Projekty i Akcje Edukacyjne
realizowane w roku szkolnym 2020/2021 przez nauczycielki w grupach
Ogólnopolska Akcja Edukacyjna
"Dzieci uczą rodziców"
Od listopada 2020r. nauczycielki: Ewa Cielecka, Agnieszka Haliasz i Jolanta Dowgiałło wraz z dziećmi z grupy VI integracyjnej, VII integracyjnej i III przystąpiły do drugiej edycji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji dzieci w tak ważnych obszarach jak bezpieczeństwo czy ekologia.
,,Wyzwania Teodora"
Od 5 października 2020r. do 14 maja 2021r. w gr VII integracyjnej realizowany jest przez nauczycielkę Agnieszkę Haliasz Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Wyzwania Teodora".
Głównym celem projektu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.
Projekt obejmuje zdobycie siedmiu sprawności w zakresie: sportu, plastyki, przygotowywania posiłku, okazywania pomocy, wyrażania emocji i uczuć oraz dbania o przyrodę.
Po osiągnięciu wszystkich sprawności każde dziecko otrzyma odznakę oraz dyplom profesora Teodora. Na placówki biorące udział w projekcie czeka certyfikat miejsca sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi dziecka.
W roku szkolnym 2020/2021 począwszy od października 2020r. nauczycielka Magda Lichacz realizuje w grupie VI integracyjnej trzy projekty edukacyjne:
1. „Bajeczna Księga” - projekt czytelniczy organizowany przez czasopismo „Bliżej Przedszkola”, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmuller.
Celem projektu jest:
- promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków
- stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej
- angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci.
Projekt polega na założeniu przez nauczyciela zeszytu w formacie A4 z czystymi kartkami, w twardej okładce, który staje się „Bajeczną księgą”. Na pierwszej stronie nauczyciel wkleja wstęp do bajki „Ratujmy nasz dom”, po czym odczytuje go dzieciom i zachęca, aby zaproponowały dalszą część. W tym samym dniu nauczyciel pyta, które dziecko chce wymyślić dalszą część bajki. Wówczas zabiera ono „Bajeczną księgę” do domu i wspólnie z rodzicami wymyśla kolejny fragment bajki oraz samodzielnie wykonuje ilustrację. Za każdym razem książka wraca do nauczyciela, a ten wyznacza kolejną chętną osobę. Książka krąży po domach przedszkolaków, a na koniec nauczyciel odczytuje bajkę i wspólnie z dziećmi wymyśla jej zakończenie.
2. „Ekokulturalne przedszkole” - projekt ekologiczny organizowany przez czasopismo „Bliżej Przedszkola”.
Głównymi celami projektu jest:
- poszerzanie świadomości ekologicznej
- kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego
- rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska
- rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych
- zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste
- kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta
- nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Działania ekologiczne obejmują trzy kategorie:
- Ekoplastyka- planowanie prac plastycznych z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych i nieużytków.
- Ekoprzestrzeń- tworzenie otoczenia przyjaznego środowisku- np. przygotowanie karmników, poidełek, domków lęgowych dla ptaków, ukwiecanie ogrodu przedszkolnego, gromadzenie nakrętek i zużytych baterii, itp.
- Ekokultura- nawiązywanie współpracy z rodzicami na rzecz środowiska- zaangażowanie rodziców we wszystkie działania.
3. „Zdrowo jem, więcej wiem!” - projekt prowadzony jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Celem projektu jest:
- wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych
- uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej
- kształcenie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Projekt podzielony jest na 2 etapy: jesienno- zimowy i wiosenny i będzie realizowany w oparciu o dostarczone przez organizatorów scenariusze zajęć.