy dłoni około sześć razy, a potem wsłuchajcie się w swoje wnętrze z zamkniętymi oczami.

 

 Masaż relaksacyjny: „Spacer biedronki”

Biedroneczka mała po trawce biegała. - delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, - naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. - masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała - przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. - wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła - rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. - delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła - rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła.
- przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.

karty_pracy-gr4_7.pdf

 

Propozycja zajęć dla dzieci pod hasłem:

 „ Dzieci uczą rodziców w domu!”

W ramach prowadzonej w naszym przedszkolu Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało kolejną serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii.

Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz  4 zadania do wykonania.  By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. 

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Link do konkursu na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3639970346073664/?type=3&theater

Aktualności

Kontakt

 • Przedszkole Miejskie Nr1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku
  11-500 Giżycko
  ul. Drzymały 9
 • (87) 428 33 97

Mapa